Alternativ.nu

Djur => Får => Dräktighet & lamning => Ämnet startat av: Sano skrivet 06 apr-09 kl 10:10

Titel: Sinlägga tacka
Skrivet av: Sano skrivet 06 apr-09 kl 10:10
En av mina tackor förlorade båda sina lamm (låg döda på morgonen, den ena fortfarande i fostersäcken, den andra halvt slickad). Jag har hållit henne borta från kraftfodret nu i sex dagar för att sinlägga henne. Hur länge måste hon gå utan kraftfoder? Är det ok att släppa henne igen nu? Hon är pigg men juvret är fortfarande ganska stort och lite (inte onormalt) varmt.
Titel: SV: Sinlägga tacka
Skrivet av: vallhunden skrivet 06 apr-09 kl 10:22
Tänk på att hennes mage inte klarar med än 1 eller 2 hg kraftfoder nu! Hon kan alltså inte äta med de andra tackorna som jag antar får mer kraftfoder.
Titel: SV: Sinlägga tacka
Skrivet av: Sano skrivet 06 apr-09 kl 12:01
Varför klarar hennes mage mindre kraftfoder nu?  ???
Titel: SV: Sinlägga tacka
Skrivet av: javill skrivet 06 apr-09 kl 12:08
Varför klarar hennes mage mindre kraftfoder nu?  ???

Kanske för att hon varit helt utan i sex dagar. Vet inte hur snabbt fårens magar ställer om men, gissar på att det kan bli för häftigt med mycket kraftfoder så att magen (magarna) slås ut. Allmäna rådet brukar vara att man ska trappa upp fodret igen efter att man sinlägger ett djur. Mindre risk för mastit.
Titel: SV: Sinlägga tacka
Skrivet av: Sano skrivet 06 apr-09 kl 12:50
Ja, det kanske var det Vallhunden menade.  :)
Titel: SV: Sinlägga tacka
Skrivet av: Ulla Krull skrivet 07 apr-09 kl 22:10
Behöver hon ens få kraftfoder nu när hon inte ska ha några lamm?
Titel: SV: Sinlägga tacka
Skrivet av: Sano skrivet 16 apr-09 kl 13:06
Nej, det är mer en praktisk fråga. Hon går i flock med dem som ännu inte lammat.