Alternativ.nu

Djur => Biodling => Ämnet startat av: Lemmon skrivet 13 sep-09 kl 22:49

Titel: Invintringsfråga
Skrivet av: Lemmon skrivet 13 sep-09 kl 22:49
Skall snart invintra för första gången. Det gäller två avläggare som jag köpte i början på juli.
Kan man invintra även fast det är fullt med både öppet och täckt yngel, till och med ägg.  :o
Tänkte att man kanske skall vänta någon vecka eller två, eftersom de inte har så mycket plats till fodret som det är just nu.
Samhällena bor i varsin låda med 10st LN-ramar.

Titel: SV: Invintringsfråga
Skrivet av: ersam skrivet 14 sep-09 kl 10:12
Ge foder nu! De tar in allteftersom det blir utrymme och det blir mer jobb för dom ju längre du väntar (lättare att få ner fuktigheten nu).
Titel: SV: Invintringsfråga
Skrivet av: David Nordin skrivet 14 sep-09 kl 10:19
Passa gärna även på att sno eventuella foderramar om sådana går att plocka från yngelrummen.
Titel: SV: Invintringsfråga
Skrivet av: Kålrabbis Mamma skrivet 12 okt-09 kl 10:42
Ska man vänta med oxalsyrebehandling tills bina dragit ner allt foder eller kan man göra det under tiden. Om man väntar kan man då fortsättta med mera foder efter behandlingen. Anledning till frågan är att vi förra året enligt rek. väntade tills allt foder var nerdraget och behandlade sen. Jag tyckte det var försent (i mitten på nov.) och får för mig att det var därför tre av samhällena dog, att det blev för jobbigt att putsa vi den sena tidpunkten. ???
Titel: SV: Invintringsfråga
Skrivet av: Daniel Pettersson skrivet 12 okt-09 kl 12:20
Det skall vara yngelfritt i samhället när man gör behandlingen och har du det redan nu borde det inte vara några problem men praxis är November-December.