Alternativ.nu
Djur => Arbetshundar => Ämnet startat av: Häxan skrivet 19 jan-06 kl 23:33
-
Jag är urless på mina hundar! =Jag är urless på att torka hundpiss och bajs innomhus varje dag!!! Även om de varit ute hela dan så väljer de att skita å pissa inomhus. Bajs o piss gör mej less på dem. En tanke jag har är att jag har 3 småbarn som ej är "rumsrena" och att hundarna "härmar" dem..???
Häx
-
Hej,
Hur gamla är hundarna? Har dom alltid gjort så?
Hundarna beter sig som vargar och behöver ha en flockledare så att dom kan koppla av inomhus. Att dom då inte behöver bevaka revir, lyssna efter varje ljud och steg osv.
I naturen tillbringar vargar stor tid på en skyddad plats där endast alfahanen vaktar och dom andra kan koppla av. 3 småbarn gör ju att det ständigt händer saker.
Det som du kan prova med dina hundar är att stänga in dom i ett litet utrymme (detta är inte djurplågeri för hunden). Det skall vara skyddat så dom kan koppla av. När du tar ut dom från det mindre utrymmet så får dom direkt gå ut o göra ifrån sig. Jag kan gissa att dina hundar går fritt både inne och ute och dom kanske inte ser någon skillnad i att vara ute och inne. Därför kan man skapa en skillnad genom att få dom att koppla av inne.
Det är ju annars svårt att ge råd när man inte vet hur hundarna är i övrigt.
/HT
-
hej häxan jag förstår att du har det jobbigt med hundarna och det är svårt att ändra vanor på hundarna men det går med mycket tålamod och träning det bästa är att ta en och en i koppel och ge mycket beröm och godis när de gör ute och säga ett bestämt nej när de gör inne och lyfta ut dom så kanske det går upp ett ljus en dag men det är ett jätte jobb lycka till mvh praline1
-
Hej!
Stackare, måste vara ett helvete!!
Min spontana fråga är; har de någonsinn varit rumsrena?
Min kille kissade inne senast efter kastraktionen, för att han var drogad och sen igen några dagar efter "av bara farten" så då började jag om lite gran som när han var liten med massa beröm så fort han gjorde ifrån sej ute och sedan har det inte hänt inne igen...
-
Hej Häxan! Hur har du dina hundar ute? Är de i rastgård hela dagen?
Försök att gå ut med/ till dem innan de får komma in och se då till att de gör ifrån sig innan. Att hundarna är ute hela dagen innebär inte att de gör vad du tycker att de ska göra ute! Gör som någon skrev begränsa deras utrymme inne! Du får börja från början med att berömma de när de gör ute, så ska du se att snart förstår vad du menar!
En viktig fråga i sammanhanget är också om de tidigare varit rumsrena? Har du ändrat rutiner? Gick du tidigare ut promenader med de medan de nu får vara i hundgård?
Hundarna tar inte efter människobarn i detta om inte människobarnen går runt och gör ifrån sig lite här och där, men då brukar det vara mer att rulla sig i det men de kan också markera.
-
Hej! Tack för tips och råd alla!!
Jag bor på landet, mina hundar är ej vana vid koppel. De är oftast utomhus.Carla är 4½ schäfer tjej, Eddy är 11 är kastrerad bordercollie. Mest är det Carla som aldrig varit rumsren.
En teori jag har är att jag har 3 blöj barn, att Carla "härmar" dem. Hundarna pinkar å skiter i barnas rum. Carla strävar efter att vara min bebis oxå.
Jag berömmer Carla då jag ser att hon uträttar sina behov ute. Hon är väldigt signalstark, vill gärna göra mej till lags.
Carla har aldrig varit rumsren, Eddy däremot har varit detta.
Mvh Häx
-
hej häxan.
Vad jag skulle göra är att först och främst tänka, som du; vad är orsaken? Är det att de härmar ungarna? Är det att de vill ha mer uppmärksamhet från dig? Är det att de aldrig lärt sig vad regeln är?
Hur som helst MÅSTE de lära sig vad som är rätt att göra. Och jag hade nog förfarit på samma sätt vid ja på alla dessa frågor.
Jag hade som några andra skrivit, begränsat utrymmet, satt galler (tex kompostgaller) i dörrarna till köket. Då känner sig hundarna inte lika utestängde som om man stänger en dörr. Sen hade jag när jag såg dem bajsa eller kissa inomhus sagt ett bestämt nej, helst då precis innan - när man ser att de börjar sätta sig - är man riktigt snabb hinner man kanske stoppa upp kisseriandet och leda hunden ut - berömberöm!!
Bordercollien hade jag nog varit litet hårdare mot, tagit tag i halsskinnet och tittat nära i ögonen med ett bestämt nej - förutsatt att han VET att det är fel att kissa inne. Var det länge sen han var rumsren?
du får gärna kontakta mig på mailen. /diza
-
Skulle kontakta en diplomerad djurkommunikatör,har själv fått otroligt mycket hjälp av en sådan.Hade problem med en häst och det var helt otroligt vilket resultat det blev!
Det finns hjälp att få,det gäller bara att hitta den!
Vet även många andra som fått hjälp!
Många tror säkert att det bara är bluff och flum,men jag har sett att det funkar.
-
Jag tror på djurkommunikatörer. Det är inte djuret som behöver läras utan människan, ägaren, att förstå djuret. Vissa har begåvning att kommunicera med djur, de flesta av oss kan inte detta. Djurs kommunikation är telepati, kroppsspråk.
Kruxet är att jag aldrig lyckats ta dem på bar gärning. De gör sina behov inne "plötsligt" utan att jag märker det.
Border-collien är rumsren, fast han avviker ifrån detta ibland.
Carla sover i pannrummet under natten, som regel ligger 2 st högar på morgonen, fast hon rastat sig på kvällen.
Jag får ta i det där med att begränsa utrymmen, de går alltid in till barnas rum och uträttar sina "behov", en grind dit kanske gör susen. Det är mysigt att ha dem inne, men det är inte ett dyft mysigt att torka skit å pink.
Bägge 2 skäms som hundar då jag upptäcker skiten. Jag har provat att gnugga nosarna i men det hjälper nada.
(Vi kanske kan diskutera min problematik då du kommer hem Diza? Du kanske oxå blir åsne-frälst som K)
Kram Häx
-
Häxan!!!
Blir vansinnigt upprörd och ARG när jag läser att du gnuggat
dina djurs nosar i deras avföring! Detta efter dina utlåtande om hur fin kontakt du har med dina djur..
Vad är detta för dumheter, inte konstigt att dina hundar protesterar.. Nej, jag slutar nu , någon annan får ta den här diskussionen eller så får jag återkomma när jag lugnat ner mej. Ann
-
Vad för foder har du till hundarna.Det låter ju mycket med 2 högar på en natt.du behöver kanske byta foder så att hon inte behöver bajsa så ofta.Hon kanske inte kan hålla sig.
Jag hade absolut satt grindar för barnens rum.kan du inte ha hundarna i köket?mvh Anna
-
Hundar som skiter inne ska inte in helt enkelt.
Det funkar inte med bestraffning, möjligtvis om den sker ögonblickligen.
Gnuggar du nosen i skiten så fattar inte jycken vad du menar.
Dessutom är bestraffning förstås helt förkastligt av andra skäl,
men jag kan förstå frustrationen i detta fall.
Se alltså till att situationen inte kan uppkomma genom att
inte släppa in hunden i barnkammarn eller var den nu skiter.
Eller fortsätt torka skit.
Ett lätt val tycker jag.
Fortsättningsvis får du väl ha jycken i hundgård med övernattningsbar hundkoja,
anlita hundpsykolog, sälja den till någon förstående eller avliva den.
-
Det brukar gå att få vuxna hundar rumsrena också.Har en kompis som fått sin hund från kennel och den hade aldrig varit inne och var inte rumsren.
Tror att du måste lägga ner ganska mycket tid och vara noga.Det är lätt att om man har fler hundar och bara släpper ut dem att de springer och busar och glömmer att kissa .Du behöver kanske gå ut med henne i koppel och gå samma runda så att hon kan kissa och bajsa på samma ställe,så som man gör med valpar./Anna
-
Jag håller med föregående inlägg om promenader. Jag har sett det här problemet uppträda hos en kompis som också har hundarna ute fritt på gården hela dagarna, men som kanske inte tar hunden på någon rastningsrunda.
Min hund skulle inte ens bajsa på tomten och förstås aldrig i huset. Han är så intränad på att det ska ske under promenaden. Om hunden bajsar på tomten och vistas där stora delar av dygnet kanske han/hon börjar se huset som en förlängning av tomten och tror att det är ok att bajsa där också. Jag skulle inte ens vilja plocka hundbajs på tomten.
-
Tack för alla seriösa tips.
Tyvärr har jag inte så mycket tid. Jag har testat att sätta upp barriärer in till barnas rum då de är inne. På 3 dar har jag inte mökat "behov".
Mina hundar är inte vana vid promenader, de går lösa ute, jag släpper ut dem. Jag kan se poängen i att ta promenader, aktivera dem. Jag är inte så bra att "trötta ut dem". Jag vet att mental dressyr är tröttande.
Tack för era tips, jag skall försöka börja att ta en skogspromenad, det kanske gynnar både dem och mej!
Kram Häx
-
Jag tycker nog att det låter som att du faktiskt får ta dig tid för dina hundar.Anners får de ingen chans att göra rätt./Anna
-
Hej!
Vi har en västgötaspets på drygt 2 år. Han var fyra månader när han kom till oss, är en riktig mammegris och vill gärna gå emellan när barnen kommer och ska sitta i mitt knä.
Han blev aldrig riktigt rumsren, det var oftast både en pöl och en hög på köksgolvet på mornarna när min man kom ner.
Vi gjorde helt enkelt så att vi tog in buren som vi har till bilen och så får han sova i den om nätterna. Och det funkar, han följer med mig ut vid 21.30-tiden när jag ska släcka hos hönorna, sedan in i buren och sover där om nätterna, min man erbjuder honom att gå ut och kissa vid 4.30 innan han går till kossorna, men oftast tittar hunden bara på honom, sedan springer han upp till min säng och så ligger vi och sover/myser tillsammans, jag, hunden och 3 barn fram till 6-tiden när det är dags för mig att gå upp och ut och hämta tidningen och tända hos hönorna. Då går han ut och kissar och bajsar.
Första kvällen tyckte han inte om det, jag fick lyfta in honom i buren, men redan 3:e, 4:e kvällen insåg han att det är väl så här det ska vara och sedan går han direkt in i buren när vi kommer in.
/Rutan
-
Mina hundar har fördelen? De går lösa utan koppel. Jag kan se poängen i engagemang. Fast samtidigt fattar jag inte deras ofog inne.
Schäfern är inte van vid koppel, fast hon är jätte duktig då hon sällan har detta på sig.
Mvh Häx
-
En kortare period hade jag väldigt många måsten och den tid jag vanligan tillbringade tillsammans med hunden förkortades avsevärt. Det dröjde inte lång tid innan hunden protesterade mot denna försämring genom att bajsa inomhus, trots tillgång till trädgård.
Engagemang är superviktigt när det gäller hundar. Jag tror att du, Häxan, måste ta dig tid att socialisera med dina hundar och visa dem vilket beteende som är acceptabelt. Oavsett ålder ska dina hundar kunna bli rumsrena (om de inte är sjuka på något sätt). Det är bara att börja träna! Lycka till!
-
Hundar som bara släpps ut och får springa runt själv på tomten, och som aldrig eller väldigt sällan får vara tillsammans och göra något "viktig" med sin "flockledare" (få stimulerande aktivering), blir självklart understimulerade och stressade. Och någonstans måste den där stressen komma ut, och det gör inte rumsrenhetsträningen lättare precis.
Har man tagit på sig ansvaret för en hund så tycker jag att man har en skyldighet gentemot hunden att lära sig så mycket man bara kan om hundens behov, beteende och språk. Och det finns ju många bra böcker som utgår från hundarnas naturliga beteende och positiv inlärning.
Tror precis som många här skriver, att lugna promenader, kanske med hundarna en och en så att de får egen lyxig tid med matte, är jättebra. Och beröm i massor när de kissar och bajsar under promenaden. Själv har jag lärt mina hundar ordet "kissa" och när vi ibland har bråttom, eller om jag vill vara säker på att de har kissat innan en tävling, så säger jag "nu får ni gå och kissa" och då gör de det. Den ena hunden fick jag som valp, den andra var nästan 2 år och hon hade heller aldrig gått i koppel innan jag fick henne. Men med tålamod och med massor av positivt beröm så går faktiskt det mesta.
Lycka till!
-
Tack igen för råd!
Känner (tyvärr) igen mig i Mannas "måsten". Då man inte finner tid. Jag är medveten om att ex hundar behöver dressyr. Jag har ännu inte gått promenader men jag har nu börjat kräva lystring: ex att de sitter tills jag säger att de får springa.
Då jag, mest med kroppsspråk, anvisar dem så är de mer än villiga att tillmötesgå.
Jag har nog negligerat (inte haft tid) att agera först i rang.
Mvh Häx
-
Det är inte lätt att agera om man inte är medveten om vad man gör för fel. Nu verkar du emellertid ha klart för dig på vilket sätt du kan förbättra relationen till dina hundar. Kör på bara! Det kommer att vara värt allt jobb!
-
Jag känner verkligen med dig Häxan - du har två lättlärda men krävande raser, motion behövs men även motion för hjärnan....
Har fattat varför hundar med glädje säljs till lägenhet....då måste de promeneras med och socialiceras faktiskt snabbare än "hushunden" som bara släpps ut.
Om dina hundar gillar "hundgodis" testa med lite sökövningar på tomten, det stimulerar både kropp, nos och hjärna.
Min hund är en sk omplaceringshund, hade hos förre ägaren suttit utomhus i hundgård utan att någonsin vistats i möblerade rum :'( Numera en smart, vänlig och lättlärd jycke som gör ALLT för sina människor. Trägen vinner ;D
LYCKA TILL!
-
Ord o inga visor Zeke! Men jag är helt på din linje. Man skaffar ju djur för sin egen skull inte för djurets skull. Jag tycker att det verkar som du har tillräckligt med tre barn och om inte hundarna passar din vardag, tänk om. Det är ingen som begär att du ska springa o torka efter 2 vuxna hundar, vadän anledningen är. Djur är djur ock männinskor människor. Hade en perserkatt som sket överallt i ett halvår och jag torkade o grät tills jag gav upp och avlivade den. Jag tror inte att katten mådde så bra heller. Dina hundar kanske är missnöjda med nått, men som sakt man kan inte vända upp o ner på hela hemmet för att de ska passa ens djur!!!! Lycka till o slit inte i hjäl dig!!! MVH Alfa
-
Ord o inga visor Zeke! Men jag är helt på din linje. Man skaffar ju djur för sin egen skull inte för djurets skull. Jag tycker att det verkar som du har tillräckligt med tre barn och om inte hundarna passar din vardag, tänk om. Det är ingen som begär att du ska springa o torka efter 2 vuxna hundar, vadän anledningen är. Djur är djur ock männinskor människor. Hade en perserkatt som sket överallt i ett halvår och jag torkade o grät tills jag gav upp och avlivade den. Jag tror inte att katten mådde så bra heller. Dina hundar kanske är missnöjda med nått, men som sakt man kan inte vända upp o ner på hela hemmet för att de ska passa ens djur!!!! Lycka till o slit inte i hjäl dig!!! MVH Alfa
du sa det själv, djur är djur och människor människor!!!! Om du kom till en planet där varelserna sket inomhus och inte utomhus, men det var ingensom talade om för dig på ditt språk att det var så det var. skulle du då fatta att det var inomhus du skulle skita?
har man skaffat hundar får man banne mig se till att man vet vad man gör. aktivering är ett måste, om det så braa är att hundarna följer med på dagliga sysslor fast att man ger dom kommandon som sitt, vänta och kom. så att dom känner att dom är med, eller att man verkligen ägnar ett litet tag varje dag åt BARA hunden. bordercollie och shäfer har avlats fram för att arbeta med människan, att sen säga att det är så jäkla jobbigt att dom kräver lite jobb...hm..ja...
Lycka till Häxan, det känns som att du är på rätt väg! det är ju inte alltid sålätt att inse när et håller på att gå utför, det upptäcker man oftast när man redan är nere i backen..
-
Hmm konstig liknelse.. vet inte vad den har med saken att göra. Situationer kan ju ändras genom livet, klart att man ska ta ansvar för det man skaffat, men det blir inte alltid som man tänkt sig. Jag tycker du som skrev inlägget från början ska följa alla goda råd andra har skrivit till dig, det finns mycket att jobba på och det blir säkert väl. Mitt inlägg var inte menat att du ska ge upp på stört utan att om det inte fungerar så ta inte ut dig fullständigt. Lycka Till MVH Alfa
-
jag menade bara att hundar och människro inte talar samma språk. att det faktiskt inte är en självkalrhet för en hund att göra sina behov ute. det är något som måste läras in och övas på. bara för att hundarna får vara ute hela dagen betycer det ju inte att dom bajsar och kissar ute!
Och självklart kan saker och ting förändras genom livet och det blir itne som man tänkt. men den yngsta hunden hade väl adlrig varit rumsrn...altså på 4.5 år?! hm...
ta sitt ansvar tycker jag är det minsta man kan begära. det kan handla om omplacering eller att lösa problemet på hemmaplan. men nu tycker jag det verkar som att Häxan har fått ny energi att ta tag i det och jag önskar henne All lycka!
