Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: mero skrivet 28 jan-09 kl 20:12

Titel: Bygga stort tillsammans
Skrivet av: mero skrivet 28 jan-09 kl 20:12
Hej

Om någon är intressead av att vara med i ett stort renoveringprojket så finns en bra möjlighet i Uddebo. Antingen om man vill lära sig renovera gamla hus eller har kunskap som man vill dela med sig av.
Vi har precis köpt en rivningshotad gammal textilindustri och ska nu börja på att renovera den. Vi kände att vi inte kunde låta den rivas samt att vi är en grupp människor som gillar att bygga och arbeta tillsammans. Vi kommer att göra det i form av bygghelger samt försöka annordna kurser i exempelvis "hur man byter en syll" eller "fönsterrenovering" När huset sedan är i bättre skick så finns det intresse av att göra lokalerna till konstnärsateljér och hantverkslokaler. Så om du har någon verksamhet du inte har plats till kan detta även vara en bra möjlighet. Läsa gärna mer på www.uddebo.se
I Uddebo har det den senaste tiden flyttat in en hel del trevliga människor. Via konstnärskollektivet, föreningen Gula Huset, Uddebofestivalen.tk och andra härliga eldsjälar har Uddebo blivit till en mycket kreativ plats. Det finns billigt boende och ett bra sammanhang att komma till. Läs gärna andra trådar om Uddebo på "Bostad finnes".

Må väl
Titel: SV: Bygga stort tillsammans
Skrivet av: Lucidor skrivet 29 jan-09 kl 11:03
Bilderna på uddebo.se fungerar inte.
Titel: SV: Bygga stort tillsammans
Skrivet av: besse skrivet 29 jan-09 kl 12:53
Hej Hej skulle bara medela att det inte vart nått med huset i strömsfors tyvär
Titel: SV: Bygga stort tillsammans
Skrivet av: mero skrivet 31 jan-09 kl 19:57
Bilderna borde fungera nu. Bifoga gärna information om vilket operativsystem och webläsare du använder i framtiden, det gör det lättare för mig att avhjälpa felet  ;)
Titel: SV: Bygga stort tillsammans
Skrivet av: Lucidor skrivet 31 jan-09 kl 20:13
Ja, nu fungerar det.

Detaljer om datorn brukar jag lämna när jag tror att den är delaktig i problemet. Men nu var det att bilderna låg på fel ställe på servern, eller hur? :)

Lycka till med huset, det verkar vara mycket jobb kvar.
Titel: SV: Bygga stort tillsammans
Skrivet av: M8e skrivet 31 jan-09 kl 21:21
Sista snedstrecket har hamnat åt fel håll. \ istället för /. Om man ändrar det fungerar nästan alla bilder.
Titel: SV: Bygga stort tillsammans
Skrivet av: Sågaren75 skrivet 01 feb-09 kl 20:32
många vackra bygnader som skulle behöva eldsjälar som denna.
Titel: SV: Bygga stort tillsammans
Skrivet av: Sågaren75 skrivet 01 feb-09 kl 20:44
Ett hus eller rättare sagt ett flertal hus i behov av hjälp innan det är försent är detta, ett fantastiskt ställe som en galning inte borde få rå om Den där Mikael Styrman har man ju hört mycket ont och inget gott om en riktig liten krösus verkar han vara.

http://vasternorrland.blogs.se/2007/07/10/rottneby_herrgard~2609800/

Hittade en länk om den så kallade ägaren och hans vidriga metoder, undrar vem som är största nazisten han eller de styrande i Falun?.

http://www.dt.se/nyheter/falun/article160190.ece