Alternativ.nu

Övriga ämnen => Energi => Fordonsdrift => Ämnet startat av: nicklas a skrivet 13 jan-04 kl 22:56

Titel: Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: nicklas a skrivet 13 jan-04 kl 22:56
Att köra sin gamla bensinbil på etanol är inga konstigheter. Vad man behöver göra är att ge bilen mer bränsle då etanol inte innehåller lika mycket energi per liter. På en bil med insprutning gör man det genom att sätta ett mottryck på returledningen.  Det finns ställbara bränsletrycksregulatorer att köpa som man sätter på slangen. Sedan sätter man dit en tryckmätare också så man vet att man får rätt tryck. Om man av någon anledning måste gå tillbaka till bensin så skruvar man bara ned trycket igen. Etanolbränsle finns på många bensinmackar idag. Det heter E85 vilket innebär att det består till 85 procent av etanol. Övriga 15 procent är till största delen bensin.
Jag har själv kört min gamla volvo från 1991 på e85nu under hösten. Det fungerar bra. Problemet är att det är svårt att starta när det är kallt. Då gäller antingen motorvärmare eller startgas.
Titta in på www.e85.nu Där har vi samlats vi som håller på och exprimenterar. Nu finns det ingen ursäkt att åka runt och osa bensinångor längre. Bygg om bilen till biobränsle.

Nicklas
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: deepdiver skrivet 13 jan-04 kl 23:49
Mycket intressant. Detta hade jag ingen aning om. Själv håller jag på med gengasdrift. Ett ganska klumpigt biobränsle, men ack så billigt.

Brukar man inte öka kompressionen i etanolmotorer också?
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: AntiUrban skrivet 14 jan-04 kl 10:41
I Brasilien är väl detta vanligt?
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: nicklas a skrivet 14 jan-04 kl 18:12
Ang kompressionshöjnig:
Jovisst kan man göra det. E85 håller ett oktantal på runt 100 så problem med spikningar minskar. Det är därför också möjligt att höja kompet. Trimnissarna gillar etanol då det både har högt oktantal plus att förbränningstemperaturen ligger lägre, runt 200 grader har jag läst. För oss som är mer intresserade av miljöbiten av det hela så är det också intressant då det är den höga förbränningstemperaturen som gör att kvävet i luften bildar NOx vid förbränningen.
Ang Brasilien: Jodå, där är etanoldrift vanligt. Vad jag har hört så är bakgrunden att de har så gott om sockerodlingar. Där kör man på ett bränsle som heter E96. Det roliga med det är att de sista 4 procenten är vatten. Men vad jag förstår fungerar det bra ändå.
Titta som sagt in på  www.e85.nu . Där håller de riktiga proffsen till. De kan mer om detaljerna.

Nicklas
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: deepdiver skrivet 16 jan-04 kl 19:45
Min tanke var snarare att minska bränsleförbrukningen. Jag såg ett program på TV för länge sedan om en som byggt om en Volvo 360 till etanoldrift. Jag hade för mig att han hade planat toppen. Varför vet jag ej.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: nicklas a skrivet 18 jan-04 kl 17:31
Jo, o jag har förstått det hela rätt så utnyttjas väl energin i bränslet bättre om man ligger nära den kompression där man får knackningar. Då minskar bränsleförbrukningen. Men ställ frågan på www.e85.nu så kan de säkert hela teorin bakom.
/Nicklas
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: K.A.J skrivet 14 mar-04 kl 08:23
Lite info om vätgasdrift!

Mvh K.A.J

Lite nyheter om vätgas.
Publicerad 040303, 00:00    
Bränsleinsprutning ger väte ur sprit  
Med hjälp av ett insprutningssystem från en bil har fyra forskare från USA och Grekland lyckats tillverka vätgas på ett enkelt och billigt sätt. Med förnybar sprit från växtriket, lite syrgas och en insprutningspump kan de tillverka miljövänligt bränsle till framtidens vätgassamhälle. Med en bärbar utrustning.  
I normala fall är vätgasframställning en komplicerad process som kräver fossil naturgas, en yttre värmekälla och en stor anläggning som släpper ut koldioxid i atmosfären.

