Alternativ.nu

Djur => Kor => Ämnet startat av: Lejonhjärta skrivet 25 jul-09 kl 00:50

Titel: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Lejonhjärta skrivet 25 jul-09 kl 00:50
Våra marker håller på att växa igen!
Hästarna äter inte på långt håll så mkt sly etc som vi behöver få bort för att hålla markerna öppna.
Vet var inte ordentligt öppet när vi köpte detta stället och på 4 år har det nte blivit bättre, snarare tvärt om.
Vilken koras är bäst att ha som komplement till hästarna?  ???
Några krav, jag som inte umgåtts m kor på länge, är att dom kan gå ute, är SNÄLLA att hantera, gärna sociala och inte svår instängslade. Och självklart vara ena hejare på att rensa sly etc!!
Finns det nån som kan uppfylla allt detta eller har vi för tuffa önskemål?? :-\
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Falin skrivet 26 jul-09 kl 11:39
Egentligen är det bästa sättet att först röja slyn själv, och sedan ha djur som håller öppet. Har det blivit för igenbuskat är det inte lätt att få det öppet igen bara genom bete.

Ras är väl en smaksak, någon av köttraserna kanske skulle passa. Hittar du väl socialiserade Highland Cattle kan det kanske vara något, om man inte tycker hornen är läskiga...  :) De måste dock, precis som hästarna, ha ligghall vintertid, och föder sig inte bara på sly som en del tycks tro! En variant är att köpa ungdjur på våren och slakta eller sälja vidare på hösten, om man inte vill hålla dem vintertid.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Grimla skrivet 26 jul-09 kl 13:26
Fast Highland är ju varken speciellt snälla eller lätta att stängsla in..  ;)
och hornen är ju ett problem (för plånboken) när foderhäck ska införskaffas till höst/vinterutfodringen.
(en "bågfoderhäck" går loss på 5700 kr )

Men allt det går ju att lösa om man brinner för HC givetvis.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Mmmm skrivet 26 jul-09 kl 14:15
Våra marker håller på att växa igen!
Hästarna äter inte på långt håll så mkt sly etc som vi behöver få bort för att hålla markerna öppna.
Vet var inte ordentligt öppet när vi köpte detta stället och på 4 år har det nte blivit bättre, snarare tvärt om.
Vilken koras är bäst att ha som komplement till hästarna?  ???
Några krav, jag som inte umgåtts m kor på länge, är att dom kan gå ute, är SNÄLLA att hantera, gärna sociala och inte svår instängslade. Och självklart vara ena hejare på att rensa sly etc!!
Finns det nån som kan uppfylla allt detta eller har vi för tuffa önskemål?? :-\

Det låter som om det egentligen är getter du vill ha! :)
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: alo skrivet 26 jul-09 kl 15:47
Jag köpte Highland 2003 av precis samma skäl som du funderar på, hästarna betar inte slyet och markerna vill buska igen. Till skillnad till vad Grimla skriver så har jag upplevt dem som lättstängslade och snälla. Hornen är dock naturligtvis en riskfaktor som man slipper om man köper en kullig ras. Som alla djur måste man hantera dem för att de ska vara tillgivna. De dödsfall och allvarliga olyckor vi haft i trakten de senaste åren i samband med nöt har inte varit med Highland, det säager egentligen inte så mycket mer än att alla stora djur kan vara farliga i fel situation.  Efter vad som sägs så ska Highland vara extra bra slyätare, om det är sant vet jag inte eftersom jag inte har nån andra att jämföra med men de tar ner allt som är klenare än3-5 cm, även små träd (utom al).
De växer långsamt och är ganska små vilket ju är dåligt om man väger in den ekonomiska avkastningen, å andra sidan så är det bra för de blöta marker som vi har som tar stryk av tunga djur. Våra djur föder sig bra utan kraftfoderv i ger dem ensilage i foderhäck om vintern, hornen är inget problem med en vanlig häck med bågar. Ca en bal i veckan går åt till 5 djur.
En fördel med kor framför får är att de går bakom samma stängsel som hästar utan problem, vi har två eltrådar som de aldrig gått igenom förutom mycket små kalvar som traskar ut och lägger sig utanför ibland.
Våra går ute året om utan problem (Västerbotten) men måste naturligvis ha ett vindskydd.
 