-
det absolut viktigaste är MOTION, mycket motion varje dag,på så sätt blir hunden av med energi.
man behöver nödvändigtvis inte träna dresyr eller tävla, så länge hunden får röra på sig och använda hjärnan(så den blir trött både fysiskt och psykistk på samma gång)
hundar kräver tid och angagemang.
gå promenader i koppel med dina hundar,om du bara släpper ut dem på tomten/gården räcker inte!!!
hundar behöver stimuleras.
exempel på en dag:
morgonpromenad, minst 45 minuter ! det är bara att ställa klockan tidigare, har man åtagit sig en hund så har man.
mat
promenad (1-2timmar efter maten)gå tills hunden bajsar, för det kommer den att göra!
vila
promenad
mat
promenad (1-2 timmar efter mat)
som ni säkert lägger märke till är det promenad FÖRE maten, detta för att minska stressen när hunden äter och för att maten faktiskt är belöningen för promenaden!!!
-
Varför skall hunden få maten som belöning för att den varit på promenad ???
Självklart är väl båda delarna.
Den dagliga maten är inte belöning, inte heller promenader.
Belöning är något som tillkommer utöver de dagliga självklarheterna , efter särskild och utförd uppgift.
-
Varför skall hunden få maten som belöning för att den varit på promenad ???
Självklart är väl båda delarna.
Den dagliga maten är inte belöning, inte heller promenader.
Belöning är något som tillkommer utöver de dagliga självklarheterna , efter särskild och utförd uppgift.
hundar behöver numera inte jaga sin mat,men dem måste fortfarande arbeta för att få sin mat.
arbetet= promenad,belöningen= mat
i djurvärlden är väntan en stor del av vilka dem är.
valpar arbetar för sin mat, genom att vänta på sin mamma.
det är en psykologisk övning och är viktigt för ett friskt psyke.
alltså är rutiner viktigt! :D
-
Håller med om att vissa rutiner är bra, en del individer behöver mer av det, andra mindre.
Alltså skall, enligt mig ,dessa individanpassas . Vilket naturligtvis också innebär att djuret likaledes får anpassa sig till en del av ägarens rutiner .
Nu är våra djur domesticerade sedan generationer tillbaka.
Därför anser jag att man inte skall dra för stora växlar på att jämföra med ett liv som numer ligger långt från deras instinkter. Eller kanske skulle man säga .: möjlighet och vilja att praktisera vissa slumrande instinkter...
Att få sin mat och sina promenader inom rimliga tidsintervaller är en självklarhet.
Inte en belöning.
Vart djur vi tar i vår vård skall ha den tryggheten.
Använder vi inte djuren i vår dagliga gärning, vallning ,jakt osv. ,
så kan vi kompensera den bristen på rasnaturliga sysselsättningar genom att ta till konstruerade uppgifter för att på så sätt få ett tillfredställt och balanserat djur.
Även där får man se till individen.
Precis som med oss människor så har djuren olika drifter, intressen och behov.
Att applicera en metod på alla är att göra både djuret och sig själv en björntjänst.
Om man ständigt skulle referera till ursprungliga beteenden så skulle konsekvensen väl vara att man inte ska ha djur i städer eller bebyggda trakter alls.
Det vi så länge sysslat med är ju att försöka anpassa oss till den miljö vi lever i.
Jag menar inte med detta att jag avfärdar vare sig instinkter, generella eller rastypiska beteenden.
Är bara rätt trött på den här trenden att allt skall förklaras i alfatermer.
Hos många blir det till ett snöpligt och väldigt inskränkt maktspel. Där den egna dominansen tar sig rent löjliga uttryck.
Man skall inte kela med hunden när den kommer till en.
Man skall inte det och inte det. Har man hunden i sängen eller i soffan så innebär det per automatik att man avsäger sig sitt ledarskap.
Jag tror inte att det är så.
-
Håller med om att vissa rutiner är bra, en del individer behöver mer av det, andra mindre.
Alltså skall, enligt mig ,dessa individanpassas . Vilket naturligtvis också innebär att djuret likaledes får anpassa sig till en del av ägarens rutiner .
Nu är våra djur domesticerade sedan generationer tillbaka.
Därför anser jag att man inte skall dra för stora växlar på att jämföra med ett liv som numer ligger långt från deras instinkter. Eller kanske skulle man säga .: möjlighet och vilja att praktisera vissa slumrande instinkter...
Att få sin mat och sina promenader inom rimliga tidsintervaller är en självklarhet.
Inte en belöning.
Vart djur vi tar i vår vård skall ha den tryggheten.
Använder vi inte djuren i vår dagliga gärning, vallning ,jakt osv. ,
så kan vi kompensera den bristen på rasnaturliga sysselsättningar genom att ta till konstruerade uppgifter för att på så sätt få ett tillfredställt och balanserat djur.
Även där får man se till individen.
Precis som med oss människor så har djuren olika drifter, intressen och behov.
Att applicera en metod på alla är att göra både djuret och sig själv en björntjänst.
Om man ständigt skulle referera till ursprungliga beteenden så skulle konsekvensen väl vara att man inte ska ha djur i städer eller bebyggda trakter alls.
Det vi så länge sysslat med är ju att försöka anpassa oss till den miljö vi lever i.
Jag menar inte med detta att jag avfärdar vare sig instinkter, generella eller rastypiska beteenden.
Är bara rätt trött på den här trenden att allt skall förklaras i alfatermer.
Hos många blir det till ett snöpligt och väldigt inskränkt maktspel. Där den egna dominansen tar sig rent löjliga uttryck.
Man skall inte kela med hunden när den kommer till en.
Man skall inte det och inte det. Har man hunden i sängen eller i soffan så innebär det per automatik att man avsäger sig sitt ledarskap.
Jag tror inte att det är så.
när valpar eller hundar tar på sig ledarrollen så blir resultatet : dåligt uppförande.
ex. hundar som hoppar på sin ägare när denna kommer hem från jobbet ser sig själva som ledare.
att vara ledare för hunden är att göra det bästa för hunden!
hunden kommer följa dina kommandon när han respekterar dig som ledare.
kom ihåg: en ledare viker sig aldrig.
man kan inte vara ledare bara ibland, ledarskap är för alltid!
inkonsekvens ökar förvirring och ångest i hunden.
vad är likheten mellan en elefant, en hund och en häst?
den är alla organiserade bakom en ledare.
människan gör ett misstag när den behandlar hunden som en människa.
i djuvärlden finns 2st positioner: ledare och följare,inget annat!
om din hund ignorerar dig är det ett tacken på att den ser sig som ledare.
om du ska se djuret i hunden,måste du glömma människopsykologi när du jobbar med hunden.
hundar blir ostabila när det är brist på lugn och tydlighet.
-
Håller inte med dig !
Dessutom har jag inte uttryckt att jag haft några problem med mina hundar som du behöver korrigera.
Så håll diskussionen till vad du själv tycker, inte till vad jag SKALL göra.
Bättre vore om du FRÅGADE ,
- hur fungerade dina hundar med dina metoder ? Var de nervösa förvirrade vrak som tagit över ledarskap och ignorerade din hund dig ?-
Då skulle jag ha kunnat svara dig att så inte var fallet !
-
Håller inte med dig !
Dessutom har jag inte uttryckt att jag haft några problem med mina hundar som du behöver korrigera.
Så håll diskussionen till vad du själv tycker, inte till vad jag SKALL göra.
Bättre vore om du FRÅGADE ,
- hur fungerade dina hundar med dina metoder ? Var de nervösa förvirrade vrak som tagit över ledarskap och ignorerade din hund dig ?-
Då skulle jag ha kunnat svara dig att så inte var fallet !
detta handlar inte om dina hundar, detta är FAKTA om hur hundar AGERAR och FUNGERAR och BEHÖVER för att MÅ BRA!
ok, jag frågar dig nu då: hur tränardu eller gör du med dina hundar och hur beteer dem sig i olika miljöer?
-
Om det inte handlar om mig varför skriver du då, du skall ,din osv. när du svarar på mitt inlägg ?
Och det du skriver om är DINA fakta, inte mina !
Jag har redan talat om för dig att min fostran inte resulterat i det som du hävdar skulle vara konsekvensen av vissa handlingar.
Har också beskrivit hur jag tycker att fostran skall bedrivas.
Att jag utgår ifrån individen och dess behov.
Därmed kan jag inte som du leverera fixerade regler , det är just dessa som jag ifrågasätter.
Jag förespråkar mjuka, vänliga metoder, grundade i hundens lust och vilja till samspel. Aldrig någonsin har det resulterat i att mina djur ifrågasatt mitt ledarskap ! Om man inte har med mycket skadade hundar att göra så är min erfarenhet att ett lugnt ,tålmodigt, kärleksfullt bemötande ger bäst resultat.(samma gäller naturligtvis för skadade djur, men där kan man behöva vara mer restriktiv under en period och träna bort vissa oönskade beteenden på ett helt annat vis. Dock alltid utan våld)
Detta kan man göra utan att förmänskliga djuren.
Vidare tycker jag också att motion är en mycket viktig del av hundens vardag. Utan koppel naturligtvis ! tillbringar man minst tre timmar om dagen i naturen. Till det kommer mentala övningar som är individanpassade.
Men skall vi föra en vidare dialog så får du läsa vad jag skriver och svara på det.
-
Jag tror tyvärr inte att det är SÅ enkelt att man kan säga att EN metod fungerar på alla hundar och människor....
Jag har i alla fall alltid fått lära mig att en stressad hund som är uppe i varv kan man aldrig bota med motion-Den behöver annan stimulans. Ju mer man motionerar den stressade hunden ju bättre kondition får den och kräver ännu mer för att bli kroppsligt utmattad=skenbart "lugn" och avstressad.
Att hålla hund som du rekommenderar Skruvmejsel, det skulle tyvärr inte funka för mig, med arbete och gård med div djur och annat som ska skötas så har jag inte tid med över fyra timmars koppelpromenader per dag. Tur att andra metoder fungerar för mig och mina hundar :)
Mvh
Charlotte
-
Om det inte handlar om mig varför skriver du då, du skall ,din osv. när du svarar på mitt inlägg ?
Och det du skriver om är DINA fakta, inte mina !
Jag har redan talat om för dig att min fostran inte resulterat i det som du hävdar skulle vara konsekvensen av vissa handlingar.
Har också beskrivit hur jag tycker att fostran skall bedrivas.
Att jag utgår ifrån individen och dess behov.
Därmed kan jag inte som du leverera fixerade regler , det är just dessa som jag ifrågasätter.
Jag förespråkar mjuka, vänliga metoder, grundade i hundens lust och vilja till samspel. Aldrig någonsin har det resulterat i att mina djur ifrågasatt mitt ledarskap ! Om man inte har med mycket skadade hundar att göra så är min erfarenhet att ett lugnt ,tålmodigt, kärleksfullt bemötande ger bäst resultat.(samma gäller naturligtvis för skadade djur, men där kan man behöva vara mer restriktiv under en period och träna bort vissa oönskade beteenden på ett helt annat vis. Dock alltid utan våld)
Detta kan man göra utan att förmänskliga djuren.
Vidare tycker jag också att motion är en mycket viktig del av hundens vardag. Utan koppel naturligtvis ! tillbringar man minst tre timmar om dagen i naturen. Till det kommer mentala övningar som är individanpassade.
Men skall vi föra en vidare dialog så får du läsa vad jag skriver och svara på det.
ok, jag ska svara på det du skriver,men du svarar ju inte på det jag skriver!
men allright.
detta är INTE mina fakta, det är allas fakta, det är så hundar fungerar!
varför resulterar inte din fostran i det jag beskrev? är dina hundar några utomgjordingar eller? det blir speciella konsekvenser av vissa handlingar.
du utgår från individen och dess behov säger du? konstigt att du ej håller med mig då, för det jag har beskrivit ÄR JUST hundars behov.
fixerade regler, det FINNS vissa regler och behov som en hund MÅSTE få tilgodosedda, annars blir det inte roligt och trevligt att vara hundägare!
ok,då kan jag tala om för dig att det är inga HÅRDA metoder att vara hundens ledare, du talar bara om tydligt och bestämt att det är du som bestämmer allt ni gör.
vad menar du med vänliga metoder?
lust och vilja till sampel fungerar bara om du som människa ÄR ledaren.
en fråga: hur ifrågasätter en hund ledarskapet?
utan koppel, har du aldrig koppel på din/dina hundar?
vad menar du med individanpassade mentala övningar?
-
Nej, jag har fått nog av ditt sätt att resonera ! Eller resonera, nej, du levererar dina teorier som den enda sanningen.
Och du gör det med en självgod och otrevlig ton.
-
Jag tror tyvärr inte att det är SÅ enkelt att man kan säga att EN metod fungerar på alla hundar och människor....
Jag har i alla fall alltid fått lära mig att en stressad hund som är uppe i varv kan man aldrig bota med motion-Den behöver annan stimulans. Ju mer man motionerar den stressade hunden ju bättre kondition får den och kräver ännu mer för att bli kroppsligt utmattad=skenbart "lugn" och avstressad.
Att hålla hund som du rekommenderar Skruvmejsel, det skulle tyvärr inte funka för mig, med arbete och gård med div djur och annat som ska skötas så har jag inte tid med över fyra timmars koppelpromenader per dag. Tur att andra metoder fungerar för mig och mina hundar :)
Mvh
Charlotte
jo, EN metod funkar på alla hundar därför att alla hundar fungerar efter vissa priciper.
en fråga till dig: hur ser man att hunden är stressad?(jag vet svaret)
stressad och hög i energi är inte samma sak!
en hund som springer runt och är orolig är hög på energi och behöver sådeles motion.
hur många timmar spenderar då på att umgås med dina hundar då?
efter vad du har skrivit här kanske dina hundar funkar, men dem får inte sina behov tillgodosedda.
-
Nej, jag har fått nog av ditt sätt att resonera ! Eller resonera, nej, du levererar dina teorier som den enda sanningen.
Och du gör det med en självgod och otrevlig ton.
ALVA! detta är inte mina teorier, nu går du in på www. dogpsychologycenter.com
och läser där, då kanske du lär dig ett och annat, för du verkar rent ut sagt vara OKUNNIG! du borde ej ha hund!
-
Nej, jag har fått nog av ditt sätt att resonera ! Eller resonera, nej, du levererar dina teorier som den enda sanningen.
Och du gör det med en självgod och otrevlig ton.
men snälla lilla alva, det är bara att titta på hur djur interagerar med varandra, svarare än så är det inte!
-
Nej, jag har fått nog av ditt sätt att resonera ! Eller resonera, nej, du levererar dina teorier som den enda sanningen.
Och du gör det med en självgod och otrevlig ton.
otrevlig: nej.
självgod, JA!!! för jag vet att jag har rätt och dessutom är MYCKET duktig på hundar och hästar.
-
Du , jag är inte liten och jag är för tillfället inte snäll heller. Så lägg av.
-
Du jag är inte din, jag är inte liten och jag är för tillfället inte snäll heller. Så lägg av.
varför denna ilska, kanske för du vet att jag har rätt??? ::) :D
-
Ja, Skruvmejsel, de dygn jag inte jobbar natt eller är borta och ränner någon annanstans så umgås vi väl ca 24 timmar.
Jag är inte det minsta orolig över mina hundars ev otillfredsställda behov och hoppas inte du är det heller :)
Vi klarar oss så bra så.
Vänta till du har haft några egna olika "hundindivider" så kommer du också att upptäcka att hundar har olika behov. Och att tex stress yttrar sig väldigt olika hos olika individer.
Mina har tex inte behov av att gå i koppel, det händer bara dom gånger vi går på landsvägen. De har inte behov av så väldigt strikta rutiner, anpassning till att jag började jobba natt gick tex helt smärtfritt detta tror jag beror på att jag aldrig varit särskilt noga med rutiner utan hundarna har alltid fått ta dagen som den kommer.
Mvh
Charlotte
-
Ja, Skruvmejsel, de dygn jag inte jobbar natt eller är borta och ränner någon annanstans så umgås vi väl ca 24 timmar.
Jag är inte det minsta orolig över mina hundars ev otillfredsställda behov och hoppas inte du är det heller :)
Vi klarar oss så bra så.
Vänta till du har haft några egna olika "hundindivider" så kommer du också att upptäcka att hundar har olika behov. Och att tex stress yttrar sig väldigt olika hos olika individer.
Mina har tex inte behov av att gå i koppel, det händer bara dom gånger vi går på landsvägen. De har inte behov av så väldigt strikta rutiner, anpassning till att jag började jobba natt gick tex helt smärtfritt detta tror jag beror på att jag aldrig varit särskilt noga med rutiner utan hundarna har alltid fått ta dagen som den kommer.
Mvh
Charlotte
hundar har fortfarande inte olika behov!
hundar har vissa instinkter, och dessa har dem oavsett ras eller individ.
det är ju DU som säger att dina hundar ej har behov av stikta rutiner, men sanningen är att hundar mår dåligt av att ej ha regler, rutiner och gränser!
-
häxan, jag vill att du förklarar för mig vad du menar med att olika hundar och individer har olika behov? på vilket sätt? förklara utförligt tack.
-
Arg skulle jag inte bli om jag ansåg att du hade rätt, då skulle jag hålla med dig. Hade jag funnit att någon av dina teorier gav mig något skulle jag med glädje tagit emot dem !
Arg blir jag av den självgoda och otrevliga ton du så ofta använder dig av.
Dina försök att förminska mig som du nu visat prov på är patetiska och det är dags att bryta nu.
-
Ja, det är tur att var och en blir salig på sin tro :)
Och du verkar ha funnit den sanna tron och skådat ljuset ;)
Det roliga med hundar och djur över huvud taget är enligt mig att man alltid lär sig något nytt och ju mer man lär sig så inser man hur lite man egentligen kan...