Den nya tekniken skapar sin egen värme genom att syre och en del av spriten används för att ge nödvändig värme till den kemiska reaktionen.

Alkohol i vattenlösning sprutas in i en måttligt uppvärmd kammare genom munstycket i ett insprutningssystem för bilar. Spriten förångas och pressas genom en porös katalysator av aluminiumoxid täckt med rodium och ceriumoxid. Vatten, alkohol och syre katalyseras då och bildar väte och koldioxid. Vid reaktionerna värms katalysatorn upp till sjuhundra grader, vilket gör att processen håller igång sig själv.

Forskarna har mätt upp att nittiofem procent av alkoholen omvandlas till vätgas. Och det tog mindre än tio millisekunder för katalysatorn att sätta igång reaktionen, vilket är mycket snabbt. Det gör att stora mängder alkohol kan omvandlas till vätgas med en liten anläggning.

Den kompakta anläggningen skulle kunna monteras direkt i en bränslecelldriven vätgasbil som tankas med sprit. Tyvärr kommer det med en hel del koloxid i vätgasen, vilket gör att gasen måste renas innan den kan användas i bränslecellen.  
 
Text: Anders Wallerius
  Skriv ut artikeln
  Tipsa en kollega
  Prenumerera på nyhetsbreven
  Prenumerera på tidningen
 
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Johan Niklasson skrivet 15 jul-04 kl 06:16
HJÄLP!  

Jag har köpt min första bil, en Volvo 940 från -94. Jag och min fru tycker att etanol verkar vara ett vettigt drivmedel och vill gärna ställa om bilen så att vi slipper köra på bensin. Tyvärr vet vi ingenting om varken bilar eller etanol, jag har inte ens körkort (min fru kör). Efter att ha tittat på några av de hemsidor som erbjuder information om etanol så har vi bestämt oss för att vi vill att någon hjälper oss med de ingreppen som är nödvändiga. Vi flyttar till Sverige från Kalifornien i mitten av augusti och hoppas då kunna hitta någon som hjälper oss med detta i Stockholms trakten. Vi kommer dock flytta ner till Alnarp (mellan Malmö och Lund) i slutet av augusti och skulle kunna vänta tills dess. I Skåne har vi dessutom en kamrat som behöver hjälp med att ställa om sin bil. Alltså; bor du i Stockholms trakten eller i Skåne och har erfarenhet av att konvertera bensin bilar till etanol drift så vore vi djupt tacksamma om vi kunde få hjälp av dig! Hör i så fall gärna av dig till niklasson@sbcglobal.net

Tack!

- Johan, Courtney och Freja.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Neiklot skrivet 01 aug-04 kl 12:00
Jag vet inte om det står i något inlägg men.

Hur många liter Etanolsprit drar bilen (kontra bensin).

Bor en bit från närmsta tankställe så det är väl bra o veta.  ;D
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: hasteus skrivet 09 aug-04 kl 20:11
Hur är det med skatter och avgifter på ombyggda bilar??

Nu skriver ni om relativt gamla bilar men enligt en bekant så kan alla moderna bilar jätteenkelt  byggas om till etanol?  dvs endast ett nytt styrchip krävs (då många moderna insprutningsmotorer skulle vara förberedda för de högre trycken ni pratar om...) vilket skall kostar några tusenlappar.... men enligt honom så tillkommer den årliga "ombyggnads-besiktningen" och andra straffavgifter på kanske upp till 15.000......

så vad är sant?  ???

 Mikael

Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: nicklas a skrivet 19 aug-04 kl 18:55
Hej igen

Skall försöka svara på det två senaste frågorna.

Hur många liter Etanolsprit drar bilen (kontra bensin).

