Alternativ.nu

Djur => Höns => Övrigt om höns => Ämnet startat av: Cecilia i Hillsjöstrand skrivet 16 jan-09 kl 21:35

Titel: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Cecilia i Hillsjöstrand skrivet 16 jan-09 kl 21:35
Hej Alternativ-folket!
Jag håller på med en webbsida om olika hönsraser, där jag kommer presentera fakta om raserna, foton och länkar till hemsidor där raserna presenteras. Jag är dock i stort behov av både bilder och länkar, eftersom jag själv inte har alla raser...

Har du rasrena höns, om det så är de icke godkända Isbarhönsen eller höns av lantras? Vill du ha med din hemsida som länk, och kan du tänka dig att låna ut foton till mig? Skriv då i denna tråd!! Ditt namn kommer stå som fotograf och länk till din hemsida kommer finnas med.

Om det är någon som vill hjälpa till att underhålla sidan, lägga till nya rassidor och uppdatera de gamla, hojta till i tråden eller via PM :)

Bloggen (som är under konstruktion!!) finns på http://honsraser.blogspot.com/ (http://honsraser.blogspot.com/)
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Hönsakadurra skrivet 18 jan-09 kl 21:27
Om du kan hitta någon bild som du vill ha så får du gärna. Har ett album på www.dobbermorsa.pixbox.se som heter höns och gäss, du får gärna kolla. Uppdaterar med bilder när jag fotat, vilket sker med jämna mellanrum.
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Johanna Sareklint skrivet 19 jan-09 kl 08:08
Hej!

Bra initiativ!
Det här låter som nåt för mig! Tror mina svarthöns är de mest plåtade genom tiderna ;)
Håller på och bygger om hela min webplats, du får gärna länka till min hönssida om du vill.
Jag kan även tillhandahålla foto på bohusdals svarthöns!


Mvh
Johanna
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Bovanägare skrivet 19 jan-09 kl 12:44
Du får gärna låna bilder av mig men de jag har är ju hybridhöns och de kanske inte platsar där.
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Storky1 skrivet 19 jan-09 kl 13:48
Alltid kul med sidor som underlättar för folk att hitta och kunna jämföra raser när man ska välja inriktning. Hakar gärna på. Mina bilder är kanske inte bäst i