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Grimla skrivet 26 jul-09 kl 17:47
De dödsfall och allvarliga olyckor vi haft i trakten de senaste åren i samband med nöt har inte varit med Highland,

Jag kan dock ge ett Highland exempel, en av grannarna har Highland,
där finns inga med horn numer, djuren har fått hornen avsågade sedan hustrun blev stångad rätt i  buken.
Med alvarliga skador som följd.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Falin skrivet 26 jul-09 kl 17:51
Fast Highland är ju varken speciellt snälla eller lätta att stängsla in..  ;)

Sant, det var därför jag skrev väl socialiserade.  ;) Jag har sett alltför många skaffa HC och tro att de är någon slags stubbröjare som klarar sig på kvistar och gammal mossa, och som man kan titta till en gång i halvåret...varpå de flyr i panik förstås.  ::)
Hur de är att stängsla in vet jag dock inte. Och när det gäller getter, mycket kan man väl säga till deras fördel, men lättstängslade är inte det första som kommer mig till sinnes precis!  ;D
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: alo skrivet 26 jul-09 kl 18:48
Jag ser väl hornen som Highlands största nackdel bortsett från att de tilltalar mig estetiskt. Om de tex skulle gå tillsammans med hästar skulle det definitivt vara risk för skador i samband med foderhäck osv. Fjällkor har väl ungefär samma storlek men olycksrisken borde vara mindre utan hornen.

"Jag har sett alltför många skaffa HC och tro att de är någon slags stubbröjare som klarar sig på kvistar och gammal mossa, och som man kan titta till en gång i halvåret...varpå de flyr i panik förstås." Håller fullständigt med, jag tror mycket av det dåliga rykte som Highland har i vissa kretsar beror på ägare som inte ser till att hantera djuren tillräckligt mycket.

Ett alternativ om man vill ha Highland men inga  horn är väl att köpa djur som är avhornade om det nu går att få tag på. Annars får man vara försiktig eller köpa en annan ras.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: galdur skrivet 26 jul-09 kl 19:34
Vad lessen jag blir när jag gång efter annan läser att HC har dåligt lynne glöm aldrig att djur blir vad man själv gör dem till!! Om du släpper ut en flock med mjölkkor och låter dom gå utan kontakt med människor på länge är dom inte iheller trevliga att ha med att göra! Sen är det tyvärr så att många HC ägare har urkass om någon alls utrustning i form av grindar eller behandlingsbox att tillgå när djuren ska handteras och ja då får man skylla sig själv om man blir stångad!  Och myt nr 2 ang. HC dom klarar sig på buskar och sly NEJ dom behöver mat som alla andra kor! ursäkta mitt lilla utbrott men jag blir arg över att synen på HC aldrig verkar kunna ändras! Jag föder själv upp HC och har 25 djur som man kan gå fram till i hagen och klappa utan risk större risk för att bli stångad! Vår aveltjur på sådär 900 kilo kommer luffsande för att se om jag tänker bjuda på ett äpple och gör jag inte det traskar han vidare och betar istället! Olyckor med djur sker nästan uteslutande för att människan på ett eller annat sätt burit sig dumt åt men oftast skyller man på djuret som bara reagerade med instinkt!
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: alo skrivet 26 jul-09 kl 20:38
Min erfarenhet av våra Highland är densamma som Galdurs. Vår tjur är närmast påträngande kelen, han vill gosa hela tiden när jag ska mocka, eftersom jag inte har tid på morgnarna så blir han i vägen.
De älskar att bli kliade med grepen och har sina favoritställen där det är extra skönt, under hakan, bakom hornen etc. Våra djur har aldrig visat några aggresiva tendenser men jag är ändå försiktig när jag tex ska märka en kalv eller just har skilt tjuren från korna, han blir lessen och upprörd då men det får man väl förstå, tänk själv om man inte skulle få va med frugan på ett par månader för att nån annan bestämde det :D.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: galdur skrivet 27 jul-09 kl 09:16
Ha ha vi har en ko som älskar när man skrubbar henne på magen med en sopkvast hon sänker huvudet och står med halvslutna ögon och njuter ;D
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: bo_i_dala skrivet 28 jul-09 kl 09:25
Hej!

