Alternativ.nu

Djur => Getter => Getslakt & tillvaratagande => Ämnet startat av: Lars Pers Maria skrivet 22 mar-09 kl 13:53

Titel: slakta bockar
Skrivet av: Lars Pers Maria skrivet 22 mar-09 kl 13:53
Ska ta bort en massa ungbockar. hur gör ni? Bult pistol? Salongsgevär? Och var skjuter ni när de är nästan ett år? i bakhuvudet? Inbillar mig att pannan är för hård för att man kan vara säker på att de dör. Eller? Hade en kille till hjälp förra året och då sköt vi bakom hornen.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: ninna b skrivet 22 mar-09 kl 19:55
Vi använder bultpistol och sätter skottet i bakhuvudet, sen avblodar vi.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: I.A skrivet 22 mar-09 kl 21:29
Vad gör ni med köttet? Tar ni hand om det eller gräver ni ner det?

Mvh Ingela
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: Gruff skrivet 23 mar-09 kl 02:13
Bultpistol bakom hornen, sen avblodning. Blir finaste kött att ha i frysen.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: Get-Eva skrivet 23 mar-09 kl 10:26
Förlåt att jag lånar tråden.......men,
behöver det hängas någon tid eller fryser ni direkt??
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: Lars Pers Maria skrivet 23 mar-09 kl 23:00
Tack för svar. Jag trodde nog att det är bäst att skjuta bakom hornen. Skall inhandla bultpistol snarast. Kan vem som helst köpa en sån, förresten? Det är ju ändå ett vapen.

Jag har haft två getter hängandes i två veckor. Kanonfint kött! Är det inte 40 dygnsgrader som gäller för all hängning av kött och för bästa kvalitet?
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: Gruff skrivet 24 mar-09 kl 14:40
Tack för svar. Jag trodde nog att det är bäst att skjuta bakom hornen. Skall inhandla bultpistol snarast. Kan vem som helst köpa en sån, förresten? Det är ju ändå ett vapen.

Jag har haft två getter hängandes i två veckor. Kanonfint kött! Är det inte 40 dygnsgrader som gäller för all hängning av kött och för bästa kvalitet?

Jo, för skjuter man i korset mellan hornen och ögonen, kan man träffa enbart sinusgångarna. Bultpistol kan man köpa på postorder. Inga licenser eller konstigheter :) Patronerna, köpte jag dock över disk hos Granngården.

40 dygnsgrader sägs det ja. Men, killingar är möra ändå. Jag har tillagat killing så fort de har kallnat och smak och konsistens har det inte varit något fel på. En vuxen, skulle jag dock hänga.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: LillaSophie skrivet 28 mar-09 kl 21:53
dumm fråga kanske, men till mitt försvar vill jag säga att jag inte har den blekaste om getter.  ;D duger vilken getras som helst till mat? alltså det finns ju getraser som avlades fram till främst mjölkproduktion om jag förstått det rätt och sedan finns ju en del andra trevliga raser också. spelar det nån roll?
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: Sussilo skrivet 29 mar-09 kl 11:03
Nej, rasen spelar ingen roll.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: getalina skrivet 04 apr-09 kl 18:02
Om jag nu någonsin får en gård så vill jag ha mjölkgetter. Men som sagt man kan ju inte spara alla getter som föds för att uppehålla mjölkproduktionen så om man slaktar hemma så blir det ju en massa skinn över, vad gör ni med dem? Säljer? I så fall till vem och hur ska de hanteras?
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: Gruff skrivet 05 apr-09 kl 10:36
getalina, man saltar eller torkar skinnen och skickar dom till garveri.

LillaSohpie, den enda skillnaden är väl köttansättningen. Smaken är densamma.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: LillaSophie skrivet 05 apr-09 kl 13:26
ok. men då är ju planen lämpligast att satsa på ost och se köttet som en "biprodukt". hur är det med köttet, är det lätt att sälja? det är ju inget man hittar i köttdisken direkt.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: glim skrivet 05 apr-09 kl 22:34
 Kolla marknaden för getkött hos invandrare, muslimer, dom brukar vilja köpa getkött. Det går utmärkt att göra killingkorv och att röka bogar och lår,väldigt gott! Sålde hundratals kilo av rökt och korv  på marknader, då jag hade getgård på 90-talet. Men osten var ju huvudnäringen.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: LillaSophie skrivet 05 apr-09 kl 22:56
ja, bor man typ i skåne kan man nog sälja en hel del till muslimer. det där med rökningen och lät ju väldigt intressant faktiskt, det är nog många turister som vill ha också. hade tänkt ha rök sen iaf till kaninerna. hmmmmmm ... osten är nog ingen konst att sälja, finns inget godare än panerat getost som man steker i smör ...
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: Gruff skrivet 06 apr-09 kl 10:55
Jag får stampa i golvet och säga nej till svenskarna också. Jag vill ju ha till mig själv med ;-)
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: Lars Pers Maria skrivet 06 apr-09 kl 16:58
Vienna - gjorde du korven själv? Blandade du nå't mer i den? (ursäkta, hör eg hemma i kötttrådarna...)

Jag har nu provsmakat mina lufttorkade getbogar. de blev "gettebra"! Fast familjen tittar konstigt på mig. Hur övertygar man dem?
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: LillaSophie skrivet 06 apr-09 kl 17:20
servera och säga att det är nåt annat?
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: Gruff skrivet 06 apr-09 kl 19:21
Fast familjen tittar konstigt på mig. Hur övertygar man dem?

Man svälter dom och ger dom inget annat.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: LillaSophie skrivet 06 apr-09 kl 19:26
 ;D den var bra
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: glim skrivet 07 apr-09 kl 00:14
korven gjordes på Änge Slakteri i Offerdal. Måste från början till slut ha produkter som producerats i livsmedel godkända anläggningar samt tillstånd för försäljning på marknader. Min egna lokal var endast godkänd för mejeri hanteringen, samt en enkel kaffeservering, sommartid. Det var gällande regler under 90-talet, vissa delar av livsmedels produktion är hårdare nu. Organisationen Eldrimner har utbildningar rörande all småskalig livsmedelstillverkning www.eldrimner.com  Dom kan också informera om gällande regler.
Titel: SV: slakta bockar
Skrivet av: inanna skrivet 21 apr-09 kl 23:35
lilla sophie
jag vet att en jamaicansk restaurang i Stockholm har svårt att få tag på getkött till sin (underbara!) getgryta. Back a yard heter den. Eventuellt backayard i ett ord.

Om du får nåt över vill säga. Getkött är gott :-) Grillspett på getkött med jordnötssås är mums!