Alternativ.nu
Djur => Biodling => Ämnet startat av: Kollberg skrivet 22 jun-09 kl 18:41
-
Hej!
Jag funderar på att börja med biodling inom Norrköping, Söderköping eller möjligtvis på Vikbolandet.
Mina kunskaper är nästintill obefintliga, så jag söker efter någon som kan vara mentor åt mig (en eller flera). Min tanke är att lära mig det första året, och sedan börja 2010 med min egna biodling.
Så om det finns någon inom dessa regioner så får ni mer än gärna ta kontakt med mig!
Tack På Förhand // Thomas
-
Välkommen till biodlingen :)
Ta kontakt med din närmaste förening så hjälper de dig med mentor http://www.biodlarna.se klicka på biodling där du bor så löser det sig :)
/Asthor
-
Hej Asthor!
Tack för svaret! Jag har redan skrivit till dom och väntar mig ett svar så småning om, dom har väl inga kurser så här sent på säsongen så därför tänkte jag att man kunde kolla här också.
-
De kan säkert ge dig en mentor som du kan få följa med under sommaren och lära av, dock rekomenderar jag att du försöker ringa.
-
Tack igen för snabbt svar!
Man bör nog ringa då istället, det var ett tag sedan jag mailade, men har inte fått något svar.
-
Jag har haft samma problem jag tror det är en kombination av gammalt folk och ny farlig teknik :P
-
Men det finns hopp ....
http://www.humancare.se/Page/Product/7/Carl-Oskar.aspx
-
Men det finns hopp ....
[url]http://www.humancare.se/Page/Product/7/Carl-Oskar.aspx[/url]
Hur många skattlådor tar den tro?
-
Jag känner att Sten-åke är lika irriterad som mig på stofilerna som är livrädda för att testa nya saker...
Detta är mer min stil:
(http://www.scienceofthetime.com/images/cool/cache/pimp-rollator2-420x496.jpg)