Nötkreatur är precis så tama/ vilda som ägaren gör dom........, givetvis så måste/bör du köpa tama djur från början

Min uppfattning är dock att vissa raser är "svårhanterligare" än andra men det kan delvis bero på ägaren..........

Dock är det en avsevärt högre risk med horn än utan horn.
Jag hade gärna haft HC, MEN de har stora horn och låg tillväxt, dock är de inte farligare än andra nötkreatur.

Vad avser landskapsvård är valet av föda i en hage en sak kalven lär sig av sin mor... dessutom är kor lata/smarta de äter helst det lättuggade/näringsrikaste först.
Man kan förmå dem att äta sly om man släpper ut på betet tidigt på våren (lite betesbrist och späda blad) dela in hagarna i små fållor som man betar ganska hårt innan byta av fålla.
Sedan får man hjälpa till med röjsåg/betesputs/yxa!
MVH Bo i dala
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Lejonhjärta skrivet 29 jul-09 kl 13:03
Vi har 2 getter och ja dom är mkt bra röjare men MÅSTE ha annat stängsel än det vi har till hästarna. Detta är altså inget alternativ.
Vi har funderat på HC då min sambos ex.chef har såna. Men vi skulle vilja ha dom ihop med hästarna och är inte säker på att det funkar med dom.
Alla har nu pratat om HC men finns det inte någon tex kullig trevlig slyätande ras?
Ligghall vet jag att vi måste ha.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Lejonhjärta skrivet 29 jul-09 kl 13:05
Angus. Nån som vet hur dom är tex?
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Grimla skrivet 29 jul-09 kl 13:26
Alla har nu pratat om HC men finns det inte någon tex kullig trevlig slyätande ras?

Alla vanliga köttraserna (utom Highland) finns ju i kullig variant  ;)
Och alla äter sly.

Men dom kräver ju också ett bra bete för att inte magra ur...
(och de tyngre raserna kräver naturligtvis mer och bättre bete än Highland Galloway Dexter)
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: alo skrivet 29 jul-09 kl 14:18
Om du tänker ha djuren tillsammans med hästarna i vinterhagen rekommenderar jag en ras utan horn.
På sommaren är det bästa att ha flera hagar där hästar/nöt växlar plats. Detta både ur betessynpunkt och ur parasit/mask synpunkt. På sommarbete är nog risken för skador på hästarna pga stångning av mycket mindre.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: bo_i_dala skrivet 29 jul-09 kl 21:23
hej!

Angus är trevliga , hornlösa och kända för att ha lätta kalvningar!!!!!!

