Alternativ.nu

Odling => Spannmål och foder => Ämnet startat av: fröken fröken skrivet 18 jul-09 kl 23:23

Titel: Hjälp mej mot nässlorna!
Skrivet av: fröken fröken skrivet 18 jul-09 kl 23:23
Hej!
vi har en gammal åker som bara bränts av de senaste (troligen över 20) åren. när vi flyttade hit skaffade vi getter som betar av en del, och på sommaren får vi hästbesök  :)

men det är fuktig mark och nässlorna trivs bra. vi har ju djuren för att hålla åkerplätten fin men deras gödsel verkar bara gynna brännässlor. vi kan inte plöja och så in åkern som är för blöt på vissa ställen och dessutom har mycket tuvor och tjockt "grästäcke" :-\ åkern är stor nog att dela in i olika hagar.

hur ska man göra för att det inte ska bli en enda stor nässelodling av våran mark?

svårt att gå runt och rotrycka varje nässla :P finns det nåt knep?
Titel: SV: Hjälp mej mot nässlorna!
Skrivet av: fröken fröken skrivet 18 jul-09 kl 23:29
ps. egentligen vill jag kunna göra lite eget hö, men det verkar ju inte så lovande..
..för, man kan väl inte göra hö (till allmogegetter) av ogräs... eller??? :-[
Titel: SV: Hjälp mej mot nässlorna!
Skrivet av: Strajder skrivet 19 jul-09 kl 09:48
Slå eller kör med betesputs regelbundet. Då torkar marken upp snabbare vilket är fördel för gräs. Nässlor, kirskål och annat som växer snabbt på våren kan genom sitt försprång göra att det blir alldeles mörkt nere vid markytan och då kan inte gräset konkurrera. Hästar betar också litet speciellt: de har ett eller flera områden som "toalett" där det snabbt blir midjehögt (o-)gräs och sedan områden där de betar nästan ner till marken. Genom att beta så kort tvingas nya skott fram som innehåller extra mycket protein och parsiterna finns i avföringen på toalettområdet där hästarna inte betar så det är ju ganska logiskt.

Vi betesputsar våra hagar 3-4 gånger på sommaren för att slippa tuvor och ogräs.
Titel: SV: Hjälp mej mot nässlorna!
Skrivet av: Jonte P skrivet 20 jul-09 kl 20:56
Nässlor är relativt lätta att bli av med. Det är bara att slå av dem två till tre gånger per år under några år i följd. Djuren äter gärna avslagna nässlor som torkat till lite. Sen kommer gräset underifrån och konkurrerar med nässlorna som Strajder skriver. Det gäller bara att inte ge upp för snabbt. Lycka till!
Titel: SV: Hjälp mej mot nässlorna!
Skrivet av: ulfg skrivet 21 jul-09 kl 00:01
Det där med ogräs är dessutom ett relativt begrepp. Både nässlor och kirskål blir förnämligt hö- eller ensilage. Extremt högt näringsvärde i bägge växter. Tyvärr försvinner de efterhand man slår det - speciellt om de inte får lov att fröa av sig  ;) Tistlar är också bra - fullproppade med mineral och blir helt kalätna av fåren framemot augusti.