Alternativ.nu

Mat & tillvaratagande => Grönsaker, vegetariskt => Ämnet startat av: Lottiz skrivet 24 Aug-09 kl 18:40

Titel: Inkokta kantareller - snabba svar tack
Skrivet av: Lottiz skrivet 24 Aug-09 kl 18:40
Ska göra detta nu ikväll, så jag tackar så mycket om jag får lite snabba svar och gissningar.

Jag ska sylta några presentburkar kantareller, men tänkte även göra en liten burk med bara inkokta kantareller i konservburk.

Kommer kantarellerna krympa lika mycket när de kokas in i konserven, ska jag hårdpacka dem? Eller kommer de behålla mer av sin tjocklek och stadga när de kokas "orörda" än när man förkokar inför syltning?

Hoppas att ni förstår min fråga..

Tack på förhand!
Titel: SV: Inkokta kantareller - snabba svar tack
Skrivet av: bea skrivet 01 Sep-09 kl 22:30
jag förstod inte mycket ???
Titel: SV: Inkokta kantareller - snabba svar tack
Skrivet av: Frances skrivet 01 Sep-09 kl 22:33
jag fattar nog inte riktigt heller. Men jag har inte kokat in kantareller hellernån gång. Menar du kanske att man kokar in dom utan nån form av förbehandling, ingen förvällning? Och du undrar ifall dom krymper då?
Titel: SV: Inkokta kantareller - snabba svar tack
Skrivet av: Lottiz skrivet 05 Sep-09 kl 01:02
 :-[ Hmm, jag var visst inte så bra på att uttrycka mig.

Ja, jag undrade om kantarellerna krymper mycket utan förbehandling och bara inkokning.

Kan säga att de var bra mycket stabilare och tjocka än förkokta kantareller, det passade ju toppen att steka till mackor o dyl. Fyllde en burk till ~4/5-delar och det var säkert 2/3-delar kantarell i burken efter inkokning. Hade jag packat lite mer hade det blivit perfekt.