bo i dala
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: alo skrivet 29 jul-09 kl 23:19
Vad tror ni om fjällko? De behöver ju inte mjölkas, ska enligt uppgift klara vinter i vindskydd nära Arvidsjaur. Inga horn, små och lätta, borde inte behöva så fett bete med tanke på ursprunget. Visst kan dom ge extra EU-bidrag åxo?
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Lejonhjärta skrivet 30 jul-09 kl 14:54
Tack för alla era svar!
Fjällko låter inte helt fel d heller. Är helt novis på koraser har endast ungåtts m dom vanliga mjölkraserna (SLB å SRB e d väl) Allt annat är okända marker. Tar gärna en mindre lättare ras som inte kräver så mkt i matväg. Förstå mig rätt. Ska inte producera massa mjölk å kött utan hålla rent, va trevliga och kanske ge lite kött etc. E inne på varvat bete för parasitrent bete sommartid och gärna hornlöst( suck, inga HC) men sen...... Kan fjällko leva upp till mina önskemål?
Alla våra djur är "familjemedlemmar" så jag vill ha en snäll, social, lättinstängslad, lätt, lättfödd slyätare. Märker att mina önskemål har blivit fler.  ;) Men ja e riktigt novis å försöker övertyga min sambo om att vi måste få bort slyet för att få nån ordning på betesmarken. Växer fortare än vi å hästarna hinner med. Finns mkt på gården som behöver göras å slyet vore ju bra att d kom till användning istället för att tas bort å eldas upp.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Charlotte skrivet 30 jul-09 kl 15:16
Det är inte säkert att Fjällkon funkar enbart som diko... Den kan mjölka för mycket och bli tunn och mager.
Vi har en 'salig blandning' med ursprung från vår mjölkkobesättning, med inkorsning av Simmental och lite Charolais. Dom går mestadels på naturbeten och gamla vallar. Sly äter dom bra, dom ställer sig på lite grövre trän och äter av kronorna:)  Våra har snart gjort om två stora hyggen på gammal jordbruksmark till naturbeten, det är bara björk och barrträden man får röja bort själv.
Fast även får kan väl vara något att fundera på, dom är ju också lättskötta och ett bra komplement till hästar som betesdjur.             Mvh Charlotte
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Falin skrivet 30 jul-09 kl 17:37
Jag tror nog vilken som av köttraserna skulle fungera bra, för dig är det nog viktigare att hitta rätt individer som är snälla och tama. Vi har både korsningar och renrasiga, och av dem tycker jag generellt att Charolaiserna är mycket trevliga. Även våra Limousiner är mysiga, men vi har också varit supernoga med lynnet på dem, där kan man råka ut för riktiga hetsporrar om man inte köper från rätt besättning!  :) Precis som Charlotte så har vi mestadels naturbeten, och de föder sig fint på dem.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: godegården skrivet 30 jul-09 kl 17:52
Först vill jag säga att jag står bakom de som säger att HC är bra, snälla och håller sig inne om man sköter dom som andra djur. Sen tycker inte jag att det är ett dugg bättre landskapsvårdare än andra nöt. Fick med 5st HC när jag köpte gården men avvecklar dom pga ingen ekonomi. Samma jobb med tex 5st sutar som 5st HC bara det att en stut kan göra så det går jämt ut.
Mina stutat är precis lika mycket sly som mina HC upplever jag. Om än inte bättre, har tom sett dom äta nässlor på rot. Stutarna är SLB.
Så jag tycker du kan välja den ras du själv fastnar för. Senkan ju lätta klavningar tex. vara enfödel om man har dom ute året runt och de inte är under ständig uppsikt
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Rosa skrivet 31 jul-09 kl 01:16
Jag tror nog vilken som av köttraserna skulle fungera bra,

Med undantag av Blonde....  8)
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: angus skrivet 27 aug-09 kl 22:20
ANGUS är som getter men äter lite mer men de är mycke lättfödda,trevliga personliga individer.
Sly äter de,klarar sej bra på karja beten helt klart bästa" röjsågen".

Hälsn Eastwoods Angus   ;) ;)



Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Sis_pennpenn skrivet 05 sep-09 kl 10:04
Jag har nyligen flyttad till en gård med köttdjur, simmental, men jag har tyvärr ingen aning hur bra buskröjare dem är, men jag vet att de har inget att säga till om vad gäller mina hästar, de äter de mesta t ex brännässlor som de själv går och trampar ner för att äta när de torkat. Taggbuskar och saker som kan vara giftigt för dem rör de självklart inte. Kan inte komma på ngt annan som funnits i hagarna som varit giftigt för dem förutom taggbuskarna, emn de går inte i närhetn av dem ändå.
De gick i år i en hage som 4 köttdjur betade förra året, och det blev stora hav med brännässlor och lite annat, men det finns inte alls mycket brännässlor eller annat förutom någon lite taggbuske som kommit upp lite här och var.
De har tagit ner såna här saker långt innan själv betet var slut, så det handlar inte om brist på mat heller.
Det här kanske är ett specilafall bara, jag är inte säker, men här är det hästarna som äter rent.
Rolig och intressant tråd, mvh Sis_pennpenn
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: gaup skrivet 10 sep-09 kl 01:09
Fjällkon är bra på att äta sly.. ett tips är att när man går runt i hägna .. ta med en sly yxa och fäll de lite högre buskarna.. sen kan man ju stoppa dit några får eller na gittra fast då gäller det att man hängnat bra..
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Rosa skrivet 10 sep-09 kl 11:16
Fjällkon är bra på att äta sly..