Man får räkna med mellan 15 och 20 % mer. Nu på sommaren kör jag min volvo 945 mellan 1 och 1,1 liter per mil. Men då är det mest landsvägskörning och i vintras drog den runt 1,2.  


Hur är det med skatter och avgifter på ombyggda bilar??

Nu skriver ni om relativt gamla bilar men enligt en bekant så kan alla moderna bilar jätteenkelt  byggas om till etanol?  dvs endast ett nytt styrchip krävs (då många moderna insprutningsmotorer skulle vara förberedda för de högre trycken ni pratar om...) vilket skall kostar några tusenlappar.... men enligt honom så tillkommer den årliga "ombyggnads-besiktningen" och andra straffavgifter på kanske upp till 15.000......
Angående chipstrimmning jämfört med att bara byta bränsletrycksregulatorn så finns det en klar nackdel efter vad jag förstår. Med min bytta regulator så kan jag med en skruvmejsel ställa tillbaka trycket om jag inte får tag på etanol, trex på en resa. Om man bara byter chip så är man ju låst till etanol. Men jag vet att det finns lösningar med att kunna ställa tillbaka lätt även där.

Vad gäller skatter och avgifter så ligger till så här:
Mig veteligen finns det idag ingen möjlighet att registrera bilen för etanol. Det krävs tester och godkännanden från tillverkaren. Naturvårdsverket har dock möjligheter att lämna dispenser men väljer att inte göra det. Jag skrev ett brev till dem och efterfrågade att de skulle ta fram en kontrollerad och godkänd metod för konvertering som de sedan kan ge dispenser på. Men de menade att naturvårdsnyttan var för liten. Klart upprörande tycker jag. Jag påpekade att jag hittils sen förra hösten sparat minst 2000 liter bensin från att förbrännas. Bara på en bil, på ett drygt halvår. Om inte det är naturvårdsnytta förstår jag inte hur man kan diskutera oblekta kaffefilter och mängd diskmedel när man diskar.
Läget idag är alltså att de konverterade bilarna är olagliga. Men jag var med i tidningen här i Värmland med min bil i januari. Både namn och var jag bor stod med och artikeln skyltades både på löpsedel och framsida av tiningen, men ingen myndighet hörde av sig. Så jag tror trots allt förnuftet härskar bland tjänstemännen.
artikeln kan ni se på
http://www.vf.se/newvf/docs/visa_arkiv.asp?textID=831487
/Nicklas Avén

Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Chaan skrivet 22 jan-05 kl 00:01
Det är inte bara förbruknigen som gått upp, även effekten! Har själv goda erfarenheter av det...

När det gäller deras se mellan fingrarna med roliga drivmedel så finns det enligt etanol.nu en bil som klarat flygande besiktning som etanolbil, och det brukar tydligen inte vara några probs på bilprovningen.

Ska själv in med bilen i februari, avgasvärdena kommer att vara solklara, hoppas jag, CO går ju iaf som regel ner av etanol. Lite orolig för kolväten men i realiteten så måste ju kolvätena vara mycket miljöbättre än dem från petroleum eftersom det borde vara etanol ur avgasröret i första hand.

Köpte bilen för ett halvår sedan och har inte behövt tvinga i den särskilt mycket bensin sedan dess.

Funderar starkt på att reg-besikta bilen som etanolbil, det ska gå eftersom den är tidigare än -87
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Baldrick skrivet 14 feb-05 kl 19:18
Länken till www.e85.nu tycks inte fungera... Blev väldigt intresserad av idén att göra om bilen till etanoldrift.

Vad är det för regler som gäller kring registrering av "etanol-bil"?

Vad kostar etanol jämfört med bensin alt. disel?
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: sprithitler skrivet 14 feb-05 kl 20:11
Ny adress är www.etanol.nu
Hos OK kostar E85 i dagsläget ca 7,85/liter.
Förbrukningen ökar dock på E85 så den ekonomiska vinsten är något mindre.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: RaggarBonden skrivet 17 feb-05 kl 21:32
Det är inte bara förbruknigen som gått upp, även effekten! Har själv goda erfarenheter av det...

