Alternativ.nu

Djur => Andra fjäderfän => Ankor och myskankor => Ämnet startat av: gibbonso skrivet 21 jul-09 kl 21:56

Titel: ruvningsvilliga?
Skrivet av: gibbonso skrivet 21 jul-09 kl 21:56
Har ett par underbara svensk gula ankor, det jag undrar är om dom är lätta att få och ligga på ägg och om dom tar hand om sina ungar bra? Tacksam för svar :D
Titel: SV: ruvningsvilliga?
Skrivet av: gibbonso skrivet 23 jul-09 kl 19:06
ingen som vet?
Titel: SV: ruvningsvilliga?
Skrivet av: gernsö skrivet 23 jul-09 kl 19:12
jag har för mig att de ska vara bra på det, men att det är fel tid nu, oftast lägger de sig  tidigare på året, runt april, maj. de är inte som höns som håller på  hela sommaren och kan vara villiga att ruva ut flera kullar.
Titel: SV: ruvningsvilliga?
Skrivet av: gibbonso skrivet 24 jul-09 kl 16:31
okej :)tack för svar! Då är det bara att börja vänta :P
Titel: SV: ruvningsvilliga?
Skrivet av: Nettis skrivet 25 jul-09 kl 10:14
Svensk gul anka är oftast bra på att ruva och ta hand om sina ällingar. Mina brukar ruva i juni-juli och det kan bli 1-2 kullar per hona ibland. Vet att det finns exemplar som inte ruvar men mina ruvar varje sommar om de får en chans.
Titel: SV: ruvningsvilliga?
Skrivet av: gibbonso skrivet 25 jul-09 kl 12:40
okej men de har ju inte blivit könsmogna än men kan ju hoppas på tillskott nästa år :)