Alternativ.nu
Djur => Getter => Övrigt om getter => Ämnet startat av: storäng skrivet 16 nov-09 kl 12:12
-
köpte en get m. killing i våras, är mkt nöjd med mamman men hennes dotter kan bli lite för mkt ibland och det är bara hon som rymmer. Och så diar hon fortfarande ibland så hon snor mjölken från mig. Tänkte att hon kanske ändrar sig ifall hon skulle få en killing bli lite mer "vuxen" eller är jag helt ute och cyklar?? Tacksam för svar.
-
Vi har en get som fick sin första killing i våras, och på henne stämmer det absolut att en get kan bli lugnare av att bli mor. Hon klättrade på ALLT, fastnade med huvudet i viltstängslets "hål" minst en gång om dagen, och var allmänt busig. Hon är fortfarande inte helt obusig (det är ju en get vi talar om ;)) men mycket lugnare nu. Getter av mjölkras är ju ofta mer rädda om sina juver från det att de får sin första killing, vilket innebär att de kan bli mindre benägna att hoppa på eller över något som skulle kunna skada juvret.
Angående att din killing fortfarande diar: du bör nog skilja av henne på något sätt så att hon slutar med det. Tips kring det hoppas jag att du kan få av någon som kan mer än jag! :)
-
Hon är ju tonåring! :) Hon lugnar ner sig sen. Och mamma ska ju ändå sinas snart, och då är väl avvänjningen en baggis också.
-
Tack för era svar.
nu är detta 2 lantrasgetter, ska hon ändå sinas?? Trodde jag bara skulle kunna fortsätta mjölka henne tills det blir så dåligt så att jag måste betäcka henne.
hur länge är dom tonåringar, hon föddes i februari?hon tycker nämligen att det är välditgt roligt att vandalisera bilar när hon rymt så min man vill att jag fixar problemet på ett el. annat vis.
Hur går det till när man ska betäcka alltså med bocken, är det enklast och köpa en egen eller kan man lämna iväg getterna el. låna bock. verkar som att alla lantrasgetter finns i östergötland ser aldrig några annonser här neråt småland :-\
-
Om du vill att mammans ska killa till våren igen bör du sina ner henne så att hon kan börja på nya (mjölk)kula med den nya killingen. Annars kan du mjölka henne tills hon inte ger mer (två-tre år har jag läst att en get kan ge mjölk innan hon måste killa igen).
Hon verkar vara riktigt vild! Vad har du för typ av stängsel? Våra går på eltråd, men det krävdes att killingarna blev lite större och fick sig några rejäla nosknäppar innan de verkligen höll sig på rätt sida. En del av vår hage är hägnad med viltstängsel (140cm) och när de små rymt för mycket har vi helt sonika stängt in dem där.
Jaså, du har också noterat att merparten av Sveriges djur verkar befinna sig i Östergötland? ;) ;D Om du tar dig till Österlen med din lilla tjej så kan hon få träffa en lantrasgosse vid namn Tyr. Han gör som bäst sitt jobb i hagen med våra getter. Fast det är ju inte heller direkt nästgårds...
-
har nog inte tänkt att ta nån killing, visst hade man haft en bock i närheten så.
jag har både fårstängsel med 3 brädor över och 2 eltrådar på insidan men verkar inte som hon bryr sig om elen :-\ har hållt på att stängsla sen i april när jag köpte dom, precis när man tror att man hittat var dom går ut och åtgärdat det ,så hittar dom nåt nytt sätt att rymma på :(
funderar på att fråga henne som jag köpte dom av i fall man kunde få byta ut lilltjejen mot en dam i stället :) kan vara värt resan till valdermarsvik -lantrasgetternas egna lilla land-
-
Jahaaaa.....här sitter jag och tar för givet att hon är betäckt :-[ Ja då så.
-
Hej Har haft getter tidigare i många år, men har inga nu. Dock finns erfarenheten kvar. Jag har själv aldrig klarat att ha getter i hägn. Spelade ingen roll hur högt jag byggde och fixade, de rymde i alla fall och åt upp allt i trädgården. Dom har 24/dygn på sig att smita, men jag hade inte den tiden att passa dem. Jag tjudrade dem i stället. När geten väl vant sig vid det fungerar det mycket bra. Dessutom är det då lätt att skilja av killingen så att du själv får mjölken. En annan fördel är att det är lättare när det gäller utfodring. Getter är fruktansvärda fodertjyvar, och kan lätt stöta bort en mindre get så att den inte får äta det den skall. Givetvis blir det merjobb. Getterna skall flyttas minst två ggr/dag. Och är det regn får man ta in dem. Men å andra sidan får du dem att beta precis där du vill, dikesrenar exvis, där det annars är svårt att hägna in och du måste slå med lie i stallet. Och min erfarenhet säger också att tjudrade getter är lugnare och blir lättare att hantera då man ju gör det två ggr/dag.
Kenneth