Ju fler olika individer man träffar så inser man att ingen metod fungerar på alla, men det är ju bara min egen lilla teori...
Mvh
Charlotte
-
häxan, jag vill att du förklarar för mig vad du menar med att olika hundar och individer har olika behov? på vilket sätt? förklara utförligt tack.
Är det jag som är en Häxa?? ;D
Mvh
Charlotte
-
Arg skulle jag inte bli om jag ansåg att du hade rätt, då skulle jag hålla med dig. Hade jag funnit att någon av dina teorier gav mig något skulle jag med glädje tagit emot dem !
Arg blir jag av den självgoda och otrevliga ton du så ofta använder dig av.
Dina försök att förminska mig som du nu visat prov på är patetiska och det är dags att bryta nu.
ja, men när du inte kan förklara hur du tränar eller förhåller dig till hundar oavsett om det är dina eller inte,tyder för mig på okunskap.
gör mig en tjänst och gå in på www.dogpsychologycenter.com och skaffa dig KUNSKAP.
jag kan iallfall förklara VARFÖR jag gör på ett visst sätt,men du kan inte ens förklara HUR du gör och än mindre VARFÖR!
-
Ja, det är tur att var och en blir salig på sin tro :)
Och du verkar ha funnit den sanna tron och skådat ljuset ;)
Det roliga med hundar och djur över huvud taget är enligt mig att man alltid lär sig något nytt och ju mer man lär sig så inser man hur lite man egentligen kan...
Ju fler olika individer man träffar så inser man att ingen metod fungerar på alla, men det är ju bara min egen lilla teori...
Mvh
Charlotte
jag anser att dessa "metoder" är grundläggande för kontakten med hundar, man pratar allså på ett språk som hundarna förstår!
-
Ja, det är tur att var och en blir salig på sin tro :)
Och du verkar ha funnit den sanna tron och skådat ljuset ;)
Det roliga med hundar och djur över huvud taget är enligt mig att man alltid lär sig något nytt och ju mer man lär sig så inser man hur lite man egentligen kan...
Ju fler olika individer man träffar så inser man att ingen metod fungerar på alla, men det är ju bara min egen lilla teori...
Mvh
Charlotte
Håller med dej och den dan man tror att man kan och vet allt, då är det dags att sluta upp med djur för då har man verkligen inte fattat ett dugg !!!
-
jo, EN metod funkar på alla hundar därför att alla hundar fungerar efter vissa priciper.
en fråga till dig: hur ser man att hunden är stressad?(jag vet svaret)
stressad och hög i energi är inte samma sak!
en hund som springer runt och är orolig är hög på energi och behöver sådeles motion.
hur många timmar spenderar då på att umgås med dina hundar då?
efter vad du har skrivit här kanske dina hundar funkar, men dem får inte sina behov tillgodosedda.
En metod funkar INTE på alla hundar, tror du det har du missat en hel del.......
-
Håller med dej och den dan man tror att man kan och vet allt, då är det dags att sluta upp med djur för då har man verkligen inte fatta ett dugg !!!
hmm,utgör jag ett hot mot er tro, för kunskap = MAKT!
-
hmm,utgör jag ett hot mot er tro, för kunskap = MAKT!
Nä känner mej inte ett dugg hotad av dej, jag vet vad mina hundar mår bra av och det är det viktiga för mej.
Det du tror att du vet är i mina ögon inte ett dugg kunskap utan bara konstiga idéer utan verklighetsförankring.
-
En metod funkar INTE på alla hundar, tror du det har du missat en hel del.......
jasså beskriv nåt som INTE funkar då!.... jag väntar.
-
jasså beskriv nåt som INTE funkar då!.... jag väntar.
Hårda metoder med korrigeringer passar inte alla hundar tex
-
Hårda metoder med korrigeringer passar inte alla hundar tex
öhhh....jo, en hund ska vara undergiven dig och respektera dig, då lyder den i alla lägen!
-
öhhh....jo, en hund ska vara undergiven dig och respektera dig, då lyder den i alla lägen!
Inte ett roligt sätt att jobba med hund! Och en hund som ska arbeta "på riktigt" med tex vallning, jakt osv den måste enligt mig även få tänka lite själv eftersom de på sina "expertområden" (tex "läsa fåren" eller använda nosen i jakt) är så totalt överlägsna oss att om vi "tryckt ner" dom och gjort dom alltför undergivna, då tror jag vi har förstört dom...
Om jag ska promenera med min hund i koppel dagarna i ända så kanske det är skönt med en "krypande", undergiven hund, jag vet inte eftersom jag aldrig haft hund på det sättet....
Mvh
Charlotte
-
öhhh....jo, en hund ska vara undergiven dig och respektera dig, då lyder den i alla lägen!
Nope det anser inte jag, jag har ett samarbetsförhållande med mina hundar och de lyder mej likt förbaskat!!
Är så trött på detta skitsnack ocm dominans, ledarskap och undergivenhet.
-
men när hunden väl har lärt sig vad som gäller behövs inga hårda metoder bara ett " gå och lägg dig" eller ett väsande.
-
hur kommer det sig att jag kan få hela gruppen på 24 hundar i samma rum att sitta ner genom att säga sitt?
jo,genom att alla respekterar mig som deras ledare!
-
men när hunden väl har lärt sig vad som gäller behövs inga hårda metoder bara ett " gå och lägg dig" eller ett väsande.
Det behövs ing hårda metoder under inlärning heller, inte om man kan läsa hund och anpassa inlärningsmetoden efter den enskilda hunden.
Men det är jäkligt enkelt att köra hårda metoder med alla hundar men behöver inte kunna speciellt mycket för att lyckas, men hur vettigt är det.
-
hur kommer det sig att jag kan få hela gruppen på 24 hundar i samma rum att sitta ner genom att säga sitt?
jo,genom att alla respekterar mig som deras ledare!
Eller så är det så nedtryckta att de inte vågar nåt annat..........
-
Jösses! vilken hätsk diskussion det var här då ;D
Rolig läsning är det i alla fall ;D ;D
-
shhh Kimma, prata inte i biografen! ;)
-
shhh Kimma, prata inte i biografen! ;)
Hihihihi *prassel,prassel med påsen*
-
Filmen heter "Att hundsa eller inte hundsa"
Men OnTopic, så tycker jag att all sorts fostran av ett djur är ett slags sammarbete.
Att köra lite hårdare metoder funkar säkert, men jag skulle nog helst vilja ha hundens respekt utan att behöva ta det till den nivån att jag måste "ta i" . En blick eller ett knappt synbart tecken ska räcka, hunden ska vara så sugen på att jobba med mig, och så van vid mitt "språk" att den är alert och följer med.
-
Anna Ho, håller med, den mjuka linjen kräver mer insikt och tid och är mycket effektivare i längden.
Om man nu vill ha en följsam och lycklig hund som har sin individualitet i behåll vill säga.
-
Bara som en liten parentes och ett bidrag till en riktig "Biostämning" ;)
"Väs-metoden" fungerar även på uppstudsiga ungar:
http://on9now.com/toons/spdogs.html
Mvh
Charlotte
-
Eulalia och Kimma, hmm, vad har ni i påsen ?
-
Charlotte, ;D, ser hur alla morsor hädanefter väser som ormar framför godishyllorna medans ungarna kastar sig till marken med nedslagen blick.
-
Anna Ho, håller med, den mjuka linjen kräver mer insikt och tid och är mycket effektivare i längden.
Om man nu vill ha en följsam och lycklig hund som har sin individualitet i behåll vill säga.
Skönt med lite medhåll ;)
-
Visst ska man förlja den mjuka linjen så långt det bara går, se på vildhundarna när de hälsar på varann fex, de piper,ylar,gnider sig mot varann och slickar varann i ansiktet. De är mjuka och kärleksfulla mot varann, så skall vi också hälsa på våra hundar.
Men när vildhundarna inte är överens morrar de, visar tänder och biter hål i varann, de är inte "snälla" i människans ögon, men märk väl, de gör en tvär höger när de vill visa sitt misstycke. Jag har uppfostrat mina hundar efter samma princip i alla år och det har fungerat på alla mina individer trots att de varit väldigt olika.
Jag är mjuk oh viskar när allt är okej, har aldrig talat i normal samtalston med mina hundar, de hör 30 ggr bättre än vi människor.
Men när de inte uppmärksammat mig och det jag bett dem om (inte hoppa,nafsa,dra i kläderna etc) så blir jag STOR, HÖGLJUDD och RYTER NEJ! visar tänder och stirrar dem i ögonen, det funkar på alla hundar. Det är ett språk de kan förstå.
Man behöver inte ta,dra eller slå sin hund för att avkräva respekt och lydnad under harmoniska förhållanden.
/Kimma
-
Bara som en liten parentes och ett bidrag till en riktig "Biostämning" ;)
"Väs-metoden" fungerar även på uppstudsiga ungar:
[url]http://on9now.com/toons/spdogs.html[/url]
Mvh
Charlotte
Hahahaha! ;D
-
Kimma, röst och ögon kommer man långt med, ibland räcker det med att man vibbar starkt. Att köra med mjuka metoden innebär ju inte att man är gränslös.
Jag tror att de flesta hundar uppfattar styrka och lugn hos sina ägare ( om de nu har det).
Att man initialt har framförhållning är inte heller dumt.
-
Kimma, röst och ögon kommer man långt med
Visst gör man det Alva.
-
Jag tycker hundar är som barn.kör man hård metod så görs det saker i smyg i stället och de blir riktiga ögon tjänare.då har man mycket svårare att korrigera hunden./Anna
-
shhh Kimma, prata inte i biografen! ;)
... reprisen är inte heller tokig... ;D
-
Kimma, röst och ögon kommer man långt med, ibland räcker det med att man vibbar starkt. Att köra med mjuka metoden innebär ju inte att man är gränslös.
Nä, precis, men det verkar ju väldigt många tro, tyvärr.
-
OT:
Varför blir det ofta sådana här diskussioner när det gäller djur och djurhållning? Det är sällan diskussioner om grönsaksodling blir så hätska och då finns det ändå ungefär lika många metoder att få fina grönkålsplantor som det finns grönkålsodlare.
Varför är det så svårt att ta tips och råd från andra när djur diskuteras? Och varför är det så svårt att inse att andra har sina metoder, medan jag själv kan ha mina? Nu har det handlat om hundar en period, men liknande diskussioner har funnits under Häst, Höns och andra fjäderfän etc. Det blir eko på eko på eko på eko... Vissa vet, andra tror, och ytterligare andra går på känsla. De flesta menar att de som vet bara tror sig veta osv osv i en evig loop.
När ska vi lita på att BC-ägaren faktiskt ser att hunden mår bra även utan koppelpromenader, att ägaren till stooora hundar faktiskt har lika bra koll på de små vovvarna i flocken, att en del lever med hundar som fungerar utan regler och att andra har funnit att deras hund fungerar bra med bruksmetoder?
Det börjar, helt ärligt, bli väldigt tråkigt att varje diskussion om hundägare och deras respektive metoder/ickemetoder ifrågasätts av personer som, mest troligt, inte har sett vare sig ägaren eller den aktuella hunden irl.
-
Håller med dig manna/Anna
-
Eulalia och Kimma, hmm, vad har ni i påsen ?
Oj, måste här citera mig själv för jag ser att min fråga blev dubbeltydig :-\.
När jag läste era inlägg i går kväll så skrattade jag högt för mig själv och ilskan rann av mig ! Men uppenbart så rann inte humorn till mig lika snabbt.
Ledsen om ni uppfattade mitt svar syrligt eller så...
För sådana där roliga kommentarer kan ta udden av irritationen och det uppskattar jag !
-
Jo, jag håller med dig Manna.
I går föll jag för att gå i polemik, helt meningslöst.
Vill ändå säga att jag inte hetsar upp mig på att folk har olika metoder. Men , jag vill kunna tillföra mina tankar om saker och ting utan att bli otrevligt bemött !
Nedlåtande självgodhet får mig att se rött och triggar mina otrevliga sidor.
Håller tillbaka det mesta faktiskt, kanske borde jag inte säga något alls i de lägena ?
-
ex. hundar som hoppar på sin ägare när denna kommer hem från jobbet ser sig själva som ledare.
Jag blir så nyfiken på era åsikter om min situation när det gäller detta. Kommentera gärna!
Min hund, en isländsk fårhund, hoppar på mig när jag kommer hem. Han sträcker sig tydligt upp mot mitt ansikte, lägger öronen bakåt, gnyr och söker min blick. Jag "knäar" så mycket som jag kan, böjer mig mot honom och vi möts i något slags hälsningsslick/-kyss/-kel. Han blir omklappad och sedan brukar han ånga iväg för att greja med annat. Enligt min åsikt och erfarenhet, är inte hunden ute efter att "ta över". Han vill hälsa på hundars vis och gör sitt bästa för att uppnå detta. För att han inte ska behöva stödja sina framtassar mot mina lår, skulle jag kunna sätta mig ner, men eftersom jag inte klarar det så bra (inte att komma upp på benen heller) låter jag bli.
Vad tror ni? Har han sett sig som ledare de senaste sex åren (sedan jag blev sjuk alltså)? Lurar jag mig själv till att tro att han är samma hund som tidigare? Borde jag rent av avsluta mitt hundägarskap och framförallt inte tänka på ett fortsatt sådant efter den nuvarande hundens frånfälle? Är det överhuvudtaget okej att rörelsehindrade har hund? Kan hunden tillfredsställas optimalt trots en ägare/förare utan 100% fysisk uthållighet?
-
Jag vill egentligen hålla mig ifrån debatten, men vill i alla fall svara på ditt inlägg Manna. Naturligtvis kan en ägare/förare utan 100% fysisk uthållighet tillfredsställa sin hund optimalt! Titta t.ex. på alla duktiga servicehundar, som glatt arbetar för sina ägare, trots att dessa dessutom oftast arbetar med mjuka metoder. Naturligvis måste en hund ha motion, men det är bara en del av allt en hund behöver.
-
Manna,
Ja, du vet kanske min åsikt redan.
Jag anser att det är fullt möjligt att bevara/ha ett ledarskap även om hunden "stormhälsar" ! Tycker att det är kul att mötas av en hund som visar sin glädje, sen är det ju en smaksak eller en praktisk fråga om huruvida de skall hoppa eller inte. Kimmas Ovtjarkor skulle kanske vara lite mycket i ett sådant läge :).
Självklart kan man ha hund som handikappad.
Utevistelse går att lösa även om man själv inte klarar lååånga promenader.
Mental övning kommer hunden att få genom att man ger den nya uppgifter. Hundar är suveräna på att visa hänsyn och vara behjälpliga i sådana lägen.
I ditt fall så har ju du en man som kan göra lite vildare saker med hunden om den behöver det. Och jag tror att du är klok nog att lösa eventuella problem eller sådant du inte klarar själv på något annat vis.
Nästa hund som du skaffar kan du ju redan från början lära en massa bra och praktiska saker. Plocka upp grejer från golvet, hämta saker åt dig , skaffa (fasen också, tappade ordet för det, ) ryggsäck för hund.
Med fantasi och kärlek löser man det mesta i livet.
-
Oj, måste här citera mig själv för jag ser att min fråga blev dubbeltydig :-\.
När jag läste era inlägg i går kväll så skrattade jag högt för mig själv och ilskan rann av mig ! Men uppenbart så rann inte humorn till mig lika snabbt.
Ledsen om ni uppfattade mitt svar syrligt eller så...
För sådana där roliga kommentarer kan ta udden av irritationen och det uppskattar jag !
Ingen fara, det var just meningen som en aggressions-neutralizer :)
-
Jag blir så nyfiken på era åsikter om min situation när det gäller detta. Kommentera gärna!
Min hund, en isländsk fårhund, hoppar på mig när jag kommer hem. Han sträcker sig tydligt upp mot mitt ansikte, lägger öronen bakåt, gnyr och söker min blick. Jag "knäar" så mycket som jag kan, böjer mig mot honom och vi möts i något slags hälsningsslick/-kyss/-kel. Han blir omklappad och sedan brukar han ånga iväg för att greja med annat. Enligt min åsikt och erfarenhet, är inte hunden ute efter att "ta över". Han vill hälsa på hundars vis och gör sitt bästa för att uppnå detta. För att han inte ska behöva stödja sina framtassar mot mina lår, skulle jag kunna sätta mig ner, men eftersom jag inte klarar det så bra (inte att komma upp på benen heller) låter jag bli.
Vad tror ni? Har han sett sig som ledare de senaste sex åren (sedan jag blev sjuk alltså)? Lurar jag mig själv till att tro att han är samma hund som tidigare? Borde jag rent av avsluta mitt hundägarskap och framförallt inte tänka på ett fortsatt sådant efter den nuvarande hundens frånfälle? Är det överhuvudtaget okej att rörelsehindrade har hund? Kan hunden tillfredsställas optimalt trots en ägare/förare utan 100% fysisk uthållighet?
Här hemma går hälsningsceremonin till ganska exakt som du beskriver att ni gör, och jag har inte ens kommit på tanken att det skulle ha nånting med "lederskapsbrist" hos mej att göra.
Hundarna är glada att se mej och jag att se dem, svårare gör iaf inte jag det.
Självklart är det OK för rörelsehindrade (och andra handikapp) att ha hund. Finns väl "hundra" sätt att tillgodose hundars behov, det behöver ju tex inte ske genom timslånga koppelpromenader.
Jag går aldrig koppelpromenader med mina, de är istället med mej hela dagarna i arbetet med kossorna, och jag tror inte att de är olyckligare för det.
-
Jag blir så nyfiken på era åsikter om min situation när det gäller detta. Kommentera gärna!
