Alternativ.nu

Djur => Kaniner => Ämnet startat av: kristinasrosa skrivet 25 okt-09 kl 12:21

Titel: Kastrering? När?
Skrivet av: kristinasrosa skrivet 25 okt-09 kl 12:21
Hejsan
Hur gammal ska en kaninhane vara när man kastrerar den?

Kram Kristina
Titel: SV: Kastrering? När?
Skrivet av: NorCec skrivet 26 okt-09 kl 09:56
Hannkanin kan kastreres så fort testiklene har kommet ned, og det bruker skje ved 11-16 ukers alder. Jo tidligere den kastreres, jo mindre hane-adferd får den.

Cec
Titel: SV: Kastrering? När?
Skrivet av: kristinasrosa skrivet 27 okt-09 kl 19:34
Okej

Tack
Titel: SV: Kastrering? När?
Skrivet av: Dagg skrivet 28 okt-09 kl 23:11
Å andra sidan brukar väl vet. vilja vänta så länge det går eftersom de är känsliga för narkosen???Min vill det i alla fall. //Dagg
Titel: SV: Kastrering? När?
Skrivet av: Nettis skrivet 29 okt-09 kl 22:22
Å andra sidan brukar väl vet. vilja vänta så länge det går eftersom de är känsliga för narkosen???Min vill det i alla fall. //Dagg

Kaniner är känsliga för narkos och en del dör när de är nersövda. Så det är en risk att kastrera en kanin.
Titel: SV: Kastrering? När?
Skrivet av: NorCec skrivet 30 okt-09 kl 10:17
Neida, det er ikke noe problem med narkos på kanin. Problemet er at kanin er mer uvanlig å få inn til behandling hos veterinærene, så de har mindre erfaring med kanin, og mindre erfaring gir større risiko. Hos veterinærer som KAN kanin er det like trygt med narkos på kanin som på f.eks hund.
Her i Oslo (og flere andre steder i Norge) er det nå veldig mange dyktige veterinærer på kanin, og narkos utgjør ingen risiko. Det fins sikkert dyktige veterinærer i Sverige også?

Titel: SV: Kastrering? När?
Skrivet av: Miranda skrivet 30 okt-09 kl 15:03
Jag har alltid fått höra att det finns en risk att söva kaniner, att det är bra att vara beredd på att det kan gå snett. Så är det ju med tex katter också.

Jag kastrerade mina hanar när de var 6 mån. Det är lätt att trigga igång hanbetéenden om man låter dem umgås med andra kaniner.
Jag hade tex en hane som var världens lugnaste o goaste men när jag skaffade en ny hane och dagen kom då de träffades genom galler - då blev han som förbytt och började skvätta som tusan. Ibland går detta beteénde bort vid kastrering - ibland inte.

Det är min erfarenhet  ;)
Titel: SV: Kastrering? När?
Skrivet av: NorCec skrivet 31 okt-09 kl 09:53
Det er alltid en risiko med söving, uansett dyreart. Men det er altså ikke større problem med kaniner enn t.eks katter så lenge veterinæren har nok kunnskap.

Jo senere man kastrerer, jo mer av hann-adferden har satt seg hos hanen, og jo mer hane vil han fortsette å være også etter kastrasjon. Derfor anbefaler jeg å kastrere så fort testiklene har kommet ned, før hanen begynner å ha hane-adferd.

Mvh Cec