Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Sjukdomar och skador => Ämnet startat av: Tuve skrivet 19 jul-09 kl 20:54

Titel: Kal rygg
Skrivet av: Tuve skrivet 19 jul-09 kl 20:54
Jag har en araucanahöna som tappat fjädrarna på ryggen. Först var det ett mindre område, och jag trodde det var en lite drastisk ruggning. Men nu undrar jag om det kan vara tuppens fel? Hon har värpt ganska regelbundet hela tiden, så det lutar ju inte åt att det är ruggning. Finns det andra orsaker ni kan tänka er?
Om det är tuppen ska jag nog byta tupp, finns väl inget annat sätt, antar jag. Men han gör det inte med sina dvärgkochinhönor (han är dv.k. själv), bara den stora damen, som är den enda i sitt slag i vår hönsgård.
Titel: SV: Kal rygg
Skrivet av: sallyomolly skrivet 19 jul-09 kl 21:02
Oftast så utses en favorithöna, skaffar du annan tupp kanske det blir samma höna, skaffa sadel till henne el skaffa fler stora hönor.
Titel: SV: Kal rygg
Skrivet av: Soshila skrivet 19 jul-09 kl 21:07
Kanske måste han kämpa lite mer för att hålla sig kvar på den stora hönan än på de i sin egen storlek?
Mina hönor blir också ganska slitna på ryggen, men kanske inte helt kala.
Titel: SV: Kal rygg
Skrivet av: Tuve skrivet 19 jul-09 kl 21:56
Menar du allvar med sadeln, sallyomolly? Går det att göra, eller skojar du?

Jag har skaffat några araucanor till, så till nästa år bör det finnas nån att dela bördan med. Dv-kochindamerna ser inte alls slitna ut, men befruktade är deras ägg ändå. Bättre än den kala araucanans, verkar det som. Men problemet uppstod efter att jag sålt min röda ledartupp, och Harry blev ensam tupp i den flocken.
Titel: SV: Kal rygg
Skrivet av: Soshila skrivet 20 jul-09 kl 10:13
http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=69874.0
Titel: SV: Kal rygg
Skrivet av: Tuve skrivet 20 jul-09 kl 17:14
Tack, jag hittade det nu. Ibland ska man läsa först och fråga sen... ::)