Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Sjukdomar och skador => Ämnet startat av: Linkoso skrivet 03 jul-09 kl 19:31

Titel: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Linkoso skrivet 03 jul-09 kl 19:31
Det har hänt en olycka här med en utav mina appenzellerkycklingar (9veckor)!  :'(En av hennes tå hänger endast i en liten slamsa efter att hon hoppade fram när personen som städade med en kraftig spade och blev träffad olyckligt!  :'(

Vad göra? Ser inte ut som det kommer kunna läka så hon får en normal tå igen, är det bästa att amputera hela tåspetsen istället (det är den yttersta delen som gått av)?
Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Linkoso skrivet 03 jul-09 kl 19:53
Okej, nu vet jag inte om vi valde den rätta vägen men vi klippte av resten av tåtippen på henne, tvättade och stoppade blödningen och la på tjära.  :( Fick fram en massa tankar om att tådelen skulle börja ruttna och infektera den andra hela friska delen... Så därför avlägsnade vi den.
Hon vandrar runt som vanligt hos sina syskon nu, dock ser hon ut att ha en aning ont... Men hon haltar inte eller något ens.  Åh, stackars lilla hönapöna.  :'(
Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Soshila skrivet 03 jul-09 kl 19:55
Usch va trist, men jag tror ni gjorde det bästa efter omständigheterna. Så länge det inte blir infekterat så går det säkert bra för henne!
Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Charlotte skrivet 03 jul-09 kl 19:57
 Jag tycker i alla fall att du gjorde rätt :)
Nu kan tån läkas i lugn och ro, det hade säkert gjort ännu ondare att ha en "tåbit" hängandes i en liten slamsa till den lossnade av sig själv.
                             Mvh
                         Charlotte
Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: gernsö skrivet 03 jul-09 kl 20:11
Helt rätt agerat, nu finns det väldigt lite risk kvar att hon får någon form av föruttnelse i den...
Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Pukared skrivet 16 jul-09 kl 23:09
Hur har det gått med tån på din kyckling?

Jag upptäckte ikväll när jag tittade till hönsen att min nya tupp hade skadat bakre klon på ena foten. Det var svårt att se, men det såg ut som om hela klon var borta.  :'( Jag sprayade på blåspray och hoppas på det bästa, men det är skönt att veta lite andras erfarenheter.
Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Henrik Penrik Filivilivenrik skrivet 17 jul-09 kl 01:25
Usch ja... Det här är man ju dönojig över varje gång man gräver... Hönorna springer fram och ska leta efter mask innan man ens hunnit lyfta på spaden, och att den där platta, vassa, vagt fyrkantiga metallgrejen som åker in och ut ur jorden kanske inte är så skön att få på sig tycks inte beröra deras små hjärnor.

Nu vet jag i varje fall vad man kan göra om olyckan skulle vara framme. Hoppas den lille repar sig.
Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Linkoso skrivet 17 jul-09 kl 11:54
Hej, hon mår bra. =) Blev snabbt en sårskorpa över såret. Höns har en väldigt bra läkförmåga.  ;D

(http://www.alternativ.nu/smf/index.php?action=dlattach;topic=67547.0;attach=31810;image)
Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Dezdemona skrivet 17 jul-09 kl 14:33
Fint att punkaren mår bra igen!
Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Pukared skrivet 17 jul-09 kl 14:38
Wow, vilken cooling!  ;D

Skönt att höra!

Titel: SV: Olycka! (skadad tåspets)
Skrivet av: Henrik Penrik Filivilivenrik skrivet 17 jul-09 kl 20:13
Nu är hon en riktig punkare. Både frisyren OCH kroppsmodifieringen!