Min hund, en isländsk fårhund, hoppar på mig när jag kommer hem. Han sträcker sig tydligt upp mot mitt ansikte, lägger öronen bakåt, gnyr och söker min blick. Jag "knäar" så mycket som jag kan, böjer mig mot honom och vi möts i något slags hälsningsslick/-kyss/-kel. Han blir omklappad och sedan brukar han ånga iväg för att greja med annat. Enligt min åsikt och erfarenhet, är inte hunden ute efter att "ta över". Han vill hälsa på hundars vis och gör sitt bästa för att uppnå detta. För att han inte ska behöva stödja sina framtassar mot mina lår, skulle jag kunna sätta mig ner, men eftersom jag inte klarar det så bra (inte att komma upp på benen heller) låter jag bli.
Vad tror ni? Har han sett sig som ledare de senaste sex åren (sedan jag blev sjuk alltså)? Lurar jag mig själv till att tro att han är samma hund som tidigare? Borde jag rent av avsluta mitt hundägarskap och framförallt inte tänka på ett fortsatt sådant efter den nuvarande hundens frånfälle? Är det överhuvudtaget okej att rörelsehindrade har hund? Kan hunden tillfredsställas optimalt trots en ägare/förare utan 100% fysisk uthållighet?
Jag tycker nog det låter som att du en gång i tiden när du kunde vant honom vid att göra en sk "varghälsing" där ledare och flock gnider och slickar varandras mungipor och kinder under hälsningsfrasen, nu när du inte kan komma ner på hans nivå längre försöker han nå upp istället, och anledningen att han stödjer mot ditt lår kommer sig av att hundar i sig har dålig balans på bakbenen, de är ju fyrbenta.
Och med tanke på att han annars visar alla tecken på undergivenhet; bakåtstrukna öron, gnyende och blicksökande tycker jag det låter som en helt vanlig undergiven hälsning, och visst kan man ha hund fast man inte är 100% rörlig och frisk. Man kan ju byta ut vissa handlingar mot en annan och få samma reslutat, man kan från början tex lära hunden att människans hand har samma funktion som ansikte eller mun. Man kan stryka hunden över kind och läppar och uppnå samma "resultat" hos hunden som en slick i ansiktet gör. Så hälsar jag på mina ovtjarkor för som Alva skriver, hade de hoppat upp på mig hade jag inte stått kvar, och sätter jag mig på huk blir jag manglad. Så jag lutar mig ner talar med låg och lugn röst medans jag stryker dem runt mungiporna. Och givetvis får jag en slick både här och där men e står kvar på alla fyra under hela ceremonin.
Tänkte bifoga en bild på mina egna men får inte ner den i storlek. Där en av dem visar den dominans vi talar om, ska se om jag kan krympa den.
-
Kolla in hunden till höger, hans kroppshållning är stel, mungiporna bakåtdragna (svårt att se på bilden) svansen stel och orörlig, han dominerar Ovtjarka valpen.
Så ser inte en hund ut som hälsar, den rör sig, gnyr, "ler" med mungiporna, kan vara svårt att se skillnaden på ett "hundleende" och ett dominant ansiktsuttryck.
-
Vilken fin bild !
Jo, jag har mött många människor, även ägare, som trott att deras hund varit aggressiv i olika typer av möten. När de varit av den sorten som pratar eller flinar så att hela garnityren syns.
Synd om dem eftersom de blivit så missförstådda och det är väl i sådana lägen som man kan skapa bekymmer som egentligen inte finns.
Det är ju så många signaler som skall sammanställas för att man skall kunna tyda rätt. I bland rätt subtila skillnader.
En annan vanlig kommentar är ju, ja men han viftar ju med svansen då är han ju glad. Då står hunden stel med svansen i vädret och man kan se att seriös kraftmätning är på gång.
Nåväl, det är spännande och intressant att vara med djuren. Och det finns alltid nya saker att lära sig.
-
Helt sant, den dagen man kan allt är det dags att hitta en ny hobby.
Jag lyckades efter många om och men få med alla 5 på bild, det tog 43 bilder innan jag lyckades. ;D
Jag kan studera dem i timmar när de interagerar i flocken allihopa, och att de är så harmoniska trots ras och storleksskillnad.
-
Kontraster? ;D
-
Härligt, Kimma! :D Kul att se alla hundarna. :)
-
;D , ja det skulle man ju kunna säga !
Vet du, jag tror att det kan vara en fördel med så varierande storlekar. De stora lär sig att vara försiktiga, bli medvetna om sin storlek. Och de små tvärtom.
När jag har frågat dig tidigare om dina val så är det för att jag tycker att det är spännande att höra hur folk tänker när de väljer ras. Om de nu gjort ett medvetet val.
ibland kommer ju djuren till en av andra orsaker.
Att mitt val blev collie berodde på att jag fick dem.
Och insåg att jag passade så bra ihop med dem.
Exclusive pälsen då, har aldrig gillat all den där pälsen, hade jag valt så hade det förmodligen blivit korthårscollie.Tycker om att se formen på kroppen. Min siste , som var en blue merle, hade korthår i sig så hans päls var inte så där enorm, "riktiga" colliefolk tyckte nog att det var en brist, men jag tyckte att det var snyggare. Dessutom mer praktiskt, pälsvården tog ändå alldeles för lång tid.
Jag gillar vallhundar, de är smidiga, lyhörda och så tycker jag ju att de är vackra också :). Tyvärr har uppfödarna manipulerat denna ras på ett otäckt och oförlåtligt vis.
Huvudform, ögonstorlek osv. Det är ta mig fan inte klokt. !!!
Så jag avskyr dessa så kallat seriösa hundmänniskor !
-
Oj, måste här citera mig själv för jag ser att min fråga blev dubbeltydig :-\.
När jag läste era inlägg i går kväll så skrattade jag högt för mig själv och ilskan rann av mig ! Men uppenbart så rann inte humorn till mig lika snabbt.
Ledsen om ni uppfattade mitt svar syrligt eller så...
För sådana där roliga kommentarer kan ta udden av irritationen och det uppskattar jag !
japp, neutralizer var ordet, och vi hade bara rent mjöl i påsen ;)
-
japp, neutralizer var ordet, och vi hade bara rent mjöl i påsen ;)
;)
-
Ibland läser jag om ”blandrashundar” – att de ofta är trevliga varelser.. Är ingen hundmänniska själv (katter och jag samsas väl samman.. ) fast jag brukar artigt hälsa på de hundar som hälsar på mig. I all enkelhet. Och jag tycker om att iaktta..
Vill bara säga, att jag trillade in och läste detta i går kväll, samtidigt som jag skrev en del andra inlägg.. Belåten blev jag, när jag läste vad exempelvis Kimma skrev.. Och Alva.. Och Manna Och Anna Ho & Anna D. Samt Charlotte..
Ville bara få ´sagt´ det.
Jag lärde mig en hel del igår kväll.. Tack skall ni ha ! (kul hade jag ock..) Och samtidigt få rekommendera boken Hunden av Kerstin Ekman. Fast – den har ni förstås redan läst.. Mig gav den goda upplevelser på flera plan..
/kakel
-
Och samtidigt få rekommendera boken Hunden av Kerstin Ekman. Fast – den har ni förstås redan läst.. Mig gav den goda upplevelser på flera plan..
Ååh! Den fick jag i present av mamse för många år sedan. Underbar!!!
-
Tror jag säkert Eulalia ;D, men det verkar inte vara mycket till biogodis.
Kakel, trevligt att höra. Och jodå, jag har läst allt av Ekman, men kommer jag ihåg allt ? Inte då, så kanske är det dags för en svängom med denna fantastiska kvinna igen.
-
Och samtidigt få rekommendera boken Hunden av Kerstin Ekman. Fast – den har ni förstås redan läst.. Mig gav den goda upplevelser på flera plan..
/kakel
Den har jag inte läst, tack för tipset och för värmande ord.
//Anna
-
Jag lärde mig också någonting igår. Om människopsykologi.
-
Jag tycker nog det låter som att du en gång i tiden när du kunde vant honom vid att göra en sk "varghälsing" där ledare och flock gnider och slickar varandras mungipor och kinder under hälsningsfrasen, nu när du inte kan komma ner på hans nivå längre försöker han nå upp istället, och anledningen att han stödjer mot ditt lår kommer sig av att hundar i sig har dålig balans på bakbenen, de är ju fyrbenta.
Och med tanke på att han annars visar alla tecken på undergivenhet; bakåtstrukna öron, gnyende och blicksökande tycker jag det låter som en helt vanlig undergiven hälsning, och visst kan man ha hund fast man inte är 100% rörlig och frisk. Man kan ju byta ut vissa handlingar mot en annan och få samma reslutat, man kan från början tex lära hunden att människans hand har samma funktion som ansikte eller mun. Man kan stryka hunden över kind och läppar och uppnå samma "resultat" hos hunden som en slick i ansiktet gör. Så hälsar jag på mina ovtjarkor för som Alva skriver, hade de hoppat upp på mig hade jag inte stått kvar, och sätter jag mig på huk blir jag manglad. Så jag lutar mig ner talar med låg och lugn röst medans jag stryker dem runt mungiporna. Och givetvis får jag en slick både här och där men e står kvar på alla fyra under hela ceremonin.
Tack för ditt uttömmande svar. Min hund och jag har alltid hälsat på det sätt jag beskriver (med den skillnaden att jag tidigare lätt satte mig på huk), med viss modifiering från valp-, via unghunds- till vuxenbeteende. När han var liten valp, klev han t ex upp på mina knän för att nå upp till mitt ansikte. Jag har aldrig direkt reflekterat över våra hälsningsrutiner, utan bara varit nöjd med hur de fungerar. Det har helt enkelt känts bra i magen...
Jag har länge haft planer att skaffa en hund till av samma ras, för att träna denna till "light"-servicehund. Islänningar är smarta och glada för att ha uppgifter att lösa. Jag tycker oxå att hundarna är lagom stora och behändiga att handskas med. Att de har tidernas bästa humor, är ju inte heller en nackdel! ;D När det gäller "serviceträningen" kommer jag att få ändra en del i metoderna som jag har använt hittils, men det finns tid att fundera vidare. Någon ny hund blir det inte förrän den nuvarande älsklingen har lämnat in.
-
Inte ett roligt sätt att jobba med hund! Och en hund som ska arbeta "på riktigt" med tex vallning, jakt osv den måste enligt mig även få tänka lite själv eftersom de på sina "expertområden" (tex "läsa fåren" eller använda nosen i jakt) är så totalt överlägsna oss att om vi "tryckt ner" dom och gjort dom alltför undergivna, då tror jag vi har förstört dom...
Om jag ska promenera med min hund i koppel dagarna i ända så kanske det är skönt med en "krypande", undergiven hund, jag vet inte eftersom jag aldrig haft hund på det sättet....
Mvh
Charlotte
en undergiven hund kryper inte, men däremot en rädd hund kryper...
-
Filmen heter "Att hundsa eller inte hundsa"
Men OnTopic, så tycker jag att all sorts fostran av ett djur är ett slags sammarbete.
Att köra lite hårdare metoder funkar säkert, men jag skulle nog helst vilja ha hundens respekt utan att behöva ta det till den nivån att jag måste "ta i" . En blick eller ett knappt synbart tecken ska räcka, hunden ska vara så sugen på att jobba med mig, och så van vid mitt "språk" att den är alert och följer med.
precis, men detta funkar ju inte förräns hunden har lärt sig vad som är tillåtet och inte.
när hunden har lärt sig vad som är accepterat och inte behävs kanppt nånting,en blick kan räcka för att få hunden att gå och lägga sig i soffan,
-
Visst ska man förlja den mjuka linjen så långt det bara går, se på vildhundarna när de hälsar på varann fex, de piper,ylar,gnider sig mot varann och slickar varann i ansiktet. De är mjuka och kärleksfulla mot varann, så skall vi också hälsa på våra hundar.
Men när vildhundarna inte är överens morrar de, visar tänder och biter hål i varann, de är inte "snälla" i människans ögon, men märk väl, de gör en tvär höger när de vill visa sitt misstycke. Jag har uppfostrat mina hundar efter samma princip i alla år och det har fungerat på alla mina individer trots att de varit väldigt olika.
Jag är mjuk oh viskar när allt är okej, har aldrig talat i normal samtalston med mina hundar, de hör 30 ggr bättre än vi människor.
Men när de inte uppmärksammat mig och det jag bett dem om (inte hoppa,nafsa,dra i kläderna etc) så blir jag STOR, HÖGLJUDD och RYTER NEJ! visar tänder och stirrar dem i ögonen, det funkar på alla hundar. Det är ett språk de kan förstå.
Man behöver inte ta,dra eller slå sin hund för att avkräva respekt och lydnad under harmoniska förhållanden.
/Kimma
bra sagt kimma!! :D
-
en undergiven hund kryper inte, men däremot en rädd hund kryper...
En undergiven hund kryper.
-
bra sagt kimma!! :D
Tack :)
-
Helt sant, den dagen man kan allt är det dags att hitta en ny hobby.
Jag lyckades efter många om och men få med alla 5 på bild, det tog 43 bilder innan jag lyckades. ;D
Jag kan studera dem i timmar när de interagerar i flocken allihopa, och att de är så harmoniska trots ras och storleksskillnad.
vad e det för sele du har i ansiktet på din ovtjarka?
-
En undergiven hund kryper.
nä, anna, lär dig lite om hundar, en väldigt rädd och strykrädd hund kryper. en undergiven hund går bara undan...
-
nä, anna, lär dig lite om hundar, en väldigt rädd och strykrädd hund kryper. en undergiven hund går bara undan...
Hälsar dej detsamma, lär dej lite mer innan du uttalar dej så tvärsäkert......
Nu har du passerat gränsen för vad som är trevligt.
-
Tror jag säkert Eulalia ;D, men det verkar inte vara mycket till biogodis.
Kakel, trevligt att höra. Och jodå, jag har läst allt av Ekman, men kommer jag ihåg allt ? Inte då, så kanske är det dags för en svängom med denna fantastiska kvinna igen.
kommer man inte ihåg hur man ska betee sig mot hunden,är det ingen bra metod.
med ceasars metod behöver man inte tänka, bara observera.
-
vad e det för sele du har i ansiktet på din ovtjarka?
Han har ingen sele i ansiktet, han har "glasögon" det har alla av den rasen.
Bifogar bild
-
Skruvmejsel, Kerstin Ekman är en författare av romaner, inte hundpsykologi ! ::), hur vore det om du tog och taggade ner lite nu ?
-
Nedan ett citat ur boken "Djurens beteende" av Per Jensen.
"Den självsäkra och dominanta hunden har en upprätt kroppshållning, stela ben och hög svansföring. Den underlägsna beter sej motsatt: den kryper ihop, vinklar ´benen och håller svansen lågt, till och med instucken mellan bakbenen."
-
Hälsar dej detsamma, lär dej lite mer innan du uttalar dej så tvärsäkert......
Nu har du passerat gränsen för vad som är trevligt.
anna, kan du hundars språk? ???
jag skulle inte uttala mig så tvärsäkert om jag inte visste att det fungerar.
jag vet att det fungerar, och ingen utav våra 25hundar på dagiset är rädda och går med svansen mellan benen,även att vi måste ryta i åt dem ibland när dem ryker ihop.
idag tex rök en schäfer och en springer spaniel ihop ordentligt. anledningen? schäfern är okastrerad och tog en boll från den kastrerade springer spanieln.
det va bara för oss och springa in och dela på dem och ta undan leksaken.
-
Han har ingen sele i ansiktet, han har "glasögon" det har alla av den rasen.
Bifogar bild
nä,kolla din hund till vänster på denna bilden, visst har den en sele av något slag på sig.
-
jämför gärna med denna ovtjarkan om du vill....
-
Nedan ett citat ur boken "Djurens beteende" av Per Jensen.
"Den självsäkra och dominanta hunden har en upprätt kroppshållning, stela ben och hög svansföring. Den underlägsna beter sej motsatt: den kryper ihop, vinklar ´benen och håller svansen lågt, till och med instucken mellan bakbenen."
då har det använts hårda metoder isåfall,så har jag aldrig sett en hund.
det där låter föresssten som en beskrivning av en whippet.
-
Nedan ett citat ur boken "Djurens beteende" av Per Jensen.
"Den självsäkra och dominanta hunden har en upprätt kroppshållning, stela ben och hög svansföring. Den underlägsna beter sej motsatt: den kryper ihop, vinklar ´benen och håller svansen lågt, till och med instucken mellan bakbenen."
men en hund ska ju inte vara dominant,det där låter som en hund som är redo att rusa på en annan hund.uppstramad liksom.
-
Men herre gud vet du över huvud taget vem Per Jensen är, tror knappast det för då skulle du inte ifrågasätta..........
-
Men herre gud vet du över huvud taget vem Per Jensen är, tror knappast det för då skulle du inte ifrågasätta..........
nä, jag vet inte vem per jensen är och skiter i det gör jag oxå.
vet du vem ceasar millan är då???
han är iallfall MIN och andras gud inom hundkretsar, sedan får man även sålla bland hans metoder, allt är inte bra, men det om ledarskapet är bra.
-
SAMMANFATTNING:
det finns massvis av olika tränare,hundpsykologer,författare mm
det är upp till oss som hundägare att sålla bland dessa och plocka ut godbitarna som funkar för oss.
just därför söker jag mig till en hundpsykolog (ceasar millan)som har samma tankar och värderingar om hundar som jag har.
sedan kommer alla att ha olika åsikter.
-
Men herre gud vet du över huvud taget vem Per Jensen är, tror knappast det för då skulle du inte ifrågasätta..........
men det klart, jag är intresserad av problemhundar, det är nog inte du.
