Alternativ.nu
Djur => Får => Dräktighet & lamning => Ämnet startat av: Fordson skrivet 27 feb-09 kl 18:35
-
Årets första lamm kom idag. Det roliga är att i vår almanacka står det "Första möjliga lammning" just idag, beräknat på
den första "påsättningen" vi såg i hagen i höstas. Vi har baggarna i en separat hästbox och flyttade lammningstackan till en egen liten lammningsbox. Båda lammen ser ut att må bra. ;D.
-
GRATTIS ! Mysigt me lammisar :-*,här blir det inga i år men jag har vänner som väntar av sina får & DÅ ska jag dit för att luuuukta på dom mmmmm dom är underbara ;D!
Förresten vad tycker du/ni nya lamm luktar ? Första gången jag fick ett lamm under näsan sa ägaren att den luktade...?....& det stämde såå vad tycker du/ni dom luktar ? Jag är nyfiken på att höra vad era lamm luktar .
-
Härligt! Våra tjockisar har ett tag kvar.
Jag tycker att nyfödda lamm (och nästan nyfödda över huvudtaget) luktar hav.
-
Mitt första lamm passade på att komma ut när jag var i skåne i lördags 28/2! Det blev en liten grabb och han är vit och fin!!