Alternativ.nu

Odling => Övrigt om odling => Ämnet startat av: Attes matte skrivet 08 feb-09 kl 22:29

Titel: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Attes matte skrivet 08 feb-09 kl 22:29
Hejsan!

Jag tänkte höra med er förståsigpåare om det går bra att odla i gödsel från kaniner. Jag har haft en "variant" av djupströbäddar inne i kaninboxarna, och det är en rejäl gödselhög jag har fått till redan nu. Min tanke var att odla tex potatis i upphöjda bäddar som jag fyller upp med gödslet, lägger ca 10 cm jord på detta och sedan placerar ut potatisarna. Tänkte sedan täcka detta med halm.
Kan jag göra det, eller måste gödslet ligga och "brinna" tills nästa år? (Jag har inte märkt av nån värmeutveckling i högen, men det är -15 ute så det kanske inte är så konstigt.)
Högen består (förutom kaninlämningar) av halm, hö, torv och  en liten del sågspån/kutterspån.

Om det här nu är genomförbart, vad kan jag odla i gödslet utöver potatis?

/Sara
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Jan lindgren skrivet 08 feb-09 kl 23:21
Hej!
Jag odlar bara prydnadsväxter men jag har provat att göra som tänker fast använt häst och lamagödsel. Det har fungerat utmärkt.
MVH
Jan
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: skogstrolla skrivet 09 feb-09 kl 13:41
Mja jag skulle nog låta de brinna ett år jag
 om du inte blandat ut de mycket med annat,
och om du inte gör de så odla nåt som frukten av de hela kommer ovan jord pga risk för smak .
Kan bli smak på potäter av starkt gödsel .
Annars kan de inte va nåt bekymmer med att odla i djupbädd lättsamt brukar de bli.
//E
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: skogstrolla skrivet 09 feb-09 kl 13:43
Å nä deffenitivt ingen förståsigpåare :D
Har provat att odla de mesta *S*med rätt uselt resultat
om sanningen ska fram
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Ulric Eriksson skrivet 09 feb-09 kl 14:11
Vi odlade tomater, gurka, squash och pumpor i lådor förra året. Fårens ströbädd i botten och en skvätt jord ovanpå. Det gick alldeles utmärkt.
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: morris matte skrivet 09 feb-09 kl 17:34
Hej, kaningödsel är lika bra som kogödsel fast mildare. Yrkesodlare med ekologisk inriktning brukar mylla ner den direkt på bäddarna. I såjorden (friland/kruka) är det för starkt precis som all gödsel. Problemet med kaningödsel är att tillgången är så liten.  :(
Titel: Sv.
Skrivet av: Attes matte skrivet 09 feb-09 kl 18:25
Tack för svar! Tillgången är alldeles ypperlig hos mig... ;)
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: kobbe skrivet 09 feb-09 kl 19:40
Hej, kaningödsel är lika bra som kogödsel fast mildare. Yrkesodlare med ekologisk inriktning brukar mylla ner den direkt på bäddarna. I såjorden (friland/kruka) är det för starkt precis som all gödsel. Problemet med kaningödsel är att tillgången är så liten.  :(

Tillgången är stor här oxå. Kaniner producerar rätt mycket per djur. Man kanske skulle börja sälja kaninskit och bli rik igen ;D ;D ;D
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Attes matte skrivet 10 feb-09 kl 01:15
Okej... Om nu kaningödsel inte är så kraftig så borde det inte vara några problem att odla i den. Det är ju som sagt ganska mycket halm, torv och hö i högen oxå, så det är ju inte bara ren gödsel.

Om man ska "samla" de mer koncentrerade högarna på ett ställe, är det nåt man bör tänka på? Skulle det räcka om man torkade gödseln? Eller ska man låta den ligga på hög och brinna som en "vanlig" gödselhög?

/Sara
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: morris matte skrivet 12 feb-09 kl 10:56
Varken ko-/har- eller kaningödsel behöver 'brinna'. Dom är inte lika starka som häst- och hönsgödsel. Utan den kan myllas i jorden direkt. Och det är viktigt att mylla ner ytligt annars om gödseln ligger ovanpå dunstar kvävet i luften.
Olika växter har olika näringsbehov. Många perenna växter är sådana. Då är det ypperligt för dom att ströet är med. Då använder jorden en del av kvävet till att bryta ner ströeet, mängden humus ökar och 'prinsarna' och 'prinsessorna' blir inte övergödda. Vissst är naturen klok.  ;D
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Gröngräs skrivet 02 apr-09 kl 11:17


Att lägga 5-10 kaninpluttar i blomkrukorna inomhus
är ypperlig billig växtnäring för den som har en kanin hemma..

..själv har jag alltid fått beröm för mina krukväxter:
-"men hur får du blommorna att blomma så mycket!"
hehe ;D

Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Edgar skrivet 02 apr-09 kl 12:57
http://www.gardenersnet.com/atoz/manure.htm
http://ecosyn.us/ecocity/Links/My_Links_Pages/rabbit_manure01.html

Språkövning

Edgar
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Kimma skrivet 02 apr-09 kl 13:06
Manures

 
source N P K comments
Rabbit manure 2.4 1.4 0.6 Most concentrated of animal manures in fresh form



Inte konstigt rabarberna växte så det knakade i somras  ;D
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Attes matte skrivet 02 apr-09 kl 14:05
Åååhh... Rabarber... Mmmm... *längtar*

/Sara
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Kimma skrivet 02 apr-09 kl 14:20
Åååhh... Rabarber... Mmmm... *längtar*

/Sara
Har fortfarande hela frysen full..hmm tror det blir rabarberpaj till efterrätt ikväll  :D
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Attes matte skrivet 02 apr-09 kl 14:29
Men gud, va du är taskig!  ;D

/Sara
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Kimma skrivet 02 apr-09 kl 14:37
 ;D :-*
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Attes matte skrivet 02 apr-09 kl 14:56
Jag ska gräva ner ett par-tre rabarber-plantor med en massa kaningödsel på nya stället... Bara våren ville komma och all snö töa bort... Det är så jobbigt att gräva i tjäle...  ;)

/Sara
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Kimma skrivet 02 apr-09 kl 15:08
Bra idé, jag strösslade lite kaninlortar på plantorna när de började se slokna ut i slutet av sommaren och vips hade jag en sen skörd till. Kaninlortar är oerhört effektiva måste jag säga  :D
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Attes matte skrivet 02 apr-09 kl 15:10
Tur att man har hur mycket som helst av dom då!  ;D

Lite kul när dom flesta odlingssidor säger att ja, kaningödsel är jättebra, men det är så svårt att hitta i större mängder... He he...  ;) Man kanske skulle sälja!  :D

/Sara
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Kimma skrivet 02 apr-09 kl 15:17
Eller hur  ??? Jag vet inte hur många ton det ligger på min gödselstack vid detta laget  ;D
Titel: SV: Odla i kaningödsel...
Skrivet av: Attes matte skrivet 02 apr-09 kl 15:25
Nu är ju inte jag uppe i dom mängderna riktigt än, men det blir rejält mycket mer än man tror!

Jag har dock ett par kaniner som är mer eller mindre "rumsrena" och har kattlådor som toaletter. Oj, va smidigt det var att bara lyfta ur lådan, tömma den, strö lite torv i den och ställa tillbaka!  :D Och så går det ju inte lika mycket halm heller.  ;)

/Sara