Alternativ.nu

Allmänt => Boktips => Ämnet startat av: Kajsa skrivet 09 mar-06 kl 22:54

Titel: Den siste bonden på Tämmesboda
Skrivet av: Kajsa skrivet 09 mar-06 kl 22:54
Den här boken blev jag sittande med en hel eftermiddag. Här finns så mycket att hämta. Den är hemskt att livet som beskrivs i boken är på väg att försvinna. Boken handlar om ett syskonpar som hyr en gård i Småland. De har ingen ström och utför sina sysslor varje dag. Det är ett hårt arbete men de njuter av livet. Boken kan användas både som faktabok eftersom den visar en del fiffiga saker inom lant- och skogsbruket, eller bara som en trevlig bok att bläddra i.
Författare är Lars-Olof Hallberg
Titel: Re:Den siste bonden på Tämmesboda
Skrivet av: Sleipner_ skrivet 20 mar-06 kl 07:54
jaa den e så bra den boken! Stig o berit! han som e så envis, o håller fast vid det gamla. o bara envisas till det gamla. lite komiskt finns med. Här på tämmesboda är det alltid strömlöst. o att man inte får ta kort med blixt i ladugården.
Titel: Re:Den siste bonden på Tämmesboda
Skrivet av: tomas-kero skrivet 20 mar-06 kl 15:13
jag fick boken i julklapp , finna bilder men lite sorgligt där på slutet med kossorna.
Titel: Re:Den siste bonden på Tämmesboda
Skrivet av: Smålänningen skrivet 20 mar-06 kl 17:53
Jag instämmer, en mycket bra bok! Dessutom har det sänts minst 1 program på SVT om syskonen på Tämmesboda. Kanske går det att få tag på VHS eller DVD  ???
Titel: Re:Den siste bonden på Tämmesboda
Skrivet av: Kajsa skrivet 23 mar-06 kl 16:47
Hej
Det visste inte jag, att de visat på TV från Tämmesboda alltså. Är det någon som spelat in eller som vet hur man får tag på programmet? När ungefär gick det?
Visst har han sina idéer Stig, men det är ju det är det goa i boken. Sen måste man ju själv sila allt han säger och ta till sig det man vill.
Kajsa
Titel: Re:Den siste bonden på Tämmesboda
Skrivet av: Smålänningen skrivet 25 mar-06 kl 12:26
Programmet sändes för ca 3-4 år sedan... Jag vet att jag spelade in programmet, fast i nuläget har jag ingen koll på var bandet finns. Förmodligen ligger det någonstans hemma hos mor & far. Jag hör av mig om jag lyckas få fatt på det!  :)