Alternativ.nu

Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: brekille skrivet 20 jan-06 kl 17:59

Titel: Vass/gräs som tar upp mycket kväve
Skrivet av: brekille skrivet 20 jan-06 kl 17:59
Hej!
Jag undrar om någon kan ge förslag på en gröda som kan planteras runt en gödselhög.( Inte nässlor). Gärna någon form av högt gräs eller vass alt. häck.
Med vänliga hälsningar Carolina
Titel: Re:Vass/gräs som tar upp mycket kväve
Skrivet av: Filip Skräplund skrivet 20 jan-06 kl 22:06
Uppländsk vallört trivs i kväverik jord och är vacker med mörkgrönt bladverk och lilablå blommor. Ganska hög, ca en meter där dom trivs, bildar stora täta ruggar. Används som gröngödslingsväxt, till gödselvatten. Kor gillar att äta den, men kanske inte om den vuxit vid en dynghög. Bin och humlor gillar blommorna.

Om marken är fuktig med lera i botten, kanske bladvass kan vara värt att prova.

Båda dessa växter är stryktåliga men bladvass kan vara svår att bli av med.
Vallörten har grunda rötter så den blir knappast ett besvärligt ogräs.
Titel: Vallört
Skrivet av: Bo skrivet 21 jan-06 kl 08:39
är jämförbart med kirskål som rotogräs.
Titel: Re:Vass/gräs som tar upp mycket kväve
Skrivet av: Holt skrivet 21 jan-06 kl 10:04
Verkar som att du är ute efter två saker: samla upp kväve och dölja högen. Jag skulle valt att odla något användbart och som kräver mycket näring. Vinbärsbuskar vet jag av erfarenhet blir något i hästväg om de står vid kompost, så varför inte göra en ring av fruktträd och bärbuskar runt om gödselhögen? Något mindre skrymmande och ettårigt är ju tomater, som jag tror skulle trivas väldigt bra och kan bindas upp på käppar runt om.

Slingerväxter iform av bönor eller krasse är både vackert, snabbväxande och gott. Du är själv inne på vass, vilket jag tycker är intressant, speciellt om du tänker utnyttja vassen efteråt. De underjordiska jordstammarna blir ju inte ett problem om du inte lagt högen på idel fuktig mark. Däremot kan det ju vara så att marken är för torr för att vassen ska trivas alls. En intressant artikel i Sveriges Natur 2001 berättar om ett vassprojekt:
http://www.snf.se/sveriges-natur/artikel.cfm?CFID=5873300&id=192
Titel: Re:Vass/gräs som tar upp mycket kväve
Skrivet av: Holt skrivet 21 jan-06 kl 10:34
Förslag på fler kvävebindande växter, förutom bladvass: bred- och smalkaveldun och jättegröe. Vill man ha bort kväve från platsen bör man skörda innan de börjat invintra. Växterna kan sedan torkas och utnyttjas som energiråvara eller i vasstak. Man kan ju också hacka ner dem och stoppa i komposten eller använda som markförbättrare. I Tyskland experimenterar man visst med att använda kaveldun som isoleringsmaterial. Boktips: "Våtmarksboken"

Rörflen är ett gräs som klarar torrare marker men som också trivs bäst då det är näringsrikt. Det växer naturligt i hela Sverige, med undantag för fjällen och har ett karrakteristiskt utseende, så du borde kunna finna vilda exemplar själv och ta frön ifrån eller kontakta fröfirma. Rörflen kan bli 2 meter högt, vid bra förhållanden.

Salixarter (viden, sälg och pil) är också tacksamma genom att växa snabbt samt att de går att utnyttja som energiråvara eller om du vill fläta korgar etc, men precis som gräsen och kaveldunen så är de bra på att överleva. Någon slags "barrikad" iform av nedgrävd avgränsare för att hindra rötternas spridning är inte helt fel.
Titel: Re:Vass/gräs som tar upp mycket kväve
Skrivet av: brekille skrivet 24 jan-06 kl 10:42
Tack alla för matnyttiga förslag! Eftersom det är fuktigt verkar det lovande med kaveldun. Vallört är inte helt fel men jag önskar nog något mer högväxande. Bra boktips, ska genast gå till biblioteket.
Att odla sånt som går att äta är jag lite rädd för. Bildas det inte för mycket nitrit i sådana grödor?
Titel: Re:Vass/gräs som tar upp mycket kväve
Skrivet av: Filip Skräplund skrivet 22 feb-06 kl 21:33
Vallväxters egenskaper som producenter av energi- och fiberråvara och som biologiska renare av näringsrika vatten:

http://www.vaxteko.nu/html/sll/slu/vaxtodling/VOD43/VOD43.HTM (http://www.vaxteko.nu/html/sll/slu/vaxtodling/VOD43/VOD43.HTM)
Titel: Re:Vass/gräs som tar upp mycket kväve
Skrivet av: Don Purush skrivet 29 maj-06 kl 09:39
Hej!
Jag undrar om någon kan ge förslag på en gröda som kan planteras runt en gödselhög.( Inte nässlor). Gärna någon form av högt gräs eller vass alt. häck.
Med vänliga hälsningar Carolina

 Prova industri hampa. Denna ört upptar extremt med kväve.
Titel: Re:Vass/gräs som tar upp mycket kväve
Skrivet av: Bondmoran skrivet 29 maj-06 kl 10:14
Hampa får man inte odla utan tillstånd av Jordbruksverket och ett kontrakt med godkänd inköpare för omhändertagande av hampan.
Man vet ju aldrig vem som kommer på besök och det är nog inte så trevligt med en anmälan.

Bondmoran
Titel: SV: Vass/gräs som tar upp mycket kväve
Skrivet av: tench skrivet 10 jun-09 kl 15:37
Det här var intressant. Hur har det gått?