-
SAMMANFATTNING:
det finns massvis av olika tränare,hundpsykologer,författare mm
det är upp till oss som hundägare att sålla bland dessa och plocka ut godbitarna som funkar för oss.
sedan kommer alla att ha olika åsikter.
Ja, kan vi slutligen enas om detta, eller? Det börjar nämligen bli en jäkligt tråkig diskussion, det här.
-
men det klart, jag är intresserad av problemhundar, det är nog inte du.
Fast då vore det kanske bra att lära sej lite om hundars beteende, PJ är nämligen professor i etologi, med bl.a. hundar som specialité.
-
Ja, kan vi slutligen enas om detta, eller? Det börjar nämligen bli en jäkligt tråkig diskussion, det här.
Ok, "over and out"
-
hundar behöver numera inte jaga sin mat,men dem måste fortfarande arbeta för att få sin mat.
arbetet= promenad,belöningen= mat
i djurvärlden är väntan en stor del av vilka dem är.
valpar arbetar för sin mat, genom att vänta på sin mamma.
det är en psykologisk övning och är viktigt för ett friskt psyke.
alltså är rutiner viktigt! :D
Domestication means that dogs don’t have to hunt for food, but they still have to work for food. When they’re little, puppies work for food by waiting for their mom. This is a form of psychological exercise, and it’s very important for a healthy state of mind.
I feed many dogs at the same time with no problems. Dogs that show calm-submissive energy get to eat first, and I won’t feed dogs that show negative behaviors such as aggression or nervousness. I wait until these dogs project calm-submissive energy before they get fed, much like their mom or pack leader would do.
Synd att du inte kan komma med något eget.
-
när valpar eller hundar tar på sig ledarrollen så blir resultatet : dåligt uppförande.
ex. hundar som hoppar på sin ägare när denna kommer hem från jobbet ser sig själva som ledare.
att vara ledare för hunden är att göra det bästa för hunden!
hunden kommer följa dina kommandon när han respekterar dig som ledare.
kom ihåg: en ledare viker sig aldrig.
man kan inte vara ledare bara ibland, ledarskap är för alltid!
inkonsekvens ökar förvirring och ångest i hunden.
vad är likheten mellan en elefant, en hund och en häst?
den är alla organiserade bakom en ledare.
människan gör ett misstag när den behandlar hunden som en människa.
i djuvärlden finns 2st positioner: ledare och följare,inget annat!
om din hund ignorerar dig är det ett tacken på att den ser sig som ledare.
om du ska se djuret i hunden,måste du glömma människopsykologi när du jobbar med hunden.
hundar blir ostabila när det är brist på lugn och tydlighet.
What’s the same about a dog, an elephant and a horse? These animals all organize behind a leader.
Åter igen.....kom på något eget!
-
"citat från Cesar Millan"
-
Ok, "over and out"
Jag menade inte att vi skulle sluta diskutera, snarare att vi kunde börja med det...
-
snacka besservissersnack är hundägare bra på. alla vet bäst...
Men vad är det för fel att vara bästa kompis med sin hund? ömsesidig respekt.
vill man ha lobotimerade skithundar så kan man ju antagligen följa ceasars råd eller köpa en robot hund.. www.teknikmagasinet.se
-
Som så många andra tänkte jag egentligen inte blanda mig i den här diskussionen...
MEN... nu har jag läst alla inlägg och vet ni vad???
Alla utom en gör mig verkligen glad och lycklig, för det är härligt att ni är så insatta och kunniga i hundarnas liv, beteende och språk. Det är lärorikt och roligt att få ta del av era synsätt och erfarenheter. Och ni vill hela tiden lära mer... precis som jag. :)
Och förlåt mig jättemycket att jag gör ett personangrepp nu, men om jag var rik så skulle jag gladeligen betala din hundpsykologutbildning Skruvmejsel... hos hundutbildningsgruppen. Jag tycker att det är sorligt att man tror sig kunna allt om hundar och deras beteende bara efter att ha haft lite praktik på ett hunddagis (finns det ens någon myndighet som granskar den sortens verksamhet?) och efter att ha blivit helt såld på en gubbe man sett på tv och läst om på internet. Men visst, fungerar man så som person är det helt ok för mig, så länge man inte bestämmer sig för att alla andra har fel bara för att de har annan kunskap och erfarenhet.
Ursäkta mig, men det är ju löjligt att det ska behöva se ut så här i en tråd där man ska kunna ta del av andras kunskap och insikter, och få lära sig mer. Särskilt när så väldigt många har enormt intressanta och tänkvärda inlägg.
Och Kimmas ovtjarka ser mer ut som en ovtjarka, än den på bilden tycker jag... om nu något är rätt eller fel i hur de ser ut... :P
-
Håller med Filurfigur....och hade inte heller tänkt att lägga mig i detta...men när jag hela tiden känner igen citaten från Skruvmejsel....från Cesar så måste jag erkänna att jag började bli lite smått irreterad. Eftersom jag uppfattade det hela som om han trodde att det var nånting han själv kommit på. Och vadå får 24 hundar att sitta.....mmm....min sambo får 30st 18åringar att sitta vid sina skolbänkar..... ;D
-
På tal om Per Jensen och snack om ledarskap och dominans.
Här är en bra artikel som han skrivit.
http://emma.ragtime.se/dominans.shtml
-
Så tråkigt att diskussioner om hunduppfostran ofta spårar ur, eftersom det är ett himla intressant ämne...
Jag har bara några små frågor till till Skruvmejsel: Vet ägarna till hundarna på ert dagis om vilka metoder ni använder och att ni "uppfostrar" deras hundar? Ingår det i dagisavgiften? Är någon i personalen utbildad? Jag tror jag skulle bli lite frustrerad om min hund uppfostrades enligt helt andra "metoder" än mina när den var borta utan att jag fick ett ord med i laget.
Jag tror säkert att det behövs tydliga klara regler för problemhundar, men nu är ju fallet så att jag anser att mina hundar INTE är problemhundar, så tydligen har jag lyckats göra någonting rätt utan att kommunicera på hundspråk (väsningar), eller så är det jag som inte fattar att jag har problem....
Lindeús: En eloge till din sambo! Vilken metod använder hon???
Mvh
Charlotte
-
Ja den artikeln är superbra!
Och när man vet varför de gamla forskningarna gjordes, de som skulle visa att det finns en naturlig hackorning hos djur... och för vilka de gjordes då borde ju vem som helst begripa att det är nonsens. Såvida man inte är nynazist då förstås... men det tvivlar jag ju starkt på att någon här på forumet skulle vara.
-
Och vadå får 24 hundar att sitta.....mmm....min sambo får 30st 18åringar att sitta vid sina skolbänkar..... ;D
Det är en betydligt större bedrift, snacka om ledarskap...... ;D :D
-
Måste helt enkelt lägga in ett citat från artikeln av Per Jensen.
Det finns heller inget sakligt stöd för åsikterna att hundar som vaktar liggplatser, matplatser eller tuggben, eller hundar som morrar åt husse eller matte skulle vara offer för någon sorts oklara dominansförhållanden.
Som jag tidigare nämnt betyder dominans "företräde" i situationer av begränsade resurser. Ingenting annat. Eftersom det knappast är troligt att vi i våra familjer hamnar i situationer av konkurrens om Doggy eller Royal Canin med vår hund, finns det, som jag ser det, ingen som helst anledning att använda dominansbegreppet i samband med hundhållning och träning
Sunt tänkande tycker jag !
-
Domestication means that dogs don’t have to hunt for food, but they still have to work for food. When they’re little, puppies work for food by waiting for their mom. This is a form of psychological exercise, and it’s very important for a healthy state of mind.
I feed many dogs at the same time with no problems. Dogs that show calm-submissive energy get to eat first, and I won’t feed dogs that show negative behaviors such as aggression or nervousness. I wait until these dogs project calm-submissive energy before they get fed, much like their mom or pack leader would do.
Synd att du inte kan komma med något eget.
eftersom jag tror på hans metoder så ja,självklart kommer det från hans hemsida.
-
What’s the same about a dog, an elephant and a horse? These animals all organize behind a leader.
Åter igen.....kom på något eget!
något eget? om det ändå vore såväl här i världen.
allting som du gör har någonannan redan gjort innan dig.
-
Jag skrev OM jag var rik... jag är dessvärre inte det.
Och jag skulle nog hellre tipsa dig om Hundutbildningsgruppen. De har faktiskt en superbra kurs, som är på tre helger. Men vad den kostar i dagsläget vet jag inte. När jag gick för några år sen så kostade den ca 1000 kr per helg.
Fast en del av Hundens hus kurser är ju också bra. Har de inte någon kortkurs du kan gå?
Det är det trista med utbildning, att det alltid kostar. Men vet man att man har igen den kostnaden sen i livet så kan det vara värt valet man gör att lägga pengar på en utbildning, även om det kan kännas trist med tex CSN-lån.
-
Men nu blev det fel ordning bland inläggen, när jag svarar på ett inlägg som plötsligt inte var där mer... ;)
-
Så tråkigt att diskussioner om hunduppfostran ofta spårar ur, eftersom det är ett himla intressant ämne...
Jag har bara några små frågor till till Skruvmejsel: Vet ägarna till hundarna på ert dagis om vilka metoder ni använder och att ni "uppfostrar" deras hundar? Ingår det i dagisavgiften? Är någon i personalen utbildad? Jag tror jag skulle bli lite frustrerad om min hund uppfostrades enligt helt andra "metoder" än mina när den var borta utan att jag fick ett ord med i laget.
Jag tror säkert att det behövs tydliga klara regler för problemhundar, men nu är ju fallet så att jag anser att mina hundar INTE är problemhundar, så tydligen har jag lyckats göra någonting rätt utan att kommunicera på hundspråk (väsningar), eller så är det jag som inte fattar att jag har problem....
Lindeús: En eloge till din sambo! Vilken metod använder hon???
Mvh
Charlotte
självklart vet dem att vi säger ifrån till hunden om den skulle betee sig dumt.
tex har vi hanar som revirpinkar inomhus, hundar som tuggar på väggar, hundar som inte tål andra hundar, hundar som muckar gräl.
vad ska vi göra då? låta två hundar ryka ihop och strunta i skadorna?
tyvärr har vi inte 25st rum och det är ingen ambition heller, hundar ska vara i grupp, men då måste dem kunna betee sig oxå.
just nu har vi en 4månaders korsning rottweiler/schäfer/labrador och tuffare hund får man leta efter, hon biter andra hundar i baken,hoppar på dem,skäller mm.
för att vi ska kunna ha någon ordning överhuvudtaget, så krävs det en ganska fast hand, men ingen ilska eller hårdhänthet!
-
eftersom jag tror på hans metoder så ja,självklart kommer det från hans hemsida.
Jo visst....Mycket utav det Cesar säger och gör tycker jag och min sambo också är bra....men när man citerar någon tycker jag nog att man bör säga det. För det har du väl råd med eller?
-
tex har vi hanar som revirpinkar inomhus, hundar som tuggar på väggar, hundar som inte tål andra hundar, hundar som muckar gräl.
Det där låter för mig som hundar som egentligen inte borde vara på dagis överhuvudtaget. Alla hundar funkar inte bra i grupp, vare sig dessa är tillfälliga eller mer permanenta. Som ägare till en hund som ex tuggar på väggarna, skulle jag ordna en annan passning åt hunden. Och att tvinga hundar som inte tål andra hundar att vara på dagis, är ju inget annat än elakt.
-
Vill tillägga att vi även läser...Lars Fäldt...Anders Hallgren...går uppfödarutbildning....sätter ihop utbildningsmatrial om hundens anatomi....studerar våran egna flock och andra uppfödares flockar....Tror att man snart hamnar i en svår fälla om man focuserar på vad bara en peron säger och tycker. Man måste lita lite på sitt egna omdömme. ;)
-
Det där låter för mig som hundar som egentligen inte borde vara på dagis överhuvudtaget. Alla hundar funkar inte bra i grupp, vare sig dessa är tillfälliga eller mer permanenta. Som ägare till en hund som ex tuggar på väggarna, skulle jag ordna en annan passning åt hunden. Och att tvinga hundar som inte tål andra hundar att vara på dagis, är ju inget annat än elakt.
Reagerade också på det att de biter på väggarna. Låter som en hund som behöver aktiveras kanske mer än de andra på dagiset. (en liten teori)
-
Jag skrev OM jag var rik... jag är dessvärre inte det.
Och jag skulle nog hellre tipsa dig om Hundutbildningsgruppen. De har faktiskt en superbra kurs, som är på tre helger. Men vad den kostar i dagsläget vet jag inte. När jag gick för några år sen så kostade den ca 1000 kr per helg.
Fast en del av Hundens hus kurser är ju också bra. Har de inte någon kortkurs du kan gå?
Det är det trista med utbildning, att det alltid kostar. Men vet man att man har igen den kostnaden sen i livet så kan det vara värt valet man gör att lägga pengar på en utbildning, även om det kan kännas trist med tex CSN-lån.
kortkurser tror jag inte ett dugg på. lika lite som dem "utbildarna" som finns på brukshundsklubbarna. dålig kvalite` på dem flesta.
jag har träffat på 5st som är av samma skrot och korn och heller inte kan vika sig från vad dem tror på.
hundpsykologutbildningen är på 1,5år och på heltid.
när det gäller ytbildning tror jag på kvalite`.
-
kortkurser tror jag inte ett dugg på. lika lite som dem "utbildarna" som finns på brukshundsklubbarna. dålig kvalite` på dem flesta.
jag har träffat på 5st som är av samma skrot och korn och heller inte kan vika sig från vad dem tror på.
hundpsykologutbildningen är på 1,5år och på heltid.
när det gäller ytbildning tror jag på kvalite`.
Hundutbildningsgruppen har inget att göra med brukshundsklubbarnas instruktörer. Om det nu var det du syftade på??!!
http://www.geocities.com/hundsam2001/hundutbildningsgruppen.html
-
Det där låter för mig som hundar som egentligen inte borde vara på dagis överhuvudtaget. Alla hundar funkar inte bra i grupp, vare sig dessa är tillfälliga eller mer permanenta. Som ägare till en hund som ex tuggar på väggarna, skulle jag ordna en annan passning åt hunden. Och att tvinga hundar som inte tål andra hundar att vara på dagis, är ju inget annat än elakt.
vad ska vi göra då? det är ju ägaren som vill ha hunden på dagis och betala för det,hellre än att hunden är ensam 8 timmar eller mer. alla hundar funkar i grupp, men inte med alla hundar....vi har därför hundarna uppdelade...
ett rum med småhundar, ett rum med stora hundar och ett med blandhundar.
vissa hundar sitter ensamma i ett rum för dem klarar inte av vissa utav dem andra.
-
vad ska vi göra då? det är ju ägaren som vill ha hunden på dagis och betala för det,hellre än att hunden är ensam 8 timmar eller mer. alla hundar funkar i grupp, men inte med alla hundar....vi har därför hundarna uppdelade...
ett rum med småhundar, ett rum med stora hundar och ett med blandhundar.
vissa hundar sitter ensamma i ett rum för dem klarar inte av vissa utav dem andra.
Ja, jag förstår att det inte är någon lätt situation. Jag har inget bra svar att ge, men jag tycker att det är dåligt av ägaren till en hund som uppenbarligen, av en eller annan orsak, mår dåligt på dagis, att fortsätta med den lösningen på hundpassningsproblemet. En del hundar kanske mår bättre av att få vara hemma och träffa en dagmatte/-husse några timmar om dagen, i stället för att vara på dagis. Jag menar, om en hund inte klarar av att umgås med andra hundar på dagis och därför måste sitta ensam i ett rum, så borde den må minst lika bra av att vara hemma i stället och få besök av sin dagvårdare.
Jag hade själv min hund på dagis under några år. Han trivdes fantastiskt bra! Nu var detta dagiset inte lika stort som det du arbetar på, här fanns som mest 8 hundar på en och samma gång, och alla hade prövotid för att såväl dagisägaren som hundägaren skulle se om hunden s a s platsade i gänget.
-
Hundutbildningsgruppen har inget att göra med brukshundsklubbarnas instruktörer. Om det nu var det du syftade på??!!
[url]http://www.geocities.com/hundsam2001/hundutbildningsgruppen.html[/url]
om en utbildning inte har en tillsynsmyndighet, anser jag inte den vara av god kvalite`
citat från hundutbildningsgruppens hemsida:
HUNDutbildningsgruppen, har en av de mycket få fria hundutbildningarna. Vi är inte anslutna, eller har skyldigheter till någon organisation eller myndighet.
-
Ja, jag förstår att det inte är någon lätt situation. Jag har inget bra svar att ge, men jag tycker att det är dåligt av ägaren till en hund som uppenbarligen, av en eller annan orsak, mår dåligt på dagis, att fortsätta med den lösningen på hundpassningsproblemet. En del hundar kanske mår bättre av att få vara hemma och träffa en dagmatte/-husse några timmar om dagen, i stället för att vara på dagis. Jag menar, om en hund inte klarar av att umgås med andra hundar på dagis och därför måste sitta ensam i ett rum, så borde den må minst lika bra av att vara hemma i stället och få besök av sin dagvårdare.
Jag hade själv min hund på dagis under några år. Han trivdes fantastiskt bra! Nu var detta dagiset inte lika stort som det du arbetar på, här fanns som mest 8 hundar på en och samma gång, och alla hade prövotid för att såväl dagisägaren som hundägaren skulle se om hunden s a s platsade i gänget.
men det är ju det jag menar :okunskap hos ägaren.
vissa hundar kan inte ens gå i koppel, dem drar som FAN eller går inte alls!
