Alternativ.nu

Mat & tillvaratagande => Frukt och bär => Ämnet startat av: Nettus skrivet 14 nov-09 kl 19:54

Titel: Bygga frigolitlåda
Skrivet av: Nettus skrivet 14 nov-09 kl 19:54
Jag klurar på hur jag ska göra en frigolitlåda att förvara äpplen i. Jag har tänkt mig en enkel trälåda isolerad med frigolit. En kompis hade lite frigolit som är 10 cm tjock. Men det blir en stor låda...  :-\ Skulle det räcka med 5 cm tjock frigolit? Bor i Södra Vätterbygden, här blir för det mesta inte smällkallt. Och lådan ska stå på balkongen, mot väggen.
Titel: SV: Bygga frigolitlåda
Skrivet av: Guld skrivet 30 dec-09 kl 01:53
Hör efter på byggen där får de sk markplattor de är ljusblåa och de suger inte åt sig vatten som frigolit gör och de isolerar bra och är ca 5-6 cm tjocka.
Jag har en sådan till läderhantverket 50x50 när jag sylar lädret, det spintar inte som frigolit och inte heller blir det statiskt.
Ring en byggfirma om du inte vet var de bygger någonstans så står de säkert till förfogande med spillbitar.
Titel: SV: Bygga frigolitlåda
Skrivet av: Nettus skrivet 23 feb-10 kl 13:26
Tack för tipset! Det ska jag kolla!
Titel: SV: Bygga frigolitlåda
Skrivet av: Edgar skrivet 23 feb-10 kl 15:10
Jag har letat efter lämpliga lådor för min verksamhet med kött.

Hittade på Bauhaus (!) lådor,  58 x 38 cm utvändigt, 30 cm höga med lock, helt i frigolit. Kostade storleksordningen 40 kr. Frigoliten ca 20 mm tjock.

Tydligen är lådorna avsedda för att förvara rotsaker etc på tyska balkonger.

 
Titel: SV: Bygga frigolitlåda
Skrivet av: Nettus skrivet 23 feb-10 kl 18:23
Jag har sett det, men tyvärr har jag ganska många mil till närmaste Bauhaus...