Alternativ.nu
Djur => Biodling => Ämnet startat av: Maja 82 skrivet 23 jul-09 kl 17:30
-
Hej!
Jag läser industridesign och sysslar med bikupor som examensarbete. Har du några roliga ideér eller synpunkter som skulle kunna förbättra framtidens utrustning?
Jag fastnade tidigt för Top Bar Hives som alternativ till uppstaplingskupor, pga överskådligheten, mindre lyft, mindre material ect. Tyvärr verkar det dock vara svårt att få bin att övervintra i dem- de gillar att sitta i ett avlångt stående klot och klättra uppåt- och utfodring blir lurigt. Nu sneglar jag även åt andra håll- ex. uppstaplingssystemet har uppenbara fördelar, men det vore trevligt om de gjordes i ett lättare naturmaterial, törebodamodellen kunde vara smidigare ect.
Jag har åkt runt oh träffat några biodlare som hållit på i lite större skala- då verkar pris och hanterbarhet (tidsåtgång; ergonomi) och utdelning vara avgörande faktorer. Nu undrar jag hur man tänker som hobbyodlare? nybörjare, -eller gammal i gemet. vad är viktigt för er?
alla synpunkter emottages tacksamt!
Mvh Maria
-
Sådana?
http://w1.531.telia.com/~u53103424/nba2004_2/tbh.html
mvh. Beekeepern
-
Oj, man skulle kunna räkna upp hur mycket som helst och mycket finns nog här på forumet redan.
En sak som behöver styras upp med dock är rationaliteten när det gäller utskärning av drönarvax för den är alldeles för arbetsintensiv! I tre bigårdar som jag leasar är detta löst på så vis att det finns en plyfaspärrgallerskiva med starka handtag mellan yngelrum och skattlådor som möjliggör att man kan dra undan skattlådororna när man ska skära ut vaxet. Har dragit ut 6 helt fyllda 3/4 L skattlådor utan problem. Det fungerar väldigt bra och sparar mycket tid och framf. rygg! Systemet förutsätter dock tvillingkupor eller enskilda vandringskupor där bottnen är gemensam med en annan kupa för annars välter kupstapeln när man drar i handtagen. Man kan blottlägga 3-4 yngelramar på detta sätt och sen släppa handtagen utan att det välter vilket räcker bra för att få ut drönarramen. Är man två så att en kan hålla i handtagen hela tiden kan man blottlägga nästan hela yngelrummet.
För att testa nya vägar har vi byggt 12 jumbolådor (13 ramar dadant) där vi ska ha 10 ramars 3/4 langstroth i skattlådorna vilket gör att vi får åtkomst till 2-3 ramar längst bak eller längst fram i kuporna. Denna del får ett eget litet tak och täcks med byggplast för att inte regn ska kunna komma in. Vi hoppas kunna skära drönarvax och sköta foderramarna i denna utstickande avdelning. Nästa sommar vet vi om det fungerar!
Hörde även om kravbiodlaren Göran Sundström som limmar sina nackalådor i yngelrummet på alla sidor utom den längst bak. När han vill skära drönarvax tar han helt enkelt bort sidan på lådan och tar ut tre ramar där den tredje är drönarramen som han skär ren. Sen sätter han ihop allt igen.
Nått jag skulle vilja se är en studie på hur effektivt drönarvaxutskärning verkligen är (själv ser jag aldrig några varroa i vaxet när jag tittar nu förtiden, men jag gjorde det förr när varroan var nyinkommen i vårt område) och vilken skillnad det är i effektivitet mellan att skära var tionde och var tjugonde dag! Det är en enorm skillnad i arbetstid det handlar om i det sammanhanget.