-
om en utbildning inte har en tillsynsmyndighet, anser jag inte den vara av god kvalite`
citat från hundutbildningsgruppens hemsida:
HUNDutbildningsgruppen, har en av de mycket få fria hundutbildningarna. Vi är inte anslutna, eller har skyldigheter till någon organisation eller myndighet.
Tvingar varken dig eller någon annan att gå deras utbildning. Det var ett tips i all välmening, eftersom både jag själv och många andra har gått hos dem och varit väldigt nöjda.
Och de har ju en del föreläsare och utbildare gemensamma med Hundens hus, och jag tror inte att de står och predikar två helt skilda saker beroende på vems utbildning de föreläser på.
-
Det där låter för mig som hundar som egentligen inte borde vara på dagis överhuvudtaget. Alla hundar funkar inte bra i grupp, vare sig dessa är tillfälliga eller mer permanenta. Som ägare till en hund som ex tuggar på väggarna, skulle jag ordna en annan passning åt hunden. Och att tvinga hundar som inte tål andra hundar att vara på dagis, är ju inget annat än elakt.
OT. Men alla barn ska visst fungera att vara på dagis.
-
OT. Men alla barn ska visst fungera att vara på dagis.
bugar och tackar för den!! ;D
-
OM jag nu ska gå en utbildning blir det nog hos hundens hus.
såhär står det på deras hemsida:
Hundens Hus yrkesutbildningar står under "statlig tillsyn". Vilket betyder att skolverket är vår tillsynsmyndighet. Tyvärr får inte våra elever studiestöd via CSN.
-
men det är ju det jag menar :okunskap hos ägaren.
vissa hundar kan inte ens gå i koppel, dem drar som FAN eller går inte alls!
Då får ni som dagispersonal berätta för ägarna hur ni anser att en dålig situation ska lösas. Om hunden inte trivs på dagiset, så kan jag tänka mig att den hunden förstör för både sig själv och de övriga hundarna. Ägaren borde i så fall se till att hitta en annan lösning - och dagispersonalen kanske skulle neka ägaren att lämna sin hund på dagiset.
Vad gäller det du nämner om hundar som inte ens kan gå i koppel, så tror jag att vissa hundar helt enkelt inte fungerar med alla människor - alldeles oavestt hur välutbildade personerna är. Min kompis hade t ex en hund som vägrade gå på promenad med någon annan än matte. Det handlade inte om att hunden inte kunde gå kopplad, utan den hade helt enkelt ingen lust att göra något utan sin ägare.
OT. Men alla barn ska visst fungera att vara på dagis.
Tja, det anses väl så. Personligen tror jag på samma sak där som när det gäller hundar: en del trivs på dagis, en del trivs med dagmamma och ytterligare andra mår bäst av att vara hemma. Som förälder (eller hundägare) har man ett ansvar att se till att ens små hjärtegryn hamnar på den plats där de trivs bäst.
-
Håller med dig där Manna. Alla är ju individer, både barn och hundar och har man ansvar för en levande varelse (oavsett vad det må vara) så har man också ett ansvar att se till att han/hon mår bra, både psykiskt och fysiskt.
Och vad det gäller Hundens hus så vet jag att de har en statlig tillsyn, men jag tycker inte att man ska förkasta en utbildning av hög klass för att de valt att vara fristående. Ibland kan det vara en fördel, då de ibland fortare än andra vågar ta en annan riktning när de fått nya kunskaper. Tycker däremot att man själv bör granska utbildningen och vad de står för etc, så man vet vad man ger sig in på.
Sen är det inte sagt att Hundens hus skulle vara ett sämre val. Men som sagt, det finns olika alternativ. :)
-
Då får ni som dagispersonal berätta för ägarna hur ni anser att en dålig situation ska lösas. Om hunden inte trivs på dagiset, så kan jag tänka mig att den hunden förstör för både sig själv och de övriga hundarna. Ägaren borde i så fall se till att hitta en annan lösning - och dagispersonalen kanske skulle neka ägaren att lämna sin hund på dagiset.
Vad gäller det du nämner om hundar som inte ens kan gå i koppel, så tror jag att vissa hundar helt enkelt inte fungerar med alla människor - alldeles oavestt hur välutbildade personerna är. Min kompis hade t ex en hund som vägrade gå på promenad med någon annan än matte. Det handlade inte om att hunden inte kunde gå kopplad, utan den hade helt enkelt ingen lust att göra något utan sin ägare. Tja, det anses väl så. Personligen tror jag på samma sak där som när det gäller hundar: en del trivs på dagis, en del trivs med dagmamma och ytterligare andra mår bäst av att vara hemma. Som förälder (eller hundägare) har man ett ansvar att se till att ens små hjärtegryn hamnar på den plats där de trivs bäst.
tro mig vi har försökt tala om för ägarna!
hunden som drar värst,en boxer, till hennes matte sa vi att det kanske vore ide att köpa en anti dragsele, för det använder vi på honom.
ägaren blev helt förskräckt och sa: varför använder ni en sådan på honom?
jo, annars har vi inte en chans att hålla honom, han är en helt annan hund när man går i grupp med honom!
går man själv med honom är han ganska lugn, visst han drar,men inte som i grupp, men tyvärr kan vi ju ej gå entimmaspromenader med hundarna en och en,då skulle vi få hålla på hela dygnet.
så vissa vill eller förstår inte problemen.
-
nä,kolla din hund till vänster på denna bilden, visst har den en sele av något slag på sig.
Nej han har ingen sele på sig, det är hans färger och den tjocka huden runt halsen som gör att det ser ut så.
-
jämför gärna med denna ovtjarkan om du vill....
Det är en korthårig ovtjarka som inte ens har samma färg, knappt jämförbart.
-
Då får ni som dagispersonal berätta för ägarna hur ni anser att en dålig situation ska lösas. Om hunden inte trivs på dagiset, så kan jag tänka mig att den hunden förstör för både sig själv och de övriga hundarna. Ägaren borde i så fall se till att hitta en annan lösning - och dagispersonalen kanske skulle neka ägaren att lämna sin hund på dagiset.
Vad gäller det du nämner om hundar som inte ens kan gå i koppel, så tror jag att vissa hundar helt enkelt inte fungerar med alla människor - alldeles oavestt hur välutbildade personerna är. Min kompis hade t ex en hund som vägrade gå på promenad med någon annan än matte. Det handlade inte om att hunden inte kunde gå kopplad, utan den hade helt enkelt ingen lust att göra något utan sin ägare. Tja, det anses väl så. Personligen tror jag på samma sak där som när det gäller hundar: en del trivs på dagis, en del trivs med dagmamma och ytterligare andra mår bäst av att vara hemma. Som förälder (eller hundägare) har man ett ansvar att se till att ens små hjärtegryn hamnar på den plats där de trivs bäst.
grejen med hunden som inte går alls:
hon är en bullterrier hon går inte ens med matte/husse hemma! hon är 7månader och bara blåvägrar att gå! sätter sig på baken och stretar.
vi bad ägaren göra en grundlig undersökning,men jag har ej fått reda på nåt resultat.hon går inte alls när hon är själv,hon går inte alls i grupp på promenader.
det går helt enkelt inte få med sig hunden,det går ej locka med pinne,godis,lock eller pock,eller något annat. detta är en utav hundarna som sitter själv i ett rum. vi kallar henne för "stanna"
-
vad ska vi göra då? det är ju ägaren som vill ha hunden på dagis och betala för det,hellre än att hunden är ensam 8 timmar eller mer. alla hundar funkar i grupp, men inte med alla hundar....vi har därför hundarna uppdelade...
ett rum med småhundar, ett rum med stora hundar och ett med blandhundar.
vissa hundar sitter ensamma i ett rum för dem klarar inte av vissa utav dem andra.
Jag tycker, när man i dina olika inlägg läser om erat hunddagis, att det verkar vara förfärligt. Hundar som uppvisar de beteenden du beskriver, verkar definitivt lida mer av att vara hos er än att vara ensamma hemma.
Du frågar vad ni skall göra.......Det är väl bara att säga nej.
Varför inte säga att ni inte klarar av att ge hundarna en dräglig tillvaro under den tid de vistas hos er, för det är vad jag tycker, det är ingen acceptabel miljö om hundar reagerar som du beskriver. Det verkar som om ni tagit er an alltför många hundar, fler än vad ni klarar av, så varför inte minska ner på verksamheten?
Eller är det pengarna om styr?
Vad heter förresten det hunddagis som du jobbar på och var finns det?
-
Hur fungerar förresten en anti-dragsele?
-
Jag tycker, när man i dina olika inlägg läser om erat hunddagis, att det verkar vara förfärligt. Hundar som uppvisar de beteenden du beskriver, verkar definitivt lida mer av att vara hos er än att vara ensamma hemma.
Du frågar vad ni skall göra.......Det är väl bara att säga nej.
Varför inte säga att ni inte klarar av att ge hundarna en dräglig tillvaro under den tid de vistas hos er, för det är vad jag tycker, det är ingen acceptabel miljö om hundar reagerar som du beskriver. Det verkar som om ni tagit er an alltför många hundar, fler än vad ni klarar av, så varför inte minska ner på verksamheten?
Eller är det pengarna om styr?
Vad heter förresten det hunddagis som du jobbar på och var finns det?
vi klarar av att ge dem en dräglig tillvaro,men man kan ju inte acceptera sådana ovanor! vi har tillstånd att ha 40st hundar,så 25 är inte för mycket.
-
Hur fungerar förresten en anti-dragsele?
här kommer en länk:
http://www.djurcenter.nu/tek9.asp?pg=products&specific=joporml4
-
va tusan är det för någon som lämnar en 7månaders hund på hunddagis då?
Det kan la inte anses vara specielt klokt eller?
(sitter här framför burken och bli lite upprörd)
Blir mest ledsen över det oansvaret.
-
va tusan är det för någon som lämnar en 7månaders hund på hunddagis då?
Det kan la inte anses vara specielt klokt eller?
(sitter här framför burken och bli lite upprörd)
Blir mest ledsen över det oansvaret.
men den är ändå inte yngst, den som är yngst är 4 månader!!!
-
Reagerade också på det att de biter på väggarna. Låter som en hund som behöver aktiveras kanske mer än de andra på dagiset. (en liten teori)
Är inte alltid aktivitet som saknas. Kan också vara en överslagshandling pga stress. Hunden kanske inte trivs i miljön, blir jättestressad och låter stressen gå ut över väggen. Med tanke på skruvmejsels andra inlägg om miljön på dagiset så verkar det inte alls orimligt iallafall. Men även om det är en bra miljö så mår en del hundar inte bra av att vistas på dagis eller pensionat. Bättre att tala om det för ägarna och be dem försöka hitta en annan lösning, än att låta den utsättas för den stress som blir följden.
-
men den är ändå inte yngst, den som är yngst är 4 månader!!!
VARFÖR tar ni emot så unga hundar?
Kan inte finnas en hund i världen som trivs med att lämna sin flock....sen tillbaks.....sen tillbaks igen!
4månader..då är den ju i princip nyköpt ja även 7månaden....usch! >:(
-
hundarna är allt mellan 4månader och 10år.
dem flesta är runt 1,5år och OKASTRERADE, därför har vi så mycket problem just nu med revirpinkning, slagsmål mm.
vi har inlett en kastreringsperiod, där vi uppmanar ägarna att kastrera dem hundar som ej ska avlas på, för att vi ska kunna ha en bra miljö.
så vi lägger stort ansvar på ägarna, det är inte VI som ska kastrera och uppfostra hundarna.
men tyvärr har ju bara ägarna hunden fredag kväll, lö,sön,
sedan har vi dem heltid på vardagarna.
den hund som är där längst kommer kl 06.45 och åker hem kl 18.00
tycker förbanat synd om den hunden. den kan ju inte få så mycket uppmärksamhet, när ,man kommer hem ska man äta, städa,diska, titta på tv,göra ungarnas läxor mm.
en del undrar man varför dem har hund överhuvudtaget. ??? :o
-
VARFÖR tar ni emot så unga hundar?
Kan inte finnas en hund i världen som trivs med att lämna sin flock....sen tillbaks.....sen tillbaks igen!
4månader..då är den ju i princip nyköpt ja även 7månaden....usch! >:(
ja hon som har 4månadersvalpen fick jobb akut!
-
VARFÖR tar ni emot så unga hundar?
Kan inte finnas en hund i världen som trivs med att lämna sin flock....sen tillbaks.....sen tillbaks igen!
4månader..då är den ju i princip nyköpt ja även 7månaden....usch! >:(
MEN våran uppgift är ju precis som ett människodagis, att ta hand om barnet eller i detta fallet hunden när mamma och pappa jobbar.
-
vi har en hund som ska sluta nu, det är en berner sennen,hon sitter och flåsar oftast,men sedan kan hon sova i flera timmar, värst blir hon när det är dags att gå ut vid 11.
-
ja hon som har 4månadersvalpen fick jobb akut!
Jaha...ska det va en ursäkt eller?
Om man skaffar hund....och är arbetssökande....som måste man ju ha en lämplig lösning klar för sig?
Vi lyckades göra så. Jag vart arbetslös...skaffade 3 hundar på ett år....MEN min sambo är som sagt lärare och ledig en hel del. Nu är ju äldsta pojken så pass gammal att han kan hjälpa till också. Men nu är alla tre hundarna över ett år varav den äldsta tre år. Då kan man faktiskt börja "skola" in dom på dagis. Dessutom så följs de ju åt. Men de små ni har där....kommer att bli omplaceringshundar så småningom. Det kan jag slå vad om. :'(
-
MEN våran uppgift är ju precis som ett människodagis, att ta hand om barnet eller i detta fallet hunden när mamma och pappa jobbar.
Dagispersonal får inte neka ett barn.....det får ni!
-
vi har en hund som ska sluta nu, det är en berner sennen,hon sitter och flåsar oftast,men sedan kan hon sova i flera timmar, värst blir hon när det är dags att gå ut vid 11.
va det gäller den rasen....(har tittat lite) så skulle jag vilja att ni tala om för ägaren att det är dags att uppsöka vetrinär!
-
Dagispersonal får inte neka ett barn.....det får ni!
klart vi får och det har vi gjort oxå.
-
va det gäller den rasen....(har tittat lite) så skulle jag vilja att ni tala om för ägaren att det är dags att uppsöka vetrinär!
jasså vaddå då??
vi vet att hon stressar, det är därför hon flåsar.eller vad menade du?
-
Herregud, det här blir ju bara mer o mer tragiskt att läsa.
Vad är det där för ett ställe egentligen ?
Och den stackars 7mån valpen har det antagligen bättre hemma ensam än att sitta ensam i ett rum i en främmande miljö.
Jag tycker också att det där tuggandet och pissandet låter mer stressbetonat än något annat.
Det är väl en himla tur att ni inte har 40 hundar ! För det låter ju inte som att det fungerar särskilt bra med dem ni har nu !
Hur många är ni som arbetar där ? Vilken utbildning har de ?
Hur lång är inskolningstiden ?
-
jasså vaddå då??
vi vet att hon stressar, det är därför hon flåsar.eller vad menade du?
OM inte jag minns helt fel...så finns det ärftliga hjärtfel inom den rasen. Kan ju vara värt att kolla?
-
Kanske finns svar här!
http://www.sshk.a.se/index.htm
-
Herregud, det här blir ju bara mer o mer tragiskt att läsa.
Vad är det där för ett ställe egentligen ?
Och den stackars 7mån valpen har det antagligen bättre hemma ensam än att sitta ensam i ett rum i en främmande miljö.
Jag tycker också att det där tuggandet och pissandet låter mer stressbetonat än något annat.
Det är väl en himla tur att ni inte har 40 hundar ! För det låter ju inte som att det fungerar särskilt bra med dem ni har nu !
Hur många är ni som arbetar där ? Vilken utbildning har de ?
Hur lång är inskolningstiden ?
men du döm inte deras dagis(jag är bara arbetspraktikant) , dagiset är GODKÄNT!
hundarna har det BETYDLIGT bättre hos oss än att ligga hemma ensamna och skälla i en lägenhet!
-
OM inte jag minns helt fel...så finns det ärftliga hjärtfel inom den rasen. Kan ju vara värt att kolla?
ska absolut tipsa ägaren! tack för upplysningen.
det enda vi kan göra är ju att upplysa ägaren om olika saker, sedan är det ju deras beslut.
-
Herregud, det här blir ju bara mer o mer tragiskt att läsa.
Vad är det där för ett ställe egentligen ?
Och den stackars 7mån valpen har det antagligen bättre hemma ensam än att sitta ensam i ett rum i en främmande miljö.
Jag tycker också att det där tuggandet och pissandet låter mer stressbetonat än något annat.
Det är väl en himla tur att ni inte har 40 hundar ! För det låter ju inte som att det fungerar särskilt bra med dem ni har nu !
Hur många är ni som arbetar där ? Vilken utbildning har de ?
Hur lång är inskolningstiden ?
Får även tänka på att informationen om det dagiset enbart kommer från EN person. Visst håller jag med dig om att det hela låter väldigt tragiskt. Eller sorgligt...inte roligt alls.
-
Utgår inte från annat än det du själv berättar !
Godkänt säger mig inte mycket, det finns en hel del inom djurvärlden som är godkänt men som jag inte tycker är ok för det.
-
kan tillägga att MÅNGA utav hundägarna köper BILLIG SKITMAT till sina hundar, detta gör att dem ej går upp i vikt som dem ska mm.
vi hörde senast idag en som skulle byta foder,VARFÖR? om nånting funkar varför inte fortsätta med det då??
-
Utgår inte från annat än det du själv berättar !