Det kan inte vara möjligt att du fått någon förbättring av effekten på din bil då etanolbränslet innehåller mindre energi än bensin.

Du kan kanske möjligen med en fetare etanolblandning och trimmning av motorn få en högre effekt.

Peter
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: sprithitler skrivet 18 feb-05 kl 01:46
Det kan inte vara möjligt att du fått någon förbättring av effekten på din bil då etanolbränslet innehåller mindre energi än bensin.

Du kan kanske möjligen med en fetare etanolblandning och trimmning av motorn få en högre effekt.

Peter

Etanolen har högre oktantal, detta utnyttjar en modern insprutningsmotor och tar ut högre effekt helt på egen hand. Jag märker en påtaglig skillnad i pigghet i min helt omodifierade opel kadett mellan 100% bf 95 och 50% bf95 + 50% e85
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: lilleulv skrivet 18 feb-05 kl 06:17
Även om man nu gärna vill byta över till etanoldrift, så måsta man ju ha möjlighet för att köpa drevmedlen.
I hela mellanskåne finns inte någon mack med etanolförsäljning.
Det borde bli ett krav från myndigteten, att sådan finns.
Lilleulv
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: sprithitler skrivet 18 feb-05 kl 11:53
När jag tar en snabb titt på tankställekartan på www.etanol.nu så ser det ut som att området utan mackar i skåne är mindre än en femmilsradie, alltså ingen i skåne har längre än fem mil till en etanolmack om jag sett rätt.  fem mil är ingen sträcka.

Och för övrigt kanske att du som konsument borde ställa det kravet på din lokala mack istället.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Chaan skrivet 25 feb-05 kl 10:45
Det kan inte vara möjligt att du fått någon förbättring av effekten på din bil

Ditt första inlägg på forumet. Läs på.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Ludwig skrivet 27 feb-05 kl 11:17
Låter intressant det här med etanoldrift, verkar som en greppbar process att konvertera bilen.
Men är det någon som vet hur det är med framställningen av etanol är inte det ganska energikrävande? Hur framställs det i dag igentligen?
Hade vart kul att veta innan man börjar skruva.

Ludwig
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: sprithitler skrivet 28 feb-05 kl 14:02
Jag minns inte siffror riktigt, men jag har för mig att den totala mängden fossila bränslen per kilowattimme etanol är 13% av den för en KWh Bensin. Om man driver traktorerna och tankbilarna på RME istället för diesel minskar den siffran ytterligare.
Främsta fördelen med E85 och RME är inte energisnålhet, utan minskat beroende av fossila bränslen. Sök på forumet på etanol.nu så hittar ni mer siffror.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Paerdaniel skrivet 28 feb-05 kl 16:17
 
  :) Vet någon hur man konverterar en förgasarbil. Har en grön saab 95 från 74 (ser ut som en avskuren gurka) som detta vore ett kul projekt på.

                                       pär
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: sprithitler skrivet 01 mar-05 kl 00:08

  :) Vet någon hur man konverterar en förgasarbil. Har en grön saab 95 från 74 (ser ut som en avskuren gurka) som detta vore ett kul projekt på.

