Alternativ.nu
Djur => Höns => Höns: Sjukdomar och skador => Ämnet startat av: Gamina skrivet 16 sep-09 kl 20:58
-
Igår hände en liten olycka pga att jag inte tänkte mig för riktigt. En av kycklingarna är nu blockhalt och hoppar runt på ett ben. Jag har känt efter benet och det är inte av någonstans dock är det väldigt mycket mer rörligt i sidled än det andra benet. Jag tolkar det hela som en rejäl stukning i hasen alternativt att något gått av i hasen. Det känns ingen skillnad i utseendet på haslederna på de bägge benen.
Nu funderar jag på vad jag ska göra. Jag ser egentligen tre alternativ ta bort den, vänta och se vad som händer, eller försöka stabilisera benet på något sätt. Alternativ tre känns som om det skulle vara bra ifall det rör sig om en rejäl stukning men frågan är hur man stabiliserar på ett bra sätt. Alternativ ett känns inte riktigt aktuellt ännu den hänger med de andra rätt bra äter och verkar nöjd med livet.
Kycklingen är 1,5 vecka gammal.
Snälla ge mig lite tips.
-
Jag tappade en kyckling på ca en vecka i golvet en gång och den typ släääpade benet efter sig... :-[ Den blev dock helt bra efter ca en vecka :D!
-
Det låter hoppfullt. Hoppas att det gäller för min lilla stackare också. Min släpar också benet :'(
-
Ja, om min blev bra så tror jag att alla kan bli det.... ;) Lycka till!!!
-
Idag stödde lillen lite på benet. Den är fortfarande rejält halt men nu försökte den iallafall att använda bägge benen :D. Jag var nästan beredd på att det inte skulle gå men höns verkar vara helt otroliga på att läka ihop.
-
Tycker att animal vet från snögg är ett kanonbra bandage för höns. Det är en typ av skumplast som häftar i sig själv. Går att klippa tunna remsor och linda runt stukade ben för ökat stöd. MVH//Peter
-
Jag funderade på något liknande men glömde ta med det till hönsen. Nu är lillen nästintill helt bra i sitt ben. Helt otroligt, för 5 dagar sedan var jag nästan övertygad om att jag skulle få ta bort den lilla. Nu hoppar den tom in på min provisoriska kycklingstege byggd av tegelstenar.