Godkänt säger mig inte mycket, det finns en hel del inom djurvärlden som är godkänt men som jag inte tycker är ok för det.
så hälsvårdsmyndigheten och djurskyddsmyndigheten tycker inte du gör ett bra jobb? är det så jag ska tolka ditt inlägg? för det är dem som har godkänt dagiset.
-
Det beror på, ofta får det gå rätt långt innan de ingriper.
Skiljer sig möjligen från kommun till kommun.
För några år sedan dömdes en djurinspektör själv för djurmisshandel. Han hade haft så mycket att göra sa han så han hade inte hunnit med att sköta om sina egna djur .
Jag har vid två olika tillfällen anmält djurägare för vanvård.
Idet ena fallet en collie i en 10 barnsfamilj som antingen stod i en trång bur i köket eller på balkongen utan något att ligga på, promenaderna den hunden fick var runt hyreshuset med en av ungarna, dagligt stryk, mager som en skrika, tovig och otroligt stressad. Djurskyddsinspektionen gjorde ingenting och då var det inte bara jag som anmälde dem. Under en längre tid försökte många att få till stånd ett lagligt omhändertagande.
Till slut tog någon saken i egna händer och kidnappade hunden.
Så ska det ju inte behöva gå till.
I en annan kommun försökte jag igen, då med en hund till en alkoholist och tablettmissbrukare. hunden fick knappt någon mat, kom sällan ut, fick göra ifrån sig på balkongen, husse var galen sprang omkring med basebollträ och slog sönder närmiljön sin lägenhet osv. Vid samtal med diverse myndigheter framkom att han redan tidigare blivit fråntagen ett flertal hundar. Där tog det mer än ett halvårs tjat från mig och flera andra innan något hände. Där var också hälsovårdsmyndigheten inblandat eftersom lägenheten var en sanitär olägenhet. Ingenting hände förän ett skyddat boende i uppgången bredvid tvingades ha polisskydd dygnet runt pga denne man som något hände. Och då var det enbart för att mannen omhändertogs. Då tog jag också kontakt med uppfödaren, inte heller han tog tag i saken.
Så nej, jag har ingen övertro på dessa myndigheter.
-
OM jag skulle behöva ha mina hundar på dagis så skulle jag hellre vilja ha dom på ett dagis där mina två hade ett eget rum, finns det såna? Gärna med rastgård till och bara någon promenad, aktivering och uppfostran skulle jag vilja fixa med själv. Måste vara jobbigt att ha en flock hemma och en på dagis och behandlas helt olika av människorna i omgivningen.
Vilken mat hundägarna ger kan väl inte vara Dagisets ensak och jag skulle bli arg om jag blev rekommenderad kastrering för att det var oordning på dagiset...
Jag kan tänka mig att en del hundar inte går upp i vikt pga stressen i omgivningen. Hur många hundar är det som mest i "grupperna"?
Mvh
Charlotte
-
Charlotte, jag har läst om en del hundpensionat som tar daghundar också. Där fungerar det kanske mer så som du beskriver ?
En väninna till mig hade sin hund på ett väldigt trevligt dagis i Stockholm. Mindre grupper och seriös inskolning.
Det förvånade mig att hennes då både gamla och egensinniga pudel ville vara där. Men hon stortrivdes faktiskt. Hon blev behandlat utifrån sin lite lustiga personlighet och valde ut "sina"ledare och så vidare.
Hänsynstagande till den enskilda hundens individualitet var honnörsord där .
-
här kommer en länk:
[url]http://www.djurcenter.nu/tek9.asp?pg=products&specific=joporml4[/url]
Hittar ingenstans på den länken om hur selen fungerar.
Förklara du istället som använder den.
-
hmm,utgör jag ett hot mot er tro, för kunskap = MAKT!
Jag tror det är detta allt handlar om i skruvmejsels inställning, att ha och utöva makt, men då är det inte längre hundpsykologi det handlar om, utan mänsklig sådan.
Bara en liten och rädd människa har ett sådant behov av att hävda sig och få vara sån totalexpert som du ger prov på, Skruvmejsel.
Tragiskt bara att du har hamnat i en verksamhet där varelserna du är satt att ha omvårdnad om inte kan protestera på annat vis än genom att agera på de sätt du beskrivit.
Det är så man undrar om du verkligen finns på riktigt, eller om du driver med oss.
-
... vad håller ni på med...????
-
... vad håller ni på med...????
"There's material here for an entire conference."
(Fawlty Towers, avsnittet med psykologerna.)
-
OM jag skulle behöva ha mina hundar på dagis så skulle jag hellre vilja ha dom på ett dagis där mina två hade ett eget rum, finns det såna? Gärna med rastgård till och bara någon promenad, aktivering och uppfostran skulle jag vilja fixa med själv. Måste vara jobbigt att ha en flock hemma och en på dagis och behandlas helt olika av människorna i omgivningen.
Vilken mat hundägarna ger kan väl inte vara Dagisets ensak och jag skulle bli arg om jag blev rekommenderad kastrering för att det var oordning på dagiset...
Jag kan tänka mig att en del hundar inte går upp i vikt pga stressen i omgivningen. Hur många hundar är det som mest i "grupperna"?
Mvh
Charlotte
ja dina 2 skulle kunna få ett eget rum,men som du förstår, så har vi inte hur mycket rum som helst,det är ingen herrgård, det är en källarlokal mitt i ett bostadsområde.rastgård? finns nog knappt några dagis som har det, jag menar hela grejenmed dagis är ju att dem ska socialiceras och umgås med andra hundar istället för att sitta själva hemma.
men hallå! vi matar ju hundarna och det är VI som märker om hundarna blir lösa i magen, spyr,tappar päls osv. vi ger ju dem frukost, så varje hund får frukost på dagiset när dem kommer,med deras egen mat.mat måste dem ju ha.
men hallå, okastrerade hundar MÅR DÅLIGT! dem känner dofter mm, vi har faktiskt tikar på dagiset oxå!
småhundsrummet är=6st
mellanrummet=13st
stora hundrummet= 6st
-
Förlåt ason, jag kom bara att tänka på ett avsnitt av Fawlty Towers, serien med John Cleese. Det bor ett par psykologer på hotellet och Basil Fawlty ägnar hela avsnittet åt att försöka imponera på dem samtidigt som han försöker avslöja en gäst som har gömt ett fruntimmer på rummet.
Slog jag rekord i OT nu?
-
Förlåt ason, jag kom bara att tänka på ett avsnitt av Fawlty Towers, serien med John Cleese. Det bor ett par psykologer på hotellet och Basil Fawlty ägnar hela avsnittet åt att försöka imponera på dem samtidigt som han försöker avslöja en gäst som har gömt ett fruntimmer på rummet.
Slog jag rekord i OT nu?
Japp ;D
-
Jag tror det är detta allt handlar om i skruvmejsels inställning, att ha och utöva makt, men då är det inte längre hundpsykologi det handlar om, utan mänsklig sådan.
Bara en liten och rädd människa har ett sådant behov av att hävda sig och få vara sån totalexpert som du ger prov på, Skruvmejsel.
Tragiskt bara att du har hamnat i en verksamhet där varelserna du är satt att ha omvårdnad om inte kan protestera på annat vis än genom att agera på de sätt du beskrivit.
Det är så man undrar om du verkligen finns på riktigt, eller om du driver med oss.
det är ju inte makt i sådan bemärkelse som du menar.
-
nu lämnarjag tråden, för jag fattar inte hur ni resonerar här.
-
......
-
vi ger ju dem frukost, så varje hund får frukost på dagiset när dem kommer,med deras egen mat.mat måste dem ju ha.
Varför får inte hundarna frukost innan dom åker till dagis?
Mina hundar får ingen frukost, de får bara mat på kvällen,
är det bara vi som gör så?
-
jag skulle aldrig tillåta att någon annan är medlemmar av familjen ger min hund mat.
inte heller skulle jag kastrera min hund.
om jag skulle ha behov av hundpassning så skulle jag hellre betala en person som passar den i sitt eget hem. som en dagmatte. mycket sundare för hunden tror jag.
-
grejen med hunden som inte går alls:
hon är en bullterrier hon går inte ens med matte/husse hemma! hon är 7månader och bara blåvägrar att gå! sätter sig på baken och stretar.
vi bad ägaren göra en grundlig undersökning,men jag har ej fått reda på nåt resultat.hon går inte alls när hon är själv,hon går inte alls i grupp på promenader.
det går helt enkelt inte få med sig hunden,det går ej locka med pinne,godis,lock eller pock,eller något annat. detta är en utav hundarna som sitter själv i ett rum. vi kallar henne för "stanna"
;D Grattis! Du har fått "en av de där" på halsen! Tycker att din beskrivning av hunden låter som ett helt normalt beteende för en bulleunghund! De är ofta egensinniga och kan vara enormt envisa när de sätter den sidan till. Något du uppenbarligen har märkt... ;) Bullisar kräver mycket envishet och mycket kel. Låt henne inte sitta ensam! Hon behöver :-* :-* :-*!
Vad gäller dagisverksamhet i övrigt, så tror jag inte att det dagiset du arbetar på är "värre" än något annat. Det handlar ju om individer, både människor och hundar, och naturligtvis går det inte att jämka ihop precis allting hela tiden. Jag skulle aldrig ha tålamod nog att jobba på ett dagis (varken för hundar eller barn), för egentligen tror jag att det är ägarna som tar mest energi... MIn förhoppning är dock att dagispersonal vid alla dagis, gör sitt bästa för att hundarna ska trivas och må bra och att ägarna blir tydligt informerade om något inte fungerar.
Det dagiset jag hade min hund på, låg ute på den skånska slätten. Ägarna hade en skånegård med gott om plats både ute och inne. Hundarna gick ut och in som de behagade, låg i ägarnas dubbelsäng och trynade, lekte i trädgården eller på gården och var och en hittade sina egna favoritplatser och -kompisar. Min vovve roade sig t ex ofta med att valla hönsen. Har väl sällan sett hönor med sådana benmuskler! ;D En riktigt gammal terrierherre, hade sin egen sovkorg ute i köket för att slippa yngre hundars eviga lekinviter, men i övrigt fanns inga markerade platser, rum, burar eller annat. Ett sådant dagis är det förstås svårt att inrätta i större tätorter, men oj, vilket litet paradis det var för hundarna som fick sin passning där.
-
Varför får inte hundarna frukost innan dom åker till dagis?
Mina hundar får ingen frukost, de får bara mat på kvällen,
är det bara vi som gör så?
ja, det är du nog ensam om att bara ge dina hundar på kvällen, varför gör du så? hundar ska helst ha mat flera gånger om dagen.
vissa utav hundarna får nog mat innan dem åker till dagis,men det ska ju vara trevligt att komma till dagis oxå.
sedan vet ju vi som dagis personal inte NÄR hunden har ätit om den kommer kl 9.00 exempelvis...vi behöver veta när den har ätit för att bedöma om den ska gå ut på första eller andra svängen på första morgonpromenaden kl 11.00.
-
jag skulle aldrig tillåta att någon annan är medlemmar av familjen ger min hund mat.
inte heller skulle jag kastrera min hund.
om jag skulle ha behov av hundpassning så skulle jag hellre betala en person som passar den i sitt eget hem. som en dagmatte. mycket sundare för hunden tror jag.
och riskera att den personen rotar igenom hela ditt hem? lycka till!
-
Jag känner flera st som ger sina hundar bara en gång om dagen, så det är nog inte jätteovanligt.
Jag själv ger dock mina 2 större och ett litet mål/dag
-
Ingen rastgård!!!!!!
Källare????
det här blir bara värre och värre.
Jag förstår ändå att Skruvmejsel (stjärna?) ;D hungrar efter kunskap och att det är dels därför du är på detta...hundkollo. Men jag tror att om du ska lära dig nånting om hundar och då menar jag inte bara uppfostran utan även anatomi bla. Så skulle du behöva byta praktikplats. Förstår att du kanske bor lite inne i "smeten" och kanske inte har så stora möjligheter att ta dig till utkanten av stan. Men jag tror att det vore nyttigt för dig att få se skillnaden på olika hunddagis. I min värld så ska hundarna ha tillgång till rastgård. Inte vara inne på hala golv och gå i trappor som faktiskt sliter ut lederna särskilt på växande hundar. Jag är förvånad över att det stället är godkänt. Och ja jag kan med att ifrågasätta myndigheter. det är likadant inom restaurang, det är märkligt vilka ställen som är godkända och inte.
Och det här med mat....det är ju faktiskt sådant ni får fråga hundägarna om. Inte underligt att ni har stressade hundar. De har ju ingen aning om hur mycket mat de ska få den ena dagen efter den andre...och dessutom olika beroende på vad dom får hemma. Tror att du måste våga ifrågasätta din arbetsplats lite.
-
Varför får inte hundarna frukost innan dom åker till dagis?
Mina hundar får ingen frukost, de får bara mat på kvällen,
är det bara vi som gör så?
Nej det är inte bara ni sopm gör så, mina hundar får frukost fram tills 8 månaders ålder efter det blir det ett skrovmål på kvällen istället.
Hunden är ju ett rovdjur och rovdjur äter när det "finns" mat och då i stora mängder. Precis som ormar är deras matsmältning anpassad till denna ät-rytm.
-
Jag känner också många hundar som får mat EN gång om dagen, och får de fler gånger så äter de ändå inte.
Mina får två gånger om dagen eftersom de behöver det. Min ena hund kräker nämligen galla om hon blir tom i magen, så där gäller det att se till att hon får mat, och kex med jämna mellanrum.
Tror inte det ena är mer rätt än det andra, utan det handlar helt enkelt om vilken hund man har och vad som passar den bäst.
Antidrag-sele var det någon som tipsade min stackars farmor om en gång i tiden. Hon hade tagit över en goldentik som drog mycket på promenaderna. Det hela slutade med att hunden helst inte ville gå ut på promenad mer eftersom den där selen som sitter på både fram- och baksidan av frambenen skavde så mycket att hunden fick sår både på framsidan och baksidan av frambenen. Detta syntes ju inte från början eftersom en golden har ganska mycket päls. Men farmor började ju fundera vad som var fel, och då såg hon såren. En sån skulle jag aldrig sätta på mina hundar. Jag vill att mina hundar ska lyssna på min röst och inte på kopplet.
Sen det där med hunddagis. De finns i olika former. Känner ett par som har öpnat hunddagis, och de ser lite olika ut, men ingen av dem har alla hundar ihopa. En byggde superfina boxar som alla hade lucka ut till varsin rastgård. Hundar från olika familjer blandades inte. Hon hade också en stor rastgård som hundarna fick springa och busa i, men inte med någon av de andra okända hundarna. Dessutom gick hon promenader med var och en utav dem, seperat. Detta förutsätter att man inte har för många hundar ju... och det i sin tur förutsätter att man gör det för att man tycker att det är roligt, inte för att man är beroende av inkomsten. Och i som allt annat ligger nog stor del av "problemen" i just det ekonomiska. Det är vad jag tror.
-
Ingen rastgård!!!!!!
Källare????
det här blir bara värre och värre.
Jag förstår ändå att Skruvmejsel (stjärna?) ;D hungrar efter kunskap och att det är dels därför du är på detta...hundkollo. Men jag tror att om du ska lära dig nånting om hundar och då menar jag inte bara uppfostran utan även anatomi bla. Så skulle du behöva byta praktikplats. Förstår att du kanske bor lite inne i "smeten" och kanske inte har så stora möjligheter att ta dig till utkanten av stan. Men jag tror att det vore nyttigt för dig att få se skillnaden på olika hunddagis. I min värld så ska hundarna ha tillgång till rastgård. Inte vara inne på hala golv och gå i trappor som faktiskt sliter ut lederna särskilt på växande hundar. Jag är förvånad över att det stället är godkänt. Och ja jag kan med att ifrågasätta myndigheter. det är likadant inom restaurang, det är märkligt vilka ställen som är godkända och inte.
Och det här med mat....det är ju faktiskt sådant ni får fråga hundägarna om. Inte underligt att ni har stressade hundar. De har ju ingen aning om hur mycket mat de ska få den ena dagen efter den andre...och dessutom olika beroende på vad dom får hemma. Tror att du måste våga ifrågasätta din arbetsplats lite.
hallå! läs tråden lindeus tack!
vem har sagt att vi har hala golv? INTE jag iallfall, det är din fantasi.
det klart dem vet hur mycket mat dem får varje dag, vad får du allt ifrån?
hundarnakommer på´så olika tider,och vissa får mat hemma innan dem åker till dagis och vissa inte, men alla får mat på dagis ändå.
-
Jag känner också många hundar som får mat EN gång om dagen, och får de fler gånger så äter de ändå inte.
Mina får två gånger om dagen eftersom de behöver det. Min ena hund kräker nämligen galla om hon blir tom i magen, så där gäller det att se till att hon får mat, och kex med jämna mellanrum.
Tror inte det ena är mer rätt än det andra, utan det handlar helt enkelt om vilken hund man har och vad som passar den bäst.
Antidrag-sele var det någon som tipsade min stackars farmor om en gång i tiden. Hon hade tagit över en goldentik som drog mycket på promenaderna. Det hela slutade med att hunden helst inte ville gå ut på promenad mer eftersom den där selen som sitter på både fram- och baksidan av frambenen skavde så mycket att hunden fick sår både på framsidan och baksidan av frambenen. Detta syntes ju inte från början eftersom en golden har ganska mycket päls. Men farmor började ju fundera vad som var fel, och då såg hon såren. En sån skulle jag aldrig sätta på mina hundar. Jag vill att mina hundar ska lyssna på min röst och inte på kopplet.