Vi kommer föresten att testa att köra ett "biodynamiskt yngelrum" i jumbolådorna nästa år dvs inte ha mellanväggar utan låta bina skapa ett naturligt vaxbygge på egen hand med en vaxmålad trälist högst upp som vägledning. Det blir då som en tbh-kupa fast i konventionell biodling. En hybrid som vi hoppas ska spara in både vaxkostnader och arbetstid samt skapa en trivsam livsmiljö för bina. Dessa jumbokupor kommer att vara oisolerade rakt igenom utom i locket där vi passar in lite frigolit. Sparar snickeritid och kostnader. :)
I övrigt behöver bimaterielet bli billigare. Bygg en riktigt superbillig kupa som ändå fungerar bra vetja! ;) :)
-
Kanske inte har direkt med utformningen av kupan att göra men någon enkel grej som håller koll på lådans vikt tycker jag skulle kunna vara bra. (Vi har haft en tråd tidigare om detta.) Borde vara fördel både tidigt på våren för att snabbt kolla så att fodret inte håller på att ta slut och på sommaren för att avgöra om det är dags att skatta.
Helst skulle det ju vara en trådlös manick som skickar data via Internet. Tror dock att denna lösning blir för dyr. Men en lite inbyggd givare i lådans underkant som är kopplad till ett uttag på sidan borde vara billig. Sedan går man runt i bigården, kopplar in avläsaren och på 5 sek vet man lite mer om hur det står till i kupan.
Själv har jag i alla fall en känsla att jag är och stör bina onödigt mycket, mest för att stilla min egen nyfikenhet och osäkerhet.
-
En formgjuten låda i EPS kostar mindre än 10 sek att producera, ändå kostar det ibland 190 sek i butiken.
moms 25% distributör (grossist) 25% samt handlare 50%
Tillverkninskostnad 10:-
Grossist 45:-
Handlare 90:-
Moms 45:-
Inbakat i allt detta finns givetvis logistikkostnader/lager/lönsamhet. Notera att det måste löna sig att driva handel och bikupematerial är en liten nisch (= blir lite dyrare).
Någonting!
Frågan är då var man skall pressa priset? Sänka tillverkningskostnaden från 10 sek till 8 sek? vi sparade 2 sek och ingen blev gladare av det.
Problemet med priset ligger inte i kupan och kupans konstruktion, men den kan säkert bli rationellare.
Om den blir hållbarare mot vaxmott, vatten, sol, stötskador mm och man kommer på en fungerande NOTERA FUNGERANDE metod att ta hand om drönarramen är det givertvis intressant.
-
Jag jobbar en del med sk industridesigners, de är skitjobbiga och många tänker bara på färger och styling, väldigt lite kreativ design, de har svårt att förstå varför de är där ibland.
När man vill ha en hel ny mekanik så kan man stirra sig blinda på en färg på en lysdiod eller en lysdiods placering i stället för att erbjuda något innovativt, billigare, bättre.
Det finns dock duktiga sådana, men de allra flesta som kommer ut är bara intressarade av styling design och väldigt egotrippad design.
De måste förstå att det inte något konstverk de jobbar med utan en bikupa och vad man använder den till och hur det funkar, annars slutar allt i ett stort suck!
Man måste alltså tydligt belysa att man inte söker en metod utan en FUNGERANDE METOD, N Å G O T S O M F U N G E R A R !!!!
Varför inte ge sig på transport i stället, vagnar som man kan stapla lådor på lite högre utan att det välter etc etc. Att transportera med t ex en pirra är värdelöst.
Lyft och lyftmekanik.
-
Jag vet inte om denna tanken finns i redan bifogade länkar, i så fall får jag be om överseende.
Här är min tanke i alla fall;
En uppstaplingskupa med möjlighet att öppna på kortsidan alt. långsidan för att kunna inspektera och plocka ur/byta ramar utan att lyfta ur de lådor som står ovanpå. Öppnandet skulle ske gentemot ramarnas kortsidor.
Det som är jobbigast idag är onekligen att lyfta av tunga lådor för att komma åt underliggande. Detta tar också tid och är störande för bina. En möjlighet att gå in från sidan ger mig även större möjlighet att jobba i lite sämre väder då ev. regn eller kalluft inte rasar ner i kupan. Med öppningsbar sida skulle man kunna plockskatta, skära drönarramar, kolla foder........ja ni vet.................mycket lättare.
Vad tror ni....är jag (teknisk idiot )helt ute och cyklar??
