Alternativ.nu

Djur => Brukshästar => Ämnet startat av: Kharro skrivet 15 jul-09 kl 14:31

Titel: Hur fort sinar ett sto??
Skrivet av: Kharro skrivet 15 jul-09 kl 14:31
Har en liten fundering på hur fort ett sto sinar??
T.ex, om ett sto fått ett föl som dör efter ett par veckor?
Hur lång tid kan det då gå innan man kan ev ta ett moderlöst föl utan risk att det sinar innan??
Lr om man ger medicin för att dom ska sina? Hur effektivt är det??
Funderar  ???
Titel: SV: Hur fort sinar ett sto??
Skrivet av: Gräbban skrivet 19 jul-09 kl 09:00
Om man vill att ett sto ska sina, tex vid en avvänjning, så får man mjölka henne lite då och då så att juvret inte är alldeles spännt. Sedan sinar hon efter en kort tid när inget föl diar. Det är ganska olika fån sto till sto hur länge de håller sin mjölk.
Vad gäller att ta sig an andras föl, så finns det ston som inte ens fölat samma år, som börjar mjölka när de övertygas att ta sig an ett annat föl. Fast det är nog inte alla som gör.
Titel: SV: Hur fort sinar ett sto??
Skrivet av: Elektra skrivet 19 jul-09 kl 14:49
De jag känner mjölkar inte ur eftersom det fördröjer sinandet, däremot så har de koll så de inte får mjölkstockning och tar bort kraftfodret tills vidare. Mitt sto som förlorade sitt föl sinade på mindre än en vecka, sen slumpade det sig så att hon blev fostermor åt ett föl efter ytterligare två veckor men det fölet nappades upp. Jag skulle inte lita på att ett sto som sinat öht fyller juvret igen så ett föl kan klara sig utan ersättning, däremot så är det ju ett stort plus om det kan gå med andra hästar och ha så lite kontakt som möjligt med människor annat än vid utfodring, visitering och verkning så det inte blir felpräglat.
Titel: SV: Hur fort sinar ett sto??
Skrivet av: Gräbban skrivet 20 jul-09 kl 19:46
Man bör mjölka ur juvret så att det inte är alldeles spännt, eftersom det faktiskt orsakar stoet smärta! ::). Det fördröjer inte sinläggningen speciellt mycket, men det är mycket snällare mot stoet.
Titel: SV: Hur fort sinar ett sto??
Skrivet av: Elektra skrivet 20 jul-09 kl 23:39
De jag syftar på har stuteri och har fött upp några hundratal hästar genom åren för X miljoners värde så jag förlitar mig på deras erfarenhet. ::) De håller stona under uppsikt men mjölkar inte ur, de har dessutom tillgång till erfarna stuteriveterinärer dygnet runt om det skulle behövas. Skulle ett sto få mjölkstockning så finns hjälpen redan på plats. 8)
Titel: SV: Hur fort sinar ett sto??
Skrivet av: Frances skrivet 20 jul-09 kl 23:43
Jag mjölkar inte heller ur, har jobbat på stuterier..och finns det kanske 20-30 ston som skilljs av samtidigt så går man gärna inte o mjölkar varenda en.. Men vid avskiljning har dom inte så himla mycket mjölk faktist.
 Det är skillnad om dom förlorar ett litet föl, då är det nära till problem när dom är höglakterande.

Edit. Har varit med om mjölkstockning på ston 2 gånger. Båda gångerna handlade det om ett sto som var dräktigt och det inträffade januari-februari när det förra fölet hade redan varit avvant 2-4 månader innan!

Titel: SV: Hur fort sinar ett sto??
Skrivet av: Bruksmia skrivet 22 jul-09 kl 22:09
Tror inte heller på att mjölka ur stona. Har själv haft ett tiotal föl där avvänjningen har skett på dagen = dom har gått med mamma ena dagen och utan nästa. Jag har aldrig haft mjölkstockning på nåt sto.
Skulle nog påstå att det är mer onaturligt att mjölka ur, och att det förlänger riskerna.
Många har fölen med stoet på dagen och ensam på natten men det gör att stoet fyller upp mjölk över natten och står med spänt juver till morgonen. Det kan inte heller vara bra.
Ta bort allt kraftfoder under ett par veckor så påskyndar man sinläggningen.