Alternativ.nu

Djur => Höns => Höns: Ruvning, kläckning och kycklingar => Ämnet startat av: Hönan skrivet 24 feb-09 kl 20:27

Titel: En fundering
Skrivet av: Hönan skrivet 24 feb-09 kl 20:27
Något som jag funderat över är om jag nu kläcker fram en omgång med kycklingar och direkt efter lägger in en ny omgång ägg,kan jag ha de nykläckta kycklingarna tillsammans med de jag kläckte först som då hunnit bli 3v ??? eller måste jag ha dem var och för sig? har inte så många bås att kunna ha kycklingarna i.
och när kan jag släppa ihop mina kyckligar med de andra damerna i hönshuset tros?
Många funderingar när man är nybörjare :P
Titel: SV: En fundering
Skrivet av: färnevik skrivet 24 feb-09 kl 21:03
Jag brukar blanda olika åldrar, 3 veckor emellan är inget problem, men jag släpper inte in de små till de äldre förän de är stadiga sas (ett par dygn kanske).

När du ska släppa ihop dem med de vuxna så är min rek. att låta kycklingarna bo i tecx. en kaninbur inne hos de vuxna, där du sedan öppnar luckan så de små kan klomma in men inte de vuxna. I buren har du mat, värme och vatten till de små. Så har jag gjort från 3v, och öppnat luckan vid 5 veckor, peppar peppar aldrig några problem.