Alternativ.nu

Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: AngelaH skrivet 30 apr-09 kl 15:36

Titel: Odling av Gotu Kola/Sallatsspikblad /Centella asiatica?
Skrivet av: AngelaH skrivet 30 apr-09 kl 15:36
Har läst och hört att denna växt ska vara fantastisk för hälsan och är jättesugen på att försöka odla den! Är det någon som har erfarenhet av detta eller vet huruvida man överhuvud taget kan odla den på fönsterbrädet eller på friland här i det svenska klimatet? Det är ju ändå en tropisk kärrväxt vad jag har förstått..

Enormt tacksam för svar! :)


//Angela
Titel: Nu har jag fått mina frön iaf..
Skrivet av: AngelaH skrivet 07 maj-09 kl 14:25
..och ska väl försöka mig på att dra upp några plantor. Är nybörjare på odling så vi får väl se hur det går.. Kom gärna med tips och råd. :)

Titel: SV: Odling av Gotu Kola/Sallatsspikblad /Centella asiatica?
Skrivet av: Ebbame skrivet 10 apr-13 kl 12:00
Var fick du tag på dessa frön?
Titel: SV: Odling av Gotu Kola/Sallatsspikblad /Centella asiatica?
Skrivet av: S.Odkil skrivet 11 apr-13 kl 07:44
Hur gick det för dig?  :)
Titel: SV: Odling av Gotu Kola/Sallatsspikblad /Centella asiatica?
Skrivet av: fishyerik skrivet 11 apr-13 kl 09:13
Tråden är nästan 4 år gammal, men vi får väl se om trådstartaren blir aktiv igen och svarar på era frågor...

Jag har själv ingen erfarenhet av att odla Centella asiatica, men gott och väl 50 andra arter av "tropiska kärrväxter" om man vill uttrycka det så. Dessutom har jag nyligen läst på en hel del om Centella asiatica.

Min kvalificerade gissning är att den är väldigt lätt att odla för husbehov, om det nu rör sig om något enstaka blad om dagen man behöver. Att den är en "kärrväxt" tar bort allt "gissningsarbete" kring hur fuktig jorden ska vara, den ska vara ordentligt fuktig till direkt blöt, det innebär att man om man odlar den i kruka kan man ha djupt fat eller ytterkruka som det alltid står vatten i.

När det är kallt ute kan den behöva övertäckning för att skydda den mot uttorkning om man odlar den i kruka inomhus,  det kan ju vara allt från ett stiligt minidrivhus till en sån där tunn ofärgad plastpåse som livsmedelsaffärerna bjuder på för att ta frukt och likande i, som man helt enkelt vänder upp och ner på över växten och låter sitta löst.