-
En kupa av byrå modell som inte krossar bina är väl en god tanke! Du är inte ute ock cyklar ... frågan är bara hur praktiskt det blir i andra led, rengöring, skattning mm.
-
Bästa tipsen hittils har varit vattentunnan med lecca, det har jag fixat. Samt att låta bina själva städa ur foderlåda, slungade ramar mm. I liten skala fungerar detta utmärkt.
-
En kupa av byrå modell som inte krossar bina är väl en god tanke! Du är inte ute ock cyklar ... frågan är bara hur praktiskt det blir i andra led, rengöring, skattning mm.
Lådan/kupan skulle i övrigt vara som vilken uppstaplingslåda/kupa som helst, bara med ytterligare ett sätt till att ta sig in i lådan.
-
Jag jobbar med datorer i min dagliga gärning. Servrar sitter monterade i standardiserade rack, ca 2 meter högt. Enskilda servrar kan dras ut helt och hållet och öppnas utan att störa de som sitter över eller under, så att komponenter kan bytas utan onödiga störningar. Jag kan inte se några tekniska skäl alls till att inte bikupor skulle kunna konstrueras efter samma princip. Visserligen klistrar bina fast allting vilket inte datorer gör, men det borde gå att lösa.
Ekonomiskt vet jag inte om det är hållbart.
Det mesta av "biteknologin" tycker jag andas 40-tal, vilket i och för sig är rätt ballt, men det känns ganska anakronistiskt när man jämför med hur allt annat jordbruk utvecklats.
(Ulric skriver på Humleblomsters dator)
-
En kupa av byrå modell som inte krossar bina är väl en god tanke! Du är inte ute ock cyklar ... frågan är bara hur praktiskt det blir i andra led, rengöring, skattning mm.
Jag var på en kurs förra året där vi skulle skapa oss ett biodlingsföretag och då började vi fundera på en kupa med ett yngelrum som kunde rullas ut. Vi kom dock inte så mycket längre (vi bytte affärsidé efter en stund....), men det hade varit riktigt bra om det fanns något sätt att, som anette skriver, kunna ta sig in i yngelrummet från sidan.
-
En del visningskupor har redan anammat ide´n, men lösningen med gångjärn eller dyl får nog ändras lite om man skall kunna stapla lådorna på varandra som nu.
-
Vad roligt med så många inlägg! Gillar särskillt tanken på att kunna räkna ut vad som försigår i kupan utan att störa bina i onödan- extra ingångar, ev våg ( kul idé!) och observationsfönster skulle jag nog uppskatta om jag hade en kupa. sen är jag ju rätt nyfiken också. Men är inte det lite av tjusningen- att se vad som försigår, och kanske visa andra?
lyftproblematiken är en svår nöt att knäcka, ni hade några intressanta tankar där också med hyll/ byrå/ system som tål att funderas på.
Jag inser att det mesta säkert redan kommits på - och har stor respekt för erfarna biodlare som själva utvecklar branchen i rätt riktning. Men - man kan inte ge upp innan man försökt. :)
Tänker att om det så bara blir en kul bikupa som gör att fler får upp ögonen för yrket så är väl det bra.. - det är trots allt ett skolprojekt med utsvävningsutrymme :) -men jag skulle gärna göra något som kan vara till lite nytta för någon.
Säg att man hamnar i en situation där man inte kan lyfta lådorna längre. Man kanske får ryggskott, hamnar i rullstol eller något liknande. Hade det inte varit schysst med en horisontell kupa ändå? en lite flexibel sak- kanske en tvåvånings, inspirerad av en lättare, mer flexibel töreboda för trrivselbruk?
Eller, kan man kanske odla mindre fribyggen i en tbh samhälle, avgränsa på vintern och och ställa på en skattlåda på sommaren?
Fler tankar, inget för litet!
-
En kupa av byrå modell som inte krossar bina är väl en god tanke! Du är inte ute ock cyklar ... frågan är bara hur praktiskt det blir i andra led, rengöring, skattning mm.
