Alternativ.nu

Djur => Getter => Utfodring av getter => Ämnet startat av: Methoni skrivet 28 jun-09 kl 21:51

Titel: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Methoni skrivet 28 jun-09 kl 21:51
Hej!
Jag har läst en massa trådar här på forumet och försökt greppa vad som är lämpligt till mina getter!Det är ju lite skillnad, vad jag förstår på vad som är lämpligt och på vad de vill äta  ;).
Mina vill gärna äta Rabfor, Allfoder för fjäderfä och havrekross. De har hur mycket vall,sly och barrväxter som helst att till gå men föredrar att stå och gnaga barken på tall och gran.Äpple,morötter och hårtbröd får de ibland som godis.

De är afrikanska dvärggetter ca fyra år och har bara varit hos mig en dryg månad.
Hoppas ni kan ge mig råd!
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Sussilo skrivet 29 jun-09 kl 05:59
Jag hade bara dvärggetter en kortare tid, det är inte "min" ras. Antar att de inte skiljer sig fodermässigt från andra raser, men de har lätt för att bli feta. Sommartid har mina lantrasgetter fått klara sig på sly, ris, skogs- och gräsbete. Hö har de haft tillgång till i sin lada/vindskydd, speciellt viktigt i början av betesperioden. De äter allt mindre av höet efterhand som magarna ställer om sig till grönbete. Friskt vatten i rena hinkar varje dag, en salt/mineralsten och tillgång till mineralfoder. Inget kraftfoder om de inte har killingar. Grönsaks- och fruktavfall uppskattas också på vintern.
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Doris och Börje skrivet 29 jun-09 kl 06:24
Mina dvärggeter får på sommaren bara gräs och sly. Och vatten såklart!
På vintern får de hö och vatten, torkad sly. Ibland får de något gottis som havre eller morötter.
Hästsaltsten har de också.
Och visst måste man passa så de inte blir för tjocka! Det är lätt att ge för mycket, de är ju så små.
De brukar få 2 kg hö x 2 per dag. Jag har 4 dvärgar.
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Methoni skrivet 29 jun-09 kl 09:30
Vad räknas som "kraftfoder", är det tex Nötfor,rent korn och havre?
Jag tycker att mina dricker väldigt lite vatten. De har tillgång till färskt vatten på många ställen på gården (de går fritt) och i stallet men jag ser dem sällan dricka eller att det sjunker i kärlen.
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Doris och Börje skrivet 29 jun-09 kl 11:33
Du har rätt ang. vilket som kallas kraftfoder.
Jag tror nog de får i sig det vattnet de behöver. Har de dessutom flera "vattenposter" är det ju svårare att se hur mycket de dricker.
De är ju små djur, då går det inte åt så mycket vatten.
Du behöver inte ge dem kraftfoder alls, kanske en dutt till en dräktig/digivande get bara.
De mår inte bra att bli feta.
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Anna skrivet 30 jun-09 kl 14:06
Jag minns att jag läste att en dvärgget skulle ha ca 0,8 kg hö per dag och get. Jag har gett dem det de äter upp och fyllt på två-tre gånger om dagen. På vintern såg jag till att det alltid fanns mycket på kvällen så de fick äta så mycket de ville inför natten för att kunna hålla värmen bättre när det var riktigt kallt.
Jag startade en tråd om det här med getter och vatten för jag tyckte inte att mina verkade dricka alls heller. Ger dem rent varje dag men det går intge mycket ens när det är varmt. Vet inte om de tillgodogör sej det ur det de äter. Getter är väl skapta för väldigt karga miljöer och kräver inte så mycket därför. Mina får mycket grenar av gran och tall, särskilt vintertid nrä det inte finns annat grönt. De äter gärna barren och barkar av grenarna rena. Nu får de såklart sly och gräs eftersom det finns så mycket av den varan. Vi ger dom nget hö alls nu på sommaren, vet inte om det är fel?
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Doris och Börje skrivet 01 jul-09 kl 06:25
Hur många kilo de äter märker man snart.
Det kan variera eftersom alla äter olika mycket. Alla är ju inte exakt lika stora i maten. Men man kan ju utgå från någonting te x  0,8 kg/ get och dag och justera efter hand. Och somAnna skriver går det åt mer hö när det är kallt.
Mina får inte heller hö nu under sommaren.
Gräs och sly som vi lägger in till dem i hagen mumsar de i sig glatt!
I år har vi köpt tre lantrasgetter också så vi har utökat lite. Men de går i en annan hage.
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: mattetillmånga skrivet 05 jul-09 kl 10:58
Det kanske är en rätt dum kommentar men de heter ju Afrikanska dvärggetter och hur mycket vatten tror ni de dricker på stäppen/ökenlandskapet i Afrika? När jag var i Jordanien och reste runt i öknen såg jag många getter men inget vatten  :o De kanske helt enkelt klarar sig på minimalt med vätska till skillnad från andra djur och getraser. Bara en tanke. Men självklart måste det ju finnas tillgång till friskt vatten dygnet runt!
De getterna i Jordanien var föresten fina i hullet, men åt bara på torra buskar (det var nån typ av långörade getter) så jag tror man ska passa sig att mata för mycket till de djur som är anpassade till kargt bete.
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Amamfa skrivet 21 jan-10 kl 16:07
Vad har ni för mineralfoder till era getter?  ::)
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Doris och Börje skrivet 21 jan-10 kl 16:55
Vad har ni för mineralfoder till era getter?  ::)
Inget mineralfoder.
Ger dem hästsaltsten eller ännu bättre viltmineralsten.
Titel: SV: Foder till dv.getter?
Skrivet av: Amamfa skrivet 22 jan-10 kl 16:38
Okej ;) Får åka till stan och köpa saltsten nu till helgen då  :D