Min erfarenhet är att Fjällkorna är urusla på att intressera sig för att äta sly jämfört med köttraskor.
Köttraskorna böjer själv ner slybuskarna och äter upp både mindre grenar och löv.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: gaup skrivet 10 sep-09 kl 17:45
Hmmm.. dom kanske har legat av sig.... eller är för välgödda.... här e kring så var fjällkon den enda av raser som klarade sig på det magra bete som fanns tillgängligt... och gav mjölk..
men dom har väll sönder avlat fjällkon med...
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Charlotte skrivet 16 maj-10 kl 23:19
 Jag hittade en studie som jämför betning av Charolais och Väneko i naturbetesmarker, den kanske kan vara intressant:
http://ex-epsilon.slu.se:8080/archive/00001028/01/Hela_arbetet.pdf (http://ex-epsilon.slu.se:8080/archive/00001028/01/Hela_arbetet.pdf)
                                                     Mvh
                                                 Charlotte
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Birgit skrivet 19 maj-10 kl 15:52
Angående ras, så är väneko lika mycket mjölkras som fjällko, beroende på hur man föder upp dem.
Fjällkor och kanske ännu bättre fjällnära är duktiga sly betare. Som gammal kobonde vet jag att det skiljer en hel del både i temperament och sätt att beta mellan olika raser.
Rödkullor är supereffektiva, men kan enligt min erfarenhet vara lite svåra att socialisera. Fjällkorna har ett lugnare temperament.
Gammal hereford (den låga behornade-som idag är utrotningshotad) är ett bra alternativ. Lugn, lättstängslad och anspråkslös.
Men det skulle, som någon nämnde kanske gå bra med getter - eller får av någon mer ursprunglig ras. De är mer benägna att beta sly än nötkreatur.
Hästar äter inte gärna sly.
Angående studien, du nämnde Charlotte, finns en liknande norsk, hittar inte länken nu, men borde finnas hos NordGen husdyr. Den går ut på att man jämfört moderna mjölkrasers betesteknik mot de gamla oförädlade lantraserna. Lantraserna betade betydligt mer av "icke gräs" vegetation än de moderna mjölkraserna, som konsekvent sökte högprotein foder.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Charlotte skrivet 19 maj-10 kl 16:04
Angående studien, du nämnde Charlotte, finns en liknande norsk, hittar inte länken nu, men borde finnas hos NordGen husdyr. Den går ut på att man jämfört moderna mjölkrasers betesteknik mot de gamla oförädlade lantraserna. Lantraserna betade betydligt mer av "icke gräs" vegetation än de moderna mjölkraserna, som konsekvent sökte högprotein foder.
Den studien nämns i studien jag länkade till.
Eftersom jag också är gammal mjölkbonde med dikor numera så tycker jag egentligen att den stora skillnaden varit att mjölkkorna behövde så mycket mer näring för att kunna mjölka så att dom var helt enkelt inte nöjda med annat än högkvalitativt bete, oavsett ras. Vi hade en del fjällkor på den tiden det begav sig :)
 Dikor, oavsett ras, är mer förnöjsamma och betar det dom får eftersom dom klarar sig på "sämre" bete pga att dom producerar mindre.
 OT: Lite synd är det väl om man väljer någon av de hotade Lantraserna och håller dom som "bara" dikor, hur vet man då att mjölkegenskaperna bevaras?!?
                                     Mvh
                                Charlotte
 
