Alternativ.nu

Djur => Grisar => Ämnet startat av: byggarebobbit skrivet 05 maj-09 kl 12:59

Titel: Föda upp minigrisar - ekonomi?
Skrivet av: byggarebobbit skrivet 05 maj-09 kl 12:59
 Ni som föder upp minigrisar (eller Linderödare) går ni acceptabelt mycket i vinst på det?
Titel: SV: Föda upp minigrisar - ekonomi?
Skrivet av: louise skrivet 05 maj-09 kl 13:41
Mina linderödare ska i första hand gå till slakt, och marknadspriserna på de är tillräckligt höga. Men acceptabel vinst vet jag inte om jag ska kalla det.. Och eftersom mina är eko-certifierade (snart) så borde de egentligen vara ännu dyrare än de priser jag hört, men såna priser vågar jag knappt nämna, tyvärr.
Titel: SV: Föda upp minigrisar - ekonomi?
Skrivet av: KungTulle skrivet 05 maj-09 kl 19:03
När man räknar på vinsten måste man tänka på att avelsdjuren har kostat i inköp, avelsdjuren har kostat att föda upp till avelsbar ålder och att
avelsdjuren kostar i underhåll.

Foder, vaccinationer, veterinär, avlivningar av gamla djur etc etc allting kostar.

Så när man räknat bort alla utgifter är det iregel ganska liten vinst kvar. I synnerhet om man räknar på hur mycket tid man lägger ner på
att sköta om grisarna varje dag i ur och skur.

Man får visserligen ganska bra betalt för en minigriskulting, men marknaden är mindre för sällskapsgrisar än för köttgrisar. Så det kan ju gå på ett ut.

/KT