Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: småbrukartanten skrivet 10 dec-09 kl 09:12
-
Är det någon som har prövat att frysa risgrynsgröt?
Jag hade tänkt som så att man redan nu skulle kunna koka risgröt så det räcker även till julen. Mina döttrar är storätare och det tar ju en stund att koka. Så min tanke var att man bara skulle kunna ta upp en laddning från frysen och värma upp o äta.
Men det kanske inte blir bra, Jag kan ju provkoka lite det är klart men så är jag ju lite lat också, och då kom jag att tänka på alternativ här kanske någon vet.
-
Det går men grynen blir lite geggigare, ett tips är att strunta i grädden och tillför den när du tinat gröten istället. Annars blir den nästan rinnig.
-
jag fryste två korvar med gröt en gång. en har jag kvar än ... gröten ändrade på färg och konsistens, så smakupplevelsen var inte alls likadan och jag kommer nog aldrig mer att frysa gröt samt att slänga den där frysta korven.