Alternativ.nu

Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: hustran skrivet 10 aug-09 kl 09:55

Titel: Mjöldagg på en ek.
Skrivet av: hustran skrivet 10 aug-09 kl 09:55
Vi har en ek som varje år får mjöldagg på de nya skotten. Den är väldigt tät och vacker och ca. 4-5 m. hög. Tar den skada av det eller hur sjutton skall jag kunna få bort mjöldaggen? Någon tipsade om bikarbonat, så bra... men att spruta ett helt träd känns lite jobbigt. Hjälp!
Titel: SV: Mjöldagg på en ek.
Skrivet av: Jonte76 skrivet 21 aug-09 kl 13:36
 Om ekar o lönnar klipps regelbundet blir det ofta mjöldagg . kanske beror på det ?
Titel: SV: Mjöldagg på en ek.
Skrivet av: hustran skrivet 22 aug-09 kl 18:55
I år ser jag mjöldagg på flera ekar även ute i skogen,konstigt. Får de mjöldagg även nästa år eller är det "smittsamt"?
Titel: SV: Mjöldagg på en ek.
Skrivet av: ElisabetT skrivet 29 aug-09 kl 19:56
Jag bor på Ekerö och har också en liten ek på tomten. Den är inte större än en liten buske men den är så näpen, tät med små löv. I år är den helt vit av mjöldagg.
När jag var barn fick jag höra att man på våren och under sommaren kunde strö aska under krusbärsbuskar så att de INTE skulle drabbas av mjöldagg. Jag vet inte om det funkar för ekar men jag tänkte göra ett försök med min ek nästa år.