Alternativ.nu
Hantverk => Övrigt hantverk => Ämnet startat av: Kattie skrivet 20 aug-09 kl 22:10
-
Och som vill ta på sig att hjälpa mig att få ull till garn? Självklart utgår ersättning för detta :-[ En fördel om det är i södra delarna av landet då vi bor långt neråt, annars kan det funka att skicka i nödfall.
-
Ställ frågan under Hantverk -- > Textil i stället, så får du säkert fler svar! :)
-
Hej
Jo då jag kan spinna, blir inte riktigt klar över din fråga, vill du lära dig att få ull till garn eller är det frågan om lönespinning. Jag bor i Bonderup utanför Dalby Skåne
Inger
-
Hej!
Målet är att lära mig spinna själv men jag har ett projekt som det är lite mera bråttom med, jag har ca 1 kg alpackaull som ska bli garn så snart möjligt, jag har snart rensat o kardat allt. Avståndet till dig vore toppen! Vi bor mellan Skurup och Veberöd så..... Garnet ska vara tvåtrådigt och på ca 200 meter/hekto, ska stickas med stickor nr 4 är det tänkt. Är det något du kan tänka dig att hjälpa till med? Om ja, vad tar du för detta och hur lång tid, ca, kan detta ta?
Mvh katarina