Man skulle lätt kunna sätta rambärlisterna på lådbeslag och sedan fästa dem i ena kortsidan som man har lös från de andra lådsidorna. Man får nog ha ett litet stopp längs bort på rambärlisterna så ramarna följer med ut. Kanske att man får justera bigången i lådorna så man har lika mycket uppe som nere, och förstärka lådorna med en liten horisontell metallskena, så de inte kollapsar när de är öppna. Antagligen får man lägga lister av polyethylen eller liknande i alla kontaktytor så de inte byggs igen. Drag kan man förhindra genom utformning av "lådfronten".
Då skulle man kunna dra ut en låda i taget. Några bin krossar man inte eftersom det bara är ramarna som åker ut och de är alltid en bigång ifrån allt annat. Man får nog borsta lådfronten lite när man trycker tillbaka den, men det är inte värre än att sätta tillbaka en låda som det är idag.
Kostnaden då? Säg en tusenlapp per låda kanske? De skulle dessutom antagligen bara hålla i ett par år. Som med allt annat i denna bransch så visar det sig antagligen att det traditionella sättet är ganska kostnadseffektivt.
-
... jumbolådor ...
Det var även min idé att göra så, men med LågNormal. Nu väntar jag istället på att se hur det går för dig. :)
En annan idé är att fräsa ett vertikalt spår i i sidan på den låda där man tänker ha drönarramen och skjuta in en specialram från sidan. Man får nog pyssla till en låsanordning av något slag, och se till att "basen" är stor nog att det inte är besvärligt att dra ut. Men det bör inte vara ett stort problem att få till.
Jag tror nog att det mest arbetsbesparande är min första idé med värmefolie. Så fort jag har kommit igång ordentligt ska jag göra fältförsök. Det kan vara så att bina inte håller med om att det är en bra idé.
-
värmefolie?
-
Kan inte släppa att en isolerad horisontell TBH med isättbara mellanväggar skulle kunna bli schysst. kanske fånigt men.. enkelhet brukar ju vara bäst! överskådligt, man slipper lyfta, kanske ett par fönster ( ok, ingen dussinhistoria kanske men kul att visa upp sina bin!, och trevligt att slippa störa dem.)
Hör att de måste vara minst 40 cmi djupled för invintringens skull? känns lite klumpigt med s stora mått-
skulle hellre sätta på en extralåda för höjd. men jag ser poängen..
Vet ni någon med horisontella TBH's i sverige som jag kan ringa upp och intervjua?
-
Jag förstår inte riktigt vad du menar. Jag var på öppet hus med BF hos biodlarna Schneider i Gnesta för ett tag sedan och de hade som tbh i yngelrummet, 10 dadantramar utan mellanväggar dvs fribygge, men skattlådor med vanliga 3/4 langstroth med mellanväggar ovanpå. Är det detta system du åsyftar?
Eller är du mer inne på större tbh-kupor med kanske 20 ramlister och sedan skattlådor ovanpå? Nått i den här stilen fast med tbh i yngelrummets ramar: http://www.bwrangler.com/lcom.htm (http://www.bwrangler.com/lcom.htm) ?
-
http://www.surveymonkey.com/s.aspx?sm=R22ZcqwwVPAUN0jlo6gGsg_3d_3d
- svara gärna på min enkät!:)
Ja, nåt sånt! tack!fast jag tänkre nog fribygge i hela lådan- totalt kaos :)
och så helst bara en mindre låda ovanpå om det krisar.. är det orimligt?
Måste man ha dadantdjup på huvudlådan?
vinterisolera? ellet räcker det med frigolit ovanpå och på mellanväggar på vintern?
-
Motsvarande 20ramar hellangstroth tror jag är det bästa. Precis som Dennis Murell fixat ihop det. Sen sätter man på skattlådor med tio ramar 3/4 langstroth eller motsvarande lister ovanpå osså ett heltäckande tak. Listerna bör kunna bytas mot konventionella hoffmanramar vid behov, t ex vid avläggarebildning. Isolering i taket och välventilerat i botten. :)
-
Kalas, tack! Ska nog kunna bli nåt..
fönster då? är det någon man vill ha?
