Alternativ.nu
Djur => Får => Utfodring av får => Ämnet startat av: Torsabjörke skrivet 18 jun-09 kl 11:26
-
Hej! Alla gör vi ju olika.... Ni som har värmlandsfår, vad ger ni dem under sommar halv året eller låter ni dem klara sig på bete. Det är så spännande att höra hur andra gör!
:)
jenny
-
Nu har jag iofs gutar men de är väl ganska jämförbara..
Jag ser till att mina har mineralhink/salt på betet.. men de får inget extra foder..
-
Samma här. Mineral och saltsten annars bara bete.
-
Inga fårägare ger sina djur nåt annat på sommaren. Om de inte ägnar sig åt nån turbopsychouppfödning.
-
Vi har också värmlänningar och de får salt, mineraler och en å annan brödskalk när man gullar med dem i hagen. :)
-
Generellt sett ska väl alla raser klara sej på betet utan annat tillskott
än det som redan är nämnt. Men sunt förnuft säger ju att man kollar
hull och ger något slags extra grovfoder eller kraftfoder om fåren inte
håller hull OCH om man inte har en bättre hage att flytta dem till,
vilket är det bästa.
Samma gäller ju att vara uppmärksam på när betet sviktar.
-
Vi har oxå bara bete, mineral och salt, men jag hörde någon som gav extra havre och blev lite fundersam. Mina får lite extra godis i bland. :)
-
Så här års ska inte fåren ha något annat foder än bete. Man, precis som Kimma säger, ge dem bröd, havre eller något annat snaskigt för att socialicera med dem, få dem att komma och så.
Om ni har riktigt riktigt uselt bete kan möjligen stödutfodring behövas, exempelvis vid extrem torka. Men då är det grovfoder som gäller.
-
Självklart ska väl bete räcka på högsommaren. man får ju flytta på djuren till nya beten vartefter det blir avbetat. Isynnerhet de gamla raserna är ju duktiga på att hitta ätbart på naturbetesmark. Jag tycker inte att djuren behöver vara tjocka o feta hela sommaren heller. Självklart får ju inte lamm som ska växa till slakt gå på alltför simpla beten. Tycker inte att det gör speciellt mycket om tackorna lättar lite i vikt över sommaren. De brukar gå upp det igen när vi skiljer bort lammen helt. Så när vi stallar in på hösten så brukar de vara i skapligt hull igen till betäckningen. Mineral o salt o vatten förstås!