Alternativ.nu
Djur => Kaniner => Ämnet startat av: Anna skrivet 10 jun-09 kl 21:18
-
Kastar in en till fråga när jag lix är här. Har någon erfarenheter av att ha kanin och höns ihop? Hörde för många år sedan en berätta om att hon hade kaninen tillsammans med hönsen på vintern och att det gick jättebra. De åt inte av varandras mat och var inte elaka med varandra utan delade snällt på utrymmet. Berätta gärna för eller nackdelar.
-
Bara fördelar, de håller absolut sams. Men visst äter de av samma mat, och samtidigt oxå ;D
Kanske beror på vad man ger dem , jag ger spannmål.
-
Höns ger ifrån sig väldigt mycket damm vilket inte alls är bra för kaninernas luftvägar.
De avger också mycket fukt vilket inte heller är bra för kaniner.
-
Min söta kanin Socker smet in till hönsen en dag i vintras.
Hon höll på att skrämma livet ur hönsen. ;D
-
mina 2 dvärgkaniner +2 belgiska jättar bor tillsammans men mina 11hönor o det är absorlut inga problem , dom har bott med höns i flera år nu .
-
Kanske vore en idé?
http://www.youtube.com/watch?v=BFGxydpkWyE
-
Kanske vore en idé?
[url]http://www.youtube.com/watch?v=BFGxydpkWyE[/url]
;D
-
Generellt så blandar man inte pälsdjur med fjäderfä. Detta beroende på parasiter.
-
http://www.polyfacefarms.com/ gör en grej av att blanda djur under vintern. De går på en ströbädd som ligger direkt på marken. Hönsen går på golvet och kaninerna sitter i burar ovanför på nätbotten så att deras gödsel åker ned på ströbädden. Därmed behöver de inte så stora och dyra lokaler. Eftersom det blir varmt i den komposterande bädden samlas maskar där och andra destruenter som hönsen äter under en stor del av vintern. De kan även ha andra djur t ex grisar i samma lokal som de då flyttar runt med jämna mellanrum så att de bökar upp bädden. I kornas ströbädd, som är likadan direkt på marken, blandar de i i säd och majs i halm- och hyvelspånslagren som jäser under vintern. De är noga med hyvelspånen eftersom de tillför kol som förhindrar bildning av ammoniak. När korna släpps ut på bete i mars/april (de bor i Virigina) släpper de in grisar som får böka upp ströbädden och lufta den. Detta gör det under jakten efter sädeskornen i bädden. Sen slänger de ut komposten på betesfälten som därmed får fin gödsling.
Deras filosofi är att de olika djurslagen faktiskt minskar parasitangreppen eftersom även många goda bakterier frodas i miljön. Det blir mer naturligt helt enkelt. På fälten under sommaren låter de en "äggmobil" med värphöns följa korna, efter några dagar när fluglarverna kläckts i komockorna, som saniterare av marken. Därmed har de väldigt lågt parasittryck på gården och därtill väldigt lite flugor och "skitlukt". När marken inte exponeras för samma djurslag får inte de olika parasiterna grund att frodas på samma sätt eftersom de inte får konstant tillgång till sina värddjur. Skall sägas att familjen Salatin flyttar på sina djur varje dag i hagen. De har endast små mobila eltrådshagar till kor/grisar och flyttbara betesburar åt smådjuren + äggmobilen med 400värphöns. Först kommer korna och sen kommer hönsen, broilersarna, kalkonerna och-eller kaninerna. Varje djurslag är alltså aldrig exponerade för en viss markbit mer än en dag. Därmed får parasiterna det tufft till skillnad från i en vanlig hage där ett enda djurslag rör sig över hela marken hela tiden.
Allt säljs sedan på gården direkt till kund mot beställning. Fjäderfäna och kaninerna slaktas på gården (säljs levande till kunderna till slakviktspris och slaktas sedan gratis... som en gåva). Korna säljs också och skickas, som kundens ägodel, sedan till slakt och tas tillbaka till gården där kunden hämtar den i halvor eller "kvartingar". Deras gård är på 200hektar och den försörjer hela familjen ink två vuxna barn. Vintertid har de en småskalig sågverksamhet som komplement till sommarens djuruppfödning. De är i stort sett lediga från nov till feb.
Joel Salatins bok "You can farm" behandlar detta. Otroligt givande läsning!
-
Kolla länken nedan vid ca 43:30. Då kommer hur Polyface ser på detta med att hålla olika djur i samma lokal under vintern. :)
http://video.google.com/videosearch?q=joel+salatin&emb=0#q=joel+salatin&emb=0&filter=0&start=0