-
Det jag undrar är väl egentligen om det här funkar med vår vinter- är det schysst att 'skarva' med en extra låda när bina vill övervintra på högre höjd, eller är det smidigare med en fet låda i botten från början. men jag tror jag kör grundare låda- kammarna blir så stora annars! hörde något om cellstorlekarna bara - att det skulle vara djupt för att cellerna skulle kunna varieras.. eller något i den stilen. de tbhs jag sett anpassade för vårt klimat är ju enorma! men det borde funka.
http://www.bwrangler.com/lcom.htm
http://www.bwrangler.com/tnex.htm
-
värmefolie?
Jo, jag har en ide om att ha tredelad värmefolie i stället för mellanvägg i drönarramen. Enligt schema låter man sedan värma var tredje sektion en gång per vecka varpå kvalstren dör men inte drönarna. Drönare tål betydligt högre temperaturer än kvalster. Eventuellt tar man död på drönarna med och låter bina rensa ut.
-
Det jag undrar är väl egentligen om det här funkar med vår vinter- är det schysst att 'skarva' med en extra låda när bina vill övervintra på högre höjd, eller är det smidigare med en fet låda i botten från början. men jag tror jag kör grundare låda- kammarna blir så stora annars! hörde något om cellstorlekarna bara - att det skulle vara djupt för att cellerna skulle kunna varieras.. eller något i den stilen. de tbhs jag sett anpassade för vårt klimat är ju enorma! men det borde funka.
[url]http://www.bwrangler.com/lcom.htm[/url]
[url]http://www.bwrangler.com/tnex.htm[/url]
20 ramar Hellangstroth som grundlåda är nog lagom tror jag. Det trivs bina bra på. Skarva med extra låda behövs bara som skattlådor på sommaren. Fönster ser jag absolut ingen vits med rent praktiskt... möjligen plast eller plexiglas direkt ovan listerna under locket för att kontrollera utvecklingen utan att störa. Men för en trevlig trädgårdskupa kan det ju gå an med sidofönster förstås. Kul för barnen att titta i. :)
-
Jo, jag har en ide om att ha tredelad värmefolie i stället för mellanvägg i drönarramen. Enligt schema låter man sedan värma var tredje sektion en gång per vecka varpå kvalstren dör men inte drönarna. Drönare tål betydligt högre temperaturer än kvalster. Eventuellt tar man död på drönarna med och låter bina rensa ut.
Coolt. Det är bara o testa! :D
-
Hittade en länk.
http://www.omlet.co.uk/shop/shop.php?cat=Search%20Results&sub=beehaus&product_id=2939&sort=relevancy&start=0
Lite i dyraste laget, men designad var den i alla fall...
-
Jättesnygg, influerad av en Amerikansk brevlåda?
Intressant faktiskt. Finns det med tappkran i ena ändan? ;D
-
Uppfinnaren (om man kan säga så) var med i ett inslag på BBC väldigt plastig och jag tycker den är ful som fan
-
Själv tycker jag den var ganska fin, och jag tror att den kan tilltala många som annars inte ens skulle överväga bin. På alternativ.nu kanske man inte kommer så långt med gula plastlådor. Fel forum lixom. :) Det tycks i och för sig vara mer rationell anda på just forum för biodlare. EPS-kupor och plastramar! Inte så tillbaka till naturen som man kan vänta sig av ett gäng prenumeranter på tidningen Åter.
Vad jag kan se är det annars ungefär vad tjejen som startade denna tråd avsåg att göra. Själv ser jag flera förbättringar. Priset borde vara den första huvudsakliga förbättringen! Det står inget om material, men det tycks inte bättre än att det antagligen är den sortens plast de bygger lastiga klätterställningar av på toysr’uss. Det är som sagt inte särskilt snyggt, och plast är dessutom tungt. Om man istället gjöt den av tät EPS med ingjutna integrerade detaljer skulle man kunna få ner priset betydligt. Tunna detaljer som kortsidorna på skattlådor kan man tillverka i stansad plywood. Spärrgaller kommer man inte undan med att behöva gjuta i plast. Men det borde inte ta upp kostnaden alldeles för mycket. En komplett sådanhär med spärrgaller och skattlådor borde inte kosta mer än en tusenlapp ut till kund.