Alternativ.nu

Odling => Frukt & bär => Ämnet startat av: nilsegårn skrivet 30 aug-09 kl 17:11

Titel: Oxbär
Skrivet av: nilsegårn skrivet 30 aug-09 kl 17:11
Jag har en buske med oxbär som , i likhet med allt annat i år, har massvis med bär. Mig veterligen kan man inte göra något vettigt med dessa bär. Någon som vet något?
Är det något annat som äter dem? Höns, gäss...?
Titel: SV: Oxbär
Skrivet av: saint206 skrivet 30 aug-09 kl 20:19
förr maldes dom till mjölersättning, man gjorde sirap och marmelad och sånt med. och till grisfoder dög dom tydligen med.
dom ska vara söta säger folk, jag har aldrig smakat..
Titel: SV: Oxbär
Skrivet av: nilsegårn skrivet 30 aug-09 kl 20:35
Har smakat.
Smakar absolutt inte ett jota...
Titel: SV: Oxbär
Skrivet av: saint206 skrivet 30 aug-09 kl 20:45
finns tydligen en massa olika sorter, vissa skulle visst behöva en frostnatt innan dom blev söta. testa att stopp några i frysen och se om det händer något..
och om höns eller ankor äter dom, det är väl bara att slänga till dom en näve och se?
dom är ju inte farliga iaf..
Titel: SV: Oxbär
Skrivet av: nilsegårn skrivet 30 aug-09 kl 21:24
Har inga bär ätande djur själv. Känns som onödigt arbete att plocka ner dem och ge bort dem om ingen äter dem...
Titel: SV: Oxbär
Skrivet av: saint206 skrivet 30 aug-09 kl 22:01
ah, då förstår jag. tja, jag har själv inte oxbär, OMdet nu inte är samma som bär av oxelträdet, men jag fattar det som att det är nåt helt anat, annars hade jag kunnat testa åt dig..