Sen det där med hunddagis. De finns i olika former. Känner ett par som har öpnat hunddagis, och de ser lite olika ut, men ingen av dem har alla hundar ihopa. En byggde superfina boxar som alla hade lucka ut till varsin rastgård. Hundar från olika familjer blandades inte. Hon hade också en stor rastgård som hundarna fick springa och busa i, men inte med någon av de andra okända hundarna. Dessutom gick hon promenader med var och en utav dem, seperat. Detta förutsätter att man inte har för många hundar ju... och det i sin tur förutsätter att man gör det för att man tycker att det är roligt, inte för att man är beroende av inkomsten. Och i som allt annat ligger nog stor del av "problemen" i just det ekonomiska. Det är vad jag tror.
vi har inte alla hundar ihopa, alla går inte att ha tillsammans utan att dem ryker ihop.dem är uppdelade på flera rum.och om man har det som du säger, att bara en familjs hundar är tillsammans, då blir dem ju inte socialicerade,då får dem ju inte träffa andra hundar, vilket är själva vitsen med ett hunddagis, att hunden skall lära sig att umgås med andra hundar.om man har det som du beskriver,enbart med en familjs hundar i ett rum,det skapar ju rädsla och osäkerhet inför andra hundar! alltså kommer hundarna när dem träffar en annan hund att skälla,gör ufall mot andra hundar.
-
Enligt min uppfattning så ska hundarnas socialisering inte ligga på ett hunddagis, utan på ägarens ansvar.
Mina hundar har en del andra hundar som de får umgås med, och några får de hälsa på om de möts på promenaden, men de flesta hundar ska de inte bry sig om.
Så jag för min del skulle aldrig velat lämna mina hundar på ett dagis där de var ihop med andra hundar, om det inte var någon av våra kompisar förstås.
Ska sanningen fram så blev jag erbjuden att starta ett hunddagis eller hundpensionat för några år sen. En man som jag kom i kontakt med per telefon, i ett helt annat ärende, hade sådana planer. Jag var till och med och tittade på hans gård, som låg helt perfekt, nära skog, ängar och hav. Och det fanns en tom byggnad, som skulle kunna göras om till en sådan verksamhet. Och gud va sugen jag blev, men jag räknade på det och kom fram till att om det skulle kunna gå runt med minst två löner och allt annat så skulle man få ha bra många fler hundar än vad jag tycker skulle vara rimligt för att hålla den kvalitet som jag skulle vilja stå för om jag hade en sådan verksamhet. Men det hör ju samman med hurdan jag är som person, och att jag varken tycker om att göra något halvhjärtat, eller att låta pengar styra så att det blir sämre än vad jag kan stå för... hmmm... kändes svårt att förklara, men ni förstår kanske ändå hur jag menar. :D
Men Skruvmejsel, jag tycker absolut att du ska göra din praktik som du har nu, och sen kanske som någon annan skrev testa något annat inom hunderiet, för att se allt från olika håll och synvinklar. Det är bara lärorikt och roligt. (Annat hunddagis, hundrehab, etc etc)
-
Enligt min uppfattning så ska hundarnas socialisering inte ligga på ett hunddagis, utan på ägarens ansvar.
Mina hundar har en del andra hundar som de får umgås med, och några får de hälsa på om de möts på promenaden, men de flesta hundar ska de inte bry sig om.
Så jag för min del skulle aldrig velat lämna mina hundar på ett dagis där de var ihop med andra hundar, om det inte var någon av våra kompisar förstås.
Ska sanningen fram så blev jag erbjuden att starta ett hunddagis eller hundpensionat för några år sen. En man som jag kom i kontakt med per telefon, i ett helt annat ärende, hade sådana planer. Jag var till och med och tittade på hans gård, som låg helt perfekt, nära skog, ängar och hav. Och det fanns en tom byggnad, som skulle kunna göras om till en sådan verksamhet. Och gud va sugen jag blev, men jag räknade på det och kom fram till att om det skulle kunna gå runt med minst två löner och allt annat så skulle man få ha bra många fler hundar än vad jag tycker skulle vara rimligt för att hålla den kvalitet som jag skulle vilja stå för om jag hade en sådan verksamhet. Men det hör ju samman med hurdan jag är som person, och att jag varken tycker om att göra något halvhjärtat, eller att låta pengar styra så att det blir sämre än vad jag kan stå för... hmmm... kändes svårt att förklara, men ni förstår kanske ändå hur jag menar. :D
Men Skruvmejsel, jag tycker absolut att du ska göra din praktik som du har nu, och sen kanske som någon annan skrev testa något annat inom hunderiet, för att se allt från olika håll och synvinklar. Det är bara lärorikt och roligt. (Annat hunddagis, hundrehab, etc etc)
ja, varför skulle jag INTE göra min arbetspraktik där?
det är ju det som jag, AF och af`s arbetspsykolog kommit överrens om och fram till att jag kan jobba med, så är det djur.
som sagt så är jag mycket utbränd....
-
Enligt min uppfattning så ska hundarnas socialisering inte ligga på ett hunddagis, utan på ägarens ansvar.
Mina hundar har en del andra hundar som de får umgås med, och några får de hälsa på om de möts på promenaden, men de flesta hundar ska de inte bry sig om.
Så jag för min del skulle aldrig velat lämna mina hundar på ett dagis där de var ihop med andra hundar, om det inte var någon av våra kompisar förstås.
Ska sanningen fram så blev jag erbjuden att starta ett hunddagis eller hundpensionat för några år sen. En man som jag kom i kontakt med per telefon, i ett helt annat ärende, hade sådana planer. Jag var till och med och tittade på hans gård, som låg helt perfekt, nära skog, ängar och hav. Och det fanns en tom byggnad, som skulle kunna göras om till en sådan verksamhet. Och gud va sugen jag blev, men jag räknade på det och kom fram till att om det skulle kunna gå runt med minst två löner och allt annat så skulle man få ha bra många fler hundar än vad jag tycker skulle vara rimligt för att hålla den kvalitet som jag skulle vilja stå för om jag hade en sådan verksamhet. Men det hör ju samman med hurdan jag är som person, och att jag varken tycker om att göra något halvhjärtat, eller att låta pengar styra så att det blir sämre än vad jag kan stå för... hmmm... kändes svårt att förklara, men ni förstår kanske ändå hur jag menar. :D
Men Skruvmejsel, jag tycker absolut att du ska göra din praktik som du har nu, och sen kanske som någon annan skrev testa något annat inom hunderiet, för att se allt från olika håll och synvinklar. Det är bara lärorikt och roligt. (Annat hunddagis, hundrehab, etc etc)
och löner?
oftast när man startar ett företag har man inte råd att ta ut EN lön på flera år(beroende på)min frisör tex som tog över en salong med mycket starkt kundunderlag kunde inte ta ut en riktig lön till sig själv på 4år.
-
Skruvmejsel: Du missuppfattade nog min mening, vilket är så himla lätt hänt i skriven form... Jag menade inte att du inte skulle fortsätta av någon anledning, utan det jag försökte säga var att du efter den här praktiken skulle testa annat inom hundvärlden (om det är det du vill syssla med). Om du får möjligheten vill säga...
Du måste sluta att uppfatta allas inlägg som negativa mot dig. Även om vi inte alltid delar din uppfattning så vill vi dig inget illa. Jag försökte ge dig lite positiva tankar och peppa dig att testa olika saker för att få lära dig mer och få olika synvinlar och erfarenhet. Vilket väl bör vara ganska viktigt om du vill arbeta inom det här området i framtiden.
Och jag är beroende av en inkomst, eftersom annars skulle jag få bo på gatan och käka mat ur papperskorgen... så för mig är det inget val att starta något som jag inser kommer att kosta mer än det smakar.
-
vissa utav hundarna får nog mat innan dem åker till dagis,men det ska ju vara trevligt att komma till dagis oxå.
sedan vet ju vi som dagis personal inte NÄR hunden har ätit om den kommer kl 9.00 exempelvis...vi behöver veta när den har ätit för att bedöma om den ska gå ut på första eller andra svängen på första morgonpromenaden kl 11.00.
Det fick jag härifrån......
-
hallå! läs tråden lindeus tack!
vem har sagt att vi har hala golv? INTE jag iallfall, det är din fantasi.
det klart dem vet hur mycket mat dem får varje dag, vad får du allt ifrån?
hundarnakommer på´så olika tider,och vissa får mat hemma innan dem åker till dagis och vissa inte, men alla får mat på dagis ändå.
ALLA golv inomhus är onaturligt för hundar. Om ni inte har stampat jordgolv förstås.
-
ALLA golv inomhus är onaturligt för hundar. Om ni inte har stampat jordgolv förstås.
Föreställ dig hur det känns för en hund av en tung ras att spjärna emot på ett väldigt onaturligt sätt varje gång den ska resa sig upp. Alla som någon gång har gjort sig illa i sina knän vet hur ansträngande det är och att gå i trappor....Visst lever många utav dagens hundar inne...(tyvärr) finns ingen lag som säger att de inte får det. MEN det är ute som är deras naturliga vad ska jag säga...element? Jag försöker inte klanka ner på dig på något sätt. Utan upplysa dig om sådant som för MIG känns viktigt. Misstolka inte allt jag skriver, det är lite tråkigt. :-\
-
och riskera att den personen rotar igenom hela ditt hem? lycka till!
öhh...suck!
skriver jag inte tydligt...eller läs igen!
- betala en person som passar den i SITT EGET HEM-
läs innan du attackerar ???
-
::)
-
och riskera att den personen rotar igenom hela ditt hem? lycka till!
Jag skulle inte ha något emot i fall personen kom hem till mig heller (har ju djurvakter när jag åker någonstans). Förhoppningsvis hittar man väl någon pålitlig som kommer hem till en, gör vad den ska med hunden och sen går hem...
Man skulle väl ändå inte plocka upp vem som helst från gatan för att se efter hunden???
Och vill dom rota får dom väl göra det, har man riktigt tur så kanske dom städar lite samtidigt ;)
Mvh
Charlotte
-
om jag skulle ha behov av hundpassning så skulle jag hellre betala en person som passar den i sitt eget hem.
Tycker faktiskt inte att skruvmejsel är helt ute och cyklar. Av vad du skriver, kan man faktiskt tolka det som att hundpassaren ska passa hunden i hundens hem. "Sitt" syftar tillbaka på närmaste pronomen, dvs "den" (hunden).
Kanske bättre med en förklaring än en suck...
-
Och vill dom rota får dom väl göra det, har man riktigt tur så kanske dom städar lite samtidigt ;)
Mvh
Charlotte
Haha... lite sådär är det med mig... jag brukar passa hus och djur ibland, åt folk jag känner, och de säger "känn dig som hemma"... vilket för mig innebär att jag får lov att rota efter saker om jag behöver något. Eller gå genom deras bokhyllor för att se om där finns något berikande. ;)
Sen säger de förvisso alltid att där är finare när de kommer hem än när de åkte, och det är för att jag inte trivs när det är stökigt och oordning på saker och ting. Inte så att jag flyttar runt deras saker, men snyggar till lite...
Själv hade jag gärna haft en hundpassare som dammsög och sånt. ;D
-
Man kanske skulle anlita en städerska som kom och diskade och dammsög när man är på jobbet, då får ju hunden sällskap av någon medans hon städar bort allt grus och hundhår ;)
Men det får bli sen när jag skrapat den där trisslotten ;D
-
Men nya regeringen inför ju städavdrag, så det ska väl inte vara några problem... ;) ::)
-
jaha, då var det måndag igen då....
dags för "mannen som talar med hundar "på tv4+ kl 20.00
-
jaha, då var det måndag igen då....
dags för "mannen som talar med hundar "på tv4+ kl 20.00
Och idag hade rottweilern ett stackel på sig :-\
Hälsar
Bondmoran
-
.
Jag har vid två olika tillfällen anmält djurägare för vanvård.
Idet ena fallet en collie i en 10 barnsfamilj som antingen stod i
Vill bara inflika att det INTE är 10-barnsmamman och border COLLIE ägaren Bondmoran som Alva menar.
Hälsar
Bondmoran
-
;D,nej herreje !!! Skulle inte tro det.
Om du inte bodde i Skärhamn och var mormon förut förstås ?
I så fall kunde du gott ha berättat det :P .... :-*
-
Nä, nu skulle jag gärna vilja att någon förklarar för mig vad som är så "magiskt" med Millan och hans program??
Jag har bara sett klippen på sidan jag länkade till tidigare och korta bitar ur programmen, igår såg jag lite mer än hälften sen blev jag tvungen att åka på jobbet... Så jag kanske är orättvis? Är det någon sorts genomgång på slutet om VAD ägarna har gjort för att förbättra relationen med sin hund?
Jag såg det första inslaget, en massa prat om energier och en hund som struntade fullständigt i sin mattes Nej, sen helt plötsligt lyssnade hunden utan att man egentligen hade fått se Vad man gjorde för att få till förändringen. Det var mer prat om kvinnostyre och elefantflockens uppbyggnad än hundträning? Är det så varje gång att det kommer en omöjlig hund och Millan pratar om energier och vips! så fungerar det bättre? Jag skulle vilja se lite mer av vad man faktiskt gör? Är det där "Zapp"-halsbanden kommer in? Och är det därför man ska "Hacka till" hunden i nacken (kanske påminner om hur "energin" kändes??) Sällan ser jag mina hundar Hacka varandra i nacken ;D som Millan säger att dom gör....
Hans prat om att träna ägaren är helt okej (Precis samma upplägg har Jeppe Stridh)... Men får man se något av den träningen i programmen? Annars är det ju just bara "prat"...
Och var kommer berömmet in, när vet hunden att den gjort rätt?? Det är i alla fall Jeppe S väldigt noga med, att en "korrigering" ska blixtsnabbt följas av beröm när hunden gjort rätt.
Jag slutade en hundkurs där jag fick lov att "trycka till" min unghund ordentligt till han låg platt på marken för att han skulle vara tyst (testosteronstinn och ovan som han var gnällde han lite när han fick lov att ligga stilla och titta när de andra hundarna "gjorde saker") när jag sedan berömde honom för att han VAR tyst, ja, då fick jag skäll eftersom han genast blev "Hög" (avslappnad för att han visste att han gjort rätt, enligt mig) igen. Jag ångrar än idag att jag gjorde som kursledaren sa eftersom jag tror att det var väldigt förvirrande för en "signal-känslig" BC att matte helt plötsligt var så ARG och sedan inget beröm när han gjorde rätt...
Måste bara tillägga att jag VET att en hund måste ha gränser... Och det händer att jag får "ta i" med rösten när jag tränar vallning eftersom instinkten lätt tar överhand över lydnaden, men aldrig att jag låter bli att ropa Bra! eller Ja! med glad röst när han faktiskt gör rätt... För övrigt använde jag mig av "Gå bort" när han var ostyrig i "tonåren" och "Gå bakom" när han behöver "tagga ner", detta är ju en form av "Dominans" men inga handgripligheter....
Mvh
Charlotte
-
Hittehund.se har startat en blogg. Påbörjat en debatt om ledarskap som jag tycker är intressant .
Än så länge är där bara en kortare sammanfattning på dagens blogg. Material väntar på att bli översatt osv.
För övrigt är det mycket givande att få följa hittehunds arbete med att rehabilitera somliga hundar innan de söker hem åt dem.
Att se hundar med slocknad blick, för magra eller för feta, med värk eller missriktad energi, efterhand få glädje i blick, fysiska problem åtgärdade liksom psykiska.
Och detta utan förlegade "alfaledarskapsmetoder".
Innerligt intresse, tid, tålamod och ett aktvit sökande efter metoder som fungerar för varje enskild individ , det är så inspirerande!
Du kan också hjälpa till genom att bli fadder åt tex Zorro o Fritz som levt i allt för många år med sin hemlösa husse, eller Linus vars husse föll ned död under en promenad.
Eller kanske ta hand om en hund ?
-
Hittehund.se har startat en blogg. Påbörjat en debatt om ledarskap som jag tycker är intressant .
Än så länge är där bara en kortare sammanfattning på dagens blogg. Material väntar på att bli översatt osv.
Tack för tipset om deras blogg! Läser nu, och det är precis ett sådant förhållningssätt som jag haft de senaste 10 åren. Och det är alltid så skönt att möta fler likasinnade, om så bara via nätet. Det är då jag känner att jag vill lära mer och mer och mer... :D
-
Jo visst är det så Filurfigur :D. Det är mitt andra favoritställe på nätet. Och när jag väl finner mitt hem och har etablerat mig så funderar jag på att bli fostermatte.
Länge tänkte jag att jag inte skulle klara av separationerna efter att ha kommit nära på det sätt man gör i ett sådant läge.
Men nu tänker jag att även om alla djur intresserar mig så vill jag inte leva med alla.
Ja, vi får se, det är en bit kvar innan det går att realisera.
Nu tar jag hand om ett par Lagotto under längre återkommande perioder.
Inga problem där , bara kul och lättsamt.
Dessutom en ras jag aldrig tidigare varit i kontakt med.
Och det är ju alltid intressant.
-
Och idag hade rottweilern ett stackel på sig :-\
Hälsar
Bondmoran
ja, jag såg det och det är oacceptabelt! även elhalsband är oacceptabelt.
men mycket utav det han gör är ändå bra. om man nu bortser från stackel och elhalsband och sådana grymma metoder.
-
;D,nej herreje !!! Skulle inte tro det.
Om du inte bodde i Skärhamn och var mormon förut förstås ?
I så fall kunde du gott ha berättat det :P .... :-*
Mormon ??? näe knappast och inte Skärhamn heller så det är alltså inte jag ;D 8) ???
Hälsar
Bondmoran