                                       pär

Gå in på www.etanol.nu och repetera frågan så får du flera bra svar. Det dui princip behöver göra är byta munstycken, ställa om tändförställningen och börja använda motorvärmare när det är kallt.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: grozzny skrivet 06 mar-05 kl 10:13
JA.. Det här med mackarna kan ju vara ett problem men ST1 Börjar ju att bygga upp sin verksamhet söderifrån och då ofta med E85, De är också mycket billiga typ 6.95kr/liter istället för 7.85 som OKQ8 och Statoil :o..
       När man ställer om en förgasar bil till Etanoldrift behöver man som sagt byta/borra upp munstyckena så att du får ca 30% mer bränsle in i motorn, Ställa tändningen kan också vara bra men inte helt nödvändigt för att det skall gå att köra... Dock tycker jag att du ska börja blanda i från 20% (öka 10% hela tiden) till så långt det går.. då vet du var gränsen går (bilen får ingen chock ;)!!)
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: RiverCottage skrivet 08 sep-05 kl 16:11
Kan VARMT rekommendera att etanolkonvertera Volvo 850.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: henriktrost skrivet 13 sep-05 kl 10:09
Har varit lika entusiastisk inför etanoldriften som folk här, men börjar bli en smula tveksam efter att ha läst på lite grann.

Att köra på etanol med en bil nyare än 1987 är olagligt. Inga dispenser delas ut då frågan är under utredning.
Bilar körda på etanol eller blandningar har mycket högre explosionsrisk och brandrisk än andra bilar. Framförallt är blandningen E85 farlig då den kombinerar de olika bränslenas (etanol 85%, bensin 15%) brandrisker på ett olyckligt sätt.

Bränslet kommer oftast från Brasilien med regnskogsskövling och energiförluster (frakt) som följd.
Hemmaombyggen riskerar att släppa ut formaldehyd och andra oförbrända cancerframkallande ämnen.

Etanol är lovvärt, men är värt en utredning för att se miljökonsekvenserna längs hela kedjan. Jag rekommenderar biogasbilar. Där sluter man kretsloppet ordentligt genom att använda spillprodukter! Ni som bor i Kristianstadtrakten har goda möjligheter att tanka och få  ruggigt fina bränslerabatter från kommunen (7000kr)!
/Tröst
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: skravlinge skrivet 13 sep-05 kl 16:40
En direktinsprutad bil  kan köra på E85 utan modification, dock blir effekten bättre efter. Det är olagligt att konvertera till etanol.
Men är det olagligt att ha sprit i tanken? Vanlig bensin är E10 i viket fall som helst. Det går att köra på HB, men det är inte lagligt heller och destillationen kostar. En soldestillator kan fixa ekonomin, även om alkoholen är E85 där 15 procent är vatten kommer bilen att rulla. Temperaturen blir lägre pga vattnet och en del av vattnet delar sig i väte och syre. Håller bara motorn och man kör miljövänligt, kan ju effekten på motorn inte vara  högsta prijoritet. Så bara tanka sprit nu, konvertera motorn gör den bättre, men det går att köra direkt.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Mikael Perman skrivet 14 sep-05 kl 12:00

Hej.
En viss varning, dock. Vissa motorer som tex gräsklipparmotorer, och i princip även andra motorer, kan skadas vad gäller inre plastdetaljer som tex membran i membranförgasare.

Mikael Perman.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Chaan skrivet 21 sep-05 kl 17:08
Har varit lika entusiastisk inför etanoldriften som folk här, men börjar bli en smula tveksam efter att ha läst på lite grann.
Att köra på etanol med en bil nyare än 1987 är olagligt.
Inga dispenser delas ut då frågan är under utredning.
Bilar körda på etanol eller blandningar har mycket högre explosionsrisk och brandrisk än andra bilar. Framförallt är blandningen E85 farlig då den kombinerar de olika bränslenas (etanol 85%, bensin 15%) brandrisker på ett olyckligt sätt.

Bränslet kommer oftast från Brasilien med regnskogsskövling och energiförluster (frakt) som följd.
Hemmaombyggen riskerar att släppa ut formaldehyd och andra oförbrända cancerframkallande ämnen.

Du har gått på skrämselpropagandan från fossilintressena.

