Alternativ.nu
Djur => Getter => Hus, hägn & bete för getter => Ämnet startat av: Lars Pers Maria skrivet 07 sep-09 kl 23:03
-
Hej!
Jag undrar om någon byggt nytt hus till sina getter och om det användes en ritning. Funderar på att utöka nästa år men... det är mycket pengar.
-
www.mecoteck.se/asbergets-getgard/ · svenska
Titta på bifogad websida. Släktingar till mig byggde häromåret detta nya getstall
för drygt 100 getter. De har även gårdsmejeri.
-
Wow! En dröm, men kanske lite kliniskt.......fast säkert väldigt lätt jobbat.
Det är annat än vår gamla ombyggda ladugård. :-[
Vi har inte gjort nån ritning utan allt är gjort på en höft, men jag tror att nu när vi skall göra ett nytt mjölkningsrum och ett rum för mjölktankarna så måste vi nog göra en ritning och lämna in.
Måste det inte egentligen vara förprövning när man skall bygga om eller till??
-
I deras fall handlade det om att "vinna eller försvinna". De hade tidigare helt andra mindre ändamålsenliga och mer omoderna lokaler. Nu hade de chansen att göra något lättjobbat. Både vad gällde utfodring, rengöring och mjölkning. De har även byggt ett nytt helt fantastiskt mejeri. Men gör man ca 70 ton ost om året så... ;)
-
Det var roligt att få se i alla fall.
-
Ja, verkligen. Men så har dom ju varit med i "leken" i många år nu och då kan man ju förstå att det krävs lite annat än vad"lilla jag" drömmer om att få till.......... :)