Alternativ.nu

Djur => Får => Fårsjukdomar & skador => Ämnet startat av: purelyplatonic skrivet 22 maj-09 kl 14:35

Titel: Haltande tack på höger fram
Skrivet av: purelyplatonic skrivet 22 maj-09 kl 14:35
Vi hittade vår ena tacka haltandes igår och idag efter mycket hårt arbete att få tag i henne så kunde jag inte hitta något fel. Jag trodde att det var något som satt fast mellan klöven men kunde inget hitta. Den såg fin ut, så ingen sjukdom där (hoppas jag). Vi tempade henne och hon hade 40.0, det är väl inte feber (jag har tappat bort min fårbok  :()?
Så min fundering nu är att hon har stukat foten...kan det vara så eller ska jag bli orolig? Hon går betydligt bättre idag än vad hon gjorde igår kväll.
Titel: SV: Haltande tack på höger fram
Skrivet av: Tessie skrivet 22 maj-09 kl 15:43
Det kan inte vara juverinflammation. Vår tacka haltade med frambenet, hade 39,9 i feber och det var juverinflammation. Bara en tanke. Kanske är värt att kolla upp. Om hon nu har lammat förstås.
Titel: SV: Haltande tack på höger fram
Skrivet av: purelyplatonic skrivet 22 maj-09 kl 15:55
så 40 grader är feber alltså????

hon har ju lammat men lammen är ju nu 9 veckor. Jag var ju dum nog och kollade inte spenarna men själva juveret såg inte stort eller konstigt ur och jag vet att lammen får tutta på båda sidor.

Vad tror ni andra...kan det vara mastit?
Titel: SV: Haltande tack på höger fram
Skrivet av: Tessie skrivet 22 maj-09 kl 16:53
Hos vår tacka var juvret stort och svullet. Blev även lite blålila. Dessa fick också dia i början. Men ju längre det gick och inte medicinen hjälpte så fick de inte dia längre.
Titel: SV: Haltande tack på höger fram
Skrivet av: Monica H skrivet 22 maj-09 kl 18:05
En tacka kan också trampa fel, det har hänt mina ett par gånger.
Titel: SV: Haltande tack på höger fram
Skrivet av: småbrukartanten skrivet 24 maj-09 kl 10:22
Skulle också tro på stukning. Det är inte särskilt ovanligt och brukar för det mesta läka av sig självt. Bara man håller koll på tackan några dagar, så det inte verkar bli sämre.
Titel: SV: Haltande tack på höger fram
Skrivet av: purelyplatonic skrivet 24 maj-09 kl 15:33
Det har helt klart blivit bättre, han haltar inte alls mycket idag så jag antar att det bara var en .
Titel: SV: Haltande tack på höger fram
Skrivet av: ulfg skrivet 26 maj-09 kl 20:50
Se till att klövarna är korta och fina. Jag får klippa dem 3 ggr/året. Men visst kan de stuka till ett ben också då och då. Kolla noggrant efter små taggar också och ha med en liten pincett. Vildrosor och berberis är ett helvete.
Titel: SV: Haltande tack på höger fram
Skrivet av: purelyplatonic skrivet 27 maj-09 kl 19:58
Tack för tipsen!  :) :)

Hon är bra nu, haltar inte alls så hon måste ha stukat sig eller något liknande. Det är skönt i alla fall att det inte var något annat smittsamt.