Alternativ.nu
Djur => Grisar => Ämnet startat av: TurbogrisarnaVG skrivet 28 aug-09 kl 19:54
-
Jo det är så att vi nyss skaffade mig två små grisar som än så länge lever gott på det som finns i hagen+ hushållsrester som de får när det blir något över. Så nu har vi börjat fundera på vad vi ska mata de med på vintern, vi har tänkt att ge de kornkross, ärtor och torkade brännässlor. Men skulle vilja finna något mer alternativ till deras kost som man kan ta från naturen, torka och sedan ge de. Det skulle kanske kunna spara lite pengar då kornkross kostar en del. Har ni några ideer eller erfarenheter av sådant ni själv matat era grisar med direkt från naturen?
-
Åk till närmaste butik och fråga om ni kan få deras överblivna grönsaker och bröd.. ensilage uppskattas som tillskott på vintern oxå =o)
Förutom detta är kornkrosset en bra basföda..
Lycka till med dem..
-
Det låter som en bra ide det. Ska höra runt lite med traktens butiker för att se om man kan få lite godsaker från de. Tack så mycket ^^
-
Inga tips, men du måste ge de mer protein än sådär.. Ska du bara äta grisarna själv sen kan du ge de mjölk, ägg och köttrester.