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: mazze skrivet 19 maj-10 kl 19:39
En undersökning gjord i norge där de jämförde STN(Fjällko) och NRF(SRB) visade att NRF åt betydligt mer örter och ris än STN.
Jag har själv mjölkproduktion med Holstein. De går på bete så långt det är möjligt och de äter gärna sly, nässlor, blommor på tistlar och lingonris.
Min slutsats är att ras inte har så stor betydelse utan hur man håller sina kor.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Tjalve skrivet 19 maj-10 kl 21:52
Även jag ställer mig till mazze och Charlottes slutsats. Ras har inte så stor betydelse utan endast hur hungriga eller nöjda man låter korna bli. Jag tror alla raser äter sly och "sämre" bete när de blir tillräckligt hungriga, vilket mjölkkor oftast aldrig blir.
Vidare tror jag all Charlotte pekar på en viktig sak vad gäller lantraser. Om lantraserna ej används inom kontrollerade besättningar leder det till i förlängningen endast till ett bevarande av ett utseende.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Birgit skrivet 20 maj-10 kl 07:07
Håller fullständigt med om användandet av raserna, men frågan gällde vad som var bäst vid betning av sly ;)
Men, det är också skillnad på koraser, beroende på vilken betestyp de från början är framavlade för (typ lågland = slätt).
Man kan heller inte jämföra produktion hos en lågland och en fjällko/fjällnära ko.
Sedan har storlek och tyngd betydelse i hur mycket de trampar sönder kontra mängd foder de behöver.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: bo_i_dala skrivet 20 maj-10 kl 07:21
Hej!
Kor är "bekväma och vanedjur"- mao äter det dom lärt sig att äta och helst det som är enklast/ mest näringsrkt.
En kalv lär sig av sin mamma vad man äter- precs som hos männskan (förutom att människobarn ifrågasätter mer ;) ).
Dessutom visar forskningen att rasvalet är av underordnad betydelse- dock spelar födotillgången stor roll!
mvh
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: mazze skrivet 20 maj-10 kl 12:27

Men, det är också skillnad på koraser, beroende på vilken betestyp de från början är framavlade för (typ lågland = slätt).
Man kan heller inte jämföra produktion hos en lågland och en fjällko/fjällnära ko.

Mina kor är till 99% släkt med de kor som står och producerar mjölk i de gigantiska lösdrifterna i Califonien, alltså ingen gammal lågland precis. Under betessäsongen får högmjölkare 16 kg kraftfoder och resten bete. Detta mjölkar de 50kg på, kor som mjölkar under 25kg får inget kraftfoder alls.

Jag köpte en holsteinko ifrån en besättning där betesdriften var typ rastning, den kostackarn vet knappt hur hon skall göra när hon ska beta. Genetiskt är hon identisk med mina egna men det är som med så mycket annat att miljön har den största betydelsen.



Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Grimla skrivet 20 maj-10 kl 14:34
Under betessäsongen får högmjölkare 16 kg kraftfoder och resten bete. Detta mjölkar de 50kg på, kor som mjölkar under 25kg får inget kraftfoder alls.
Men då får man inte glömma att det är ett superbete,
så ingen tror att man kan släppa dom i en gammal hage med tuvtåtel, kvickrot o gammal förna  ;D

(många av de där lösdrifterna har ju ingen betesdrift alls ,utan korna går i grus rasthagar med utfodring av högkvalitatift ensilage.)
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: mazze skrivet 20 maj-10 kl 22:24
Skötseln av bete är viktigt, framför allt att släppa ut djuren tidigt och lagom stora fållor.
Bete är tyvärr något vi i sverige är dåliga på att utnyttja.
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: Miss Evil skrivet 20 maj-10 kl 22:33
Vi släpper våra simmentalare jättetidigt på bete. Men de äter inte tuvtåtel,  veketåg, nässlor eller skräppor som vi har mängder av. Möjligtvis i vinterhagen slinker det ner något av det. Inte heller fåren äter dessa. Nässlor äter båda om de har torkat. Det kom ett tiotal hästar hit förra året och de däremot äter så rent och snyggt av tuvtåteln så hagarna såg jättestora ut och man kunde promenera runt utan att falla på tuvor ;D Perfekt med andra ord, är sämre på att hålla efter slyet dock. Så nu kvarstår det satans veketåget.. Kanske borde elda upp skitet..
Titel: SV: Bästa landskapsvårdare?
Skrivet av: mazze skrivet 20 maj-10 kl 22:42
Veketåget är svårt om inte omöjligt att få bort, jag skulle gärna ha något djur som äter det...