Alternativ.nu

Hantverk => Textil => Ämnet startat av: Lenaaxel skrivet 16 aug-09 kl 23:06

Titel: Hjälp med tovning!
Skrivet av: Lenaaxel skrivet 16 aug-09 kl 23:06
Håller på att sticka vantar som jag tänker tova i tvättmaskin. Har gjort ett antal mössor som funkat bra att tova i maskin.
Men hur gör man med vantar? Är det inte risk att dom tovar ihop sig inuti? Ha stickat utan mönster så jag vet inte hur stora dom kommer att bli efter tvätt/tovning. Alla tips mottages tacksamt!
Titel: SV: Hjälp med tovning!
Skrivet av: Tvärslå skrivet 17 aug-09 kl 01:34
Ja det är bara att testa sej fram, jag har tovat flertal saker i maskin och de tovar sej olika beroende på garn, sticktäthet osv, men det har du säkert märkt själv redan.
Vantarna tovar inte ihop sej inuti.
När du kört vantarna i maskinen så kan du forma dom ganska rejält medans de är våta.
Jag har varit lite besviken ibland för vissa par har valkat ihop sej väldigt mycket på längden men ej på bredden, men ja det har troligen berott på garnet och hur jag stickat.

Lycka till.
Titel: SV: Hjälp med tovning!
Skrivet av: Ior skrivet 17 aug-09 kl 10:30
Jag rekommenderar låg temperatur (förslagsvis 40 grader) till en början.
Kör kort program, om du har.
Efter tvätt kan du plocka ut vantarna, töja i dem på det håll du behagar, och sen slänga in dem för en andra runda om du tycker att det är nödvändigt.
Om du tvättar hett (60 grader) redan från början, så kan oönskade effekter komma ganska snabbt.

Titel: SV: Hjälp med tovning!
Skrivet av: Lenaaxel skrivet 17 aug-09 kl 11:29
Brukar börja på 40 grader. Det funkar bra på Vartoftas ullgarn. Fast ibland får det bli en andra vända i maksinen. Men som sagt: det beror nog på stickningen. Tack för tipsen!
Titel: SV: Hjälp med tovning!
Skrivet av: Guld skrivet 17 aug-09 kl 18:41
Jag har provat att lägga i en bit plastskiva när jag tovade sockor en gång och det borde väl fungera även på vantar. Gör en plastskivemall som är lite större än de händer som ska ha dem sedan, så omkretsen räcker till när händerna ska i. Fäst ihop de tre lagerna med vante plastskiva vante med ex en tråd eller bit garn för att fixera hur formen ska vara. Då borde vantarna inte tova ihop sig. Lycka till och säg till hur det gick.