Alternativ.nu
Djur => Grisar => Ämnet startat av: KjellX skrivet 24 dec-09 kl 09:02
-
I morse fanns en lång och bra artikel om linderödsvinen hos Stabon i GP,
Kul läsning! Lycka till nu Stabon :)
-
Vän scannade in artikeln, inte för att ni ser texten men..
-
Kul Stabon, verkligen kul. Vi åker ibland åt dina trakter till, har funderat på o stanna till nån gång för å få se dina grisar :)
-
Vad roligt! Bra artikel och tajming..:-)
-
Jo, de ringde mig och ville göra ett "gott exempel" mitt i grisskandalen, så tajmingen hade de räknat ut själva;)
Tyvärr blev det fel om julskinkor och jag går här och morrar lite, men man ska inte krångla med journalister i onödan. Jag fick se texten innan för att rätta fel, och sa då att det var helt fel att jag inte ska säja julskinkor, tvärtom är det mycket möjligt att jag gör det nästa år. Å så svarade hon att hon ändrat allt jag påpekat, å så kommer den bildtexten..
-
Så kan det vara... men jag läste det nog inte som att du aldrig skulle sälja julskina utan bara att din sugga inte skulle bli det.
När jag hade BT här så korrläste jag inte och sedan stod det i artikeln att jag bodde på gården Höga i Tostared... ;D
God jul!
-
Jag vill också korrekturläsa artiklar om oss, men ibland blir det knas ändå. Men ah, vad ska man göra... ::)
-
Där fick du smaka på egen medecin då Stabon.
Finns troligen inte någon som hamnat i tidningen och inte blivit felciterad på någe vis.
-
Ge fan i å va spydig Foppa. Det är så jävla onödigt att göra människor ledsna, vad fan får du ut av att hata en hel yrkeskår.
-
Varför skulle jag hata journalister?
Jag lider med dom, för jag vet att det finns ett extra varmt ställe för felciterande murvlar med dålig garmmatik.
God Jul förresten. :)
-
kan nån scanna om? ja kan inte läsa artiklen,
-
Ja det skulle vara kul att läsa artikeln. Förstår inte varför inte alla tidningar lägger ut allt på nätet.
Och förövrigt så är det inte journalisten som sätter bildtexterna. Inte rubrikerna heller för den delen vilket brukar vara folks inkörsport till journalisthatet.
-
Nej, inte längre. Det är journalisten som skriver bildtexter numera, däremot inte rubriker, men man förväntas ge rubrikförslag.
-
Roligt med uppmärksamhet stabon! Jättekul!
-
Aha, se där. Jag trodde bildtexterna sattes i samband med införandet i tidningen.
Vilket fall så var det kul med artikeln. Som sagt, hojta till om den kommer upp på nätet så man kan läsa.
-
Hade också velat läsa detta.
lycka till och god fort sättning
-
Jag skall rädda mitt ex ur återvinningen, så kan jag ta med det till vår sjuhärads-syjunta!
-
oj.. när var den? och var?
-
9:e hos vallhunden tror jag att det blev till slut. Jag får väcka upp tråden när det börjar närma sig...:)
-
9:e hos vallhunden tror jag att det blev till slut. Jag får väcka upp tråden när det börjar närma sig...:)
Ja gör det, ta med tidningen alltså och då behöver jag vägbeskrivning.