Alternativ.nu
Hantverk => Övrigt hantverk => Ämnet startat av: sarbe453 skrivet 13 dec-09 kl 19:06
-
Jag har nu tagit tillvara ull från våra finullskorsningar för första gången och jag har nu tvättat ullen. Jag var noga att inte dnugga ullen utan lyfte den bara upp ur vattnet några gånger för att låta vattnet cirkulera igenom.
Nu ligger det på didningar för att torka men jag tycker det ser lite "tovigt" ut. Inte så att det är filtat, det ser mer ut som ullen delat sig i sektioner som år svåra att dra isär. Kommer detta försvinna när det torkar, eller har jag gjort något fel när jag tvättade? Använde inget tvättmedel, bara varmt vatten. Går det att karda ändå tror ni?
-
Hej!
Ja, jag tror att det kommer att gå bra. Om ullen inte hade filtat ihop sig innan du tvättade den och du är försiktig med tvätten så brukar det gå bra. När den är fuktig så klibbar det ihop mera, precis så som blött hår gör när det regnar. När det har torkat kommer du att kunna karda! Lycka till!