Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: Lucie skrivet 14 sep-09 kl 11:58

Titel: Hur förvara potatis?
Skrivet av: Lucie skrivet 14 sep-09 kl 11:58
Jag bor i lägenhet och funderar på hur jag ska förvara min potatis i höst/vinter (vet ej hur länge den räcker men har fått jättemycket på varje planta hittills  :) ). Nån som har några bra tips? Har en kylväska i hårdplast och en gammal sockerlåda i trä, kan de användas? Ska man isolera lådan på något sätt? Balkongen är inglasad och jag vet inte om jag kan hålla plusgrader på den i vinter med någon sorts värme.

Någon som har erfarenhet av detta?
Titel: SV: Hur förvara potatis?
Skrivet av: Existens? skrivet 14 sep-09 kl 12:28
Trälådan låter väl som ett bra alternativ, se till så du gör den helt mörk bara, inget ljus får komma in, däremot kan den ju med fördel vara luftig. Du ska helst lagra potatis vid ca 4 grader+, den får inte under längre period komma ner mot 1-2 grader, för då blir den söt i smaken. Det ginge väl att linda in lådan med lite filtar fram mot senare på hösten, så klarar det sig ju ett tag till. Lägg i en billig termometer, så har du lite koll.
Titel: SV: Hur förvara potatis?
Skrivet av: Anders S skrivet 14 sep-09 kl 14:40
+Ställ lådan in mot husväggen och täck med filtar vid behov. Max-min-termometer är ett plus. Gärna en sån där du kan ha känselkroppen inne i lådan och avläsning utanför. Du kan ha potäterna i pappers- eller jutesäck inne i lådan för bättre isolering mot kyla och ljus.
Titel: SV: Hur förvara potatis?
Skrivet av: Lucie skrivet 14 sep-09 kl 16:29
Tack båda två, ska testa det!