PS Inget emot biogasbilar utom
*Att man måste köpa en ny bil (miljökonsekvenser).
*Att de är slöa att köra.
*Att de har en räckvidd på 30 mil sen blir det bensin.
*Det finns inga reservdunkar.
*Biogas infrastruktur leder till en expansion av fossila intressen.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Skytten skrivet 21 sep-05 kl 21:58
Rätt, biogasbilar körs ofta på den såkallade naturgasen, och skryter om miljövänlighet. Gaskällorna underjord exploateras mer nu när oljan blir dyr. Biogas lämpar sig för fordon som kör omkring i stan och kan tanka på kafferaster, om nu biogas finns tillgängligt. det passar också inom lantbruk om produktionen görs på gården.

Etanol är det mest trovärdiga alternativet till bensindrivna fordon. Det är bättre att använda sockerbetor för fordon än att äta sig fet på det. De flesta bilar går bra att köra med lite eller ingen konvertering. En del slangar i mycket gamla bilar måste kanske bytas( nya ska enl EU-direktiv palla), men under tusingen går i stort sett alla bilar som inte har chips eller buggar i det,att köra hyfsat på etenol. Jag kör själv med dieselmotor, och eftersom jag inte ännu lärt mig hur man hemma gör biodiesel, kör jag på en blandning av 60% RÅ rapsolja och resten diesel på sommaren och tvärtom på vintern. Det går bra, fick byta slangen från tanken från en gummisort till en annan, då den blev mjuk.

Hade jag kunnat värma den råa rapsoljan till 70 grader före insprutningen är jag övertygad om att det gått perfekt att köra på 100% rå rapsolja. Jag vet de som installerat ett sådant system (dock väldigt dyrt) de startar på diesel och kör sedan på filtrerad och vattenbefriad beg matolja eller rå rapsolja. Strax före stopp tas disel (eller biodiesel) in för att rensa motorn från substanser som kan gå i fast form. Jag har även testat att köra på ren rå rapsolja men fick problem, (oljan är i vanlig temperatur för tjock).



Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Rizz skrivet 26 sep-05 kl 19:38
Det finns miljövänlig syntetisk diesel som framställs genom katalysering av metangas. Alltså kan den göras både av natur och biogas. Så förnyelsebar blir den bara om man gör den av biogas. Hursomhelst så går den att använda i dieselbilar utan modifieringar. Och den är (Enligt dem som gör den) billigare att framställa än fordonsgas som först måste renas och sedan förvaras.
Den syntetiska dieseln kan förvaras på samma sätt som vilken diesel som helst. Jag antar att det blir sämre avgaser är om man kör på gasen men den blir mycket bättre än med vanlig diesel. Och med partikelfilter så blir motorn ännu renare.

http://www.nyteknik.se/art/39718 (http://www.nyteknik.se/art/39718)
http://www.nyteknik.se/pub/ipsart.asp?art_id=41512 (http://www.nyteknik.se/pub/ipsart.asp?art_id=41512)
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Humle_o_Dumle skrivet 26 sep-05 kl 22:13

Hej.
En viss varning, dock. Vissa motorer som tex gräsklipparmotorer, och i princip även andra motorer, kan skadas vad gäller inre plastdetaljer som tex membran i membranförgasare.

Mikael Perman.


Att det inte är fler som diskuterar konvertering av gräsklippare. Själv har jag en åkgräsklippare och den dricker ju en del (trots at det är årets modell). Det skulle vara intressant med konverteringserfarenheter. Membran - går de att byta till annat material som tål etanol?

Har nu läst hela denna tråden i ett kör. Blir lite förundrad när ni diskuterar tankställen och tycker att 5 mil till närmsta mack inte är något att fundera på (inlägg från 2004). Jag trodde de flesta här konverterar till etanol av miljöskäl. 5 mil enkel resa blir ju minst 11 liter etanol TOR., endast för att tanka!!! Vad är miljötänket i det???  >:(
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Humle_o_Dumle skrivet 26 sep-05 kl 22:48
Angående etanoldrift och dess förträfflighet. Är det någon som läst artikeln: http://pesn.com/2005/03/17/6900069_Acetone/ (http://pesn.com/2005/03/17/6900069_Acetone/)

Följande rader i den låter ju inte så upphetsande:
In contrast, alcohol has been shown to be corrosive in an engine, yet they put THAT into gasoline. Alcohol in general is anti-mileage. Alcohol is no good in fuels. In Brazil, millions of engines and fuel systems were ruined by alcohol. Yet they are talking of doubling the amount of alcohol in gasoline.

