Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Grönsaker, vegetariskt => Ämnet startat av: Abigail skrivet 18 maj-09 kl 08:56
-
Om man vill köpa sojamjöl men inte köpa av montesanos sorter, hur gör man då? Om jag köper ekologiskt sojamjöl kan jag vara säker på att montesano inte är inblandat då? När man köper oekologiskt sojamjöl så vet man väl aldrig vad det är för sorts sojabönor?
-
Monsanto sysslar ju med GMO vilket är förbjudet inom ekologiskt odlat. Så man vet åtminståne att det inte är genmanipulerat om man köper ekologiskt.
-
det finns nu ren soja färs både djupfryst och steriliserat gjort från GMO-frit sojabönor odlat i EU, mycket bra! :)
-
Var, var, var??? Kan Du ge produktnamn, leverantör och försäljningsställen?
-
Producenten heter Fitorex, med säte i Budapest, produkten heter Yaso. Vad jag vet startar de nu också i Sverige, Fitorex.sverige typ. Undersöker vidare för jag också vill gärna ha det. :)
-
Jag har aldrig hört om monsanto förut, vad är felet med dem? Är det bioteknink de håller på med eller vad? ???
Och vet någon var man kan köpa sojabönor i storpack? Det enda vi har är är go greens på 400 g. Hur miljövänliga är de egentligen, nån som kan säga? På deras hemsida har jag bara hittat att deras produkter är hälsosamma och goda. De stöder naturskyddsföreningens kamp för en bättre miljö, men hur mycket ansvar tar de själva?
-
Monsanton är ett av världens största agrokemiföretag och klart störst med att genmodifiera jordbruksgrödor. En stor produkt för dem är just genmodifierad soja. Nästan all konventionellt odlad soja från den Amerikanska kontinenten är gensoja eller mycket troligt kontminerad av genetiskt modifierad dito.
Troligen är det nog inte lika illa med soja odlad i Europa, Än!! Monsanto arbetar hårt med lobbyverksamhet inom EU för att få samma möjligheter här också. Tyvärr måste man väl säga i alla fall om man är emot "genskräpet" så är Sveriges jordbuksminister mycket liberalt inställd till att odla GMO i Europa och i Sverige!!! >:(
-
Två tips om sidor som behandlar ämnet GMO.
www.gmofri.se
www.hejdagmo.se
-
Tack småbrukartanten, här ska läsas på!