Furthermore, alcohol increases surface tension, producing the opposite effect from acetone. Alcohol in fuel attracts water. This hurts mileage because water acts like a fire extinguisher. Some cars may run badly and even quit due to the incombustible nature of the water-laden fuel. We know of a dozen cars that recently stopped running due to water in the alcohol and gas mixture


//Jens
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Mikael Perman skrivet 27 sep-05 kl 19:52

Hej.
Nya gräsklippare klarar tydligen etanolinblandad bensin. Min går dock inte att byta membran i, trots att jag fått skaffa nya, så jag får köra på dyr specialbensin.

Alltså, min klippare är inte mer än ca 4 år gammal! Men en gammal konstruktion med engelsk Briggs and Stratton-motor.

Det finns dock etanoldrivna gräsklippare att köpa idag, men de är dyra, ca 8000 kronor, så det blev inget köp när min gamla rasade. Det blev reparation istället.

För mig är tankställen inget problem, det finns nära, och bättre och bättre blir det ju.

Som sagt, etanolkonvertering kan ha långtidseffekter på plastdetaljer. Och kanske på annat också.

Men det finns ju fortfarande jeppar som saknar den gamla blyade bensinen, till sina kära 60- och 70-talsbilar. Och visst tar de gamla bilarna stryk av att köra oblyat. Men ska vi bry oss? De får ju hålla på att slabba med att blanda i bly om de har veteranbilar. Annars är det väl skroten som gäller.

Så jag tror inte riktigt på alla klagovisor, utan ser det mer som en lite mer långsiktig affär att hela bil- och gräsklipparparken byts ut.

Mikael Perman.


Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Rizz skrivet 28 sep-05 kl 21:10
Den ända skillnaden på Stigas etanolklippare och bensinmotsvarigheten ska tydligen vara att primern sprutar in i förgasarhalsen på etanol varianten och på insidan av luftfiltret på bensinvarianten.

All Bf95 innehåller 5% etanol och snart kanske den får innehålla 10% (Om EU går med på det.)

Plast tål oftast etanol bättre än bensin, Samma sak gäller med slang. Men bensinen löser upp slangen och avlagringar sätter sig där. När man har i etanol så löses avlagringarna upp och slangen kan spricka (Om den är ruskigt gammal då)

Man har inte i bly i bensinen utan blyersättning (Kalium). Riktig blyad handelsbensin har inte funnits sen 70-talet då man började använda katalysatorer i Kalifornien och den blyade bensinen försvann. Blyersatt bensin har sålts parallelt med vanlig länge efter det men nu säljs inte den heller.
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil/radiotips
Skrivet av: OliK skrivet 25 okt-05 kl 21:57
Hej,
tänkte bara tipsa om ett etanol-special på P1-tekno imorgon (onsdag) 13:20.
/oliver
Titel: Re:Etanoldrift av din gamla bensinbil
Skrivet av: Mikael Perman skrivet 27 okt-05 kl 07:06

hej Rizz.
Jag har dock sett folk som slabbar med att blanda bly(ersättning?) manuellt för att köra äldre bilar, då den röda bensinen försvann.

Och jag frågade uttryckligen om jag kunde BYTA till vanlig bensin om jag bytte membranen i förgasarn. Som inte är vanlig plast som i plastslangar eller dylikt.

Så nej, sa de. Då kommer problemet tillbaka, efter jag bytt membranen i förgasaren. Som jag gjorde alltså, och motorn fungerade bra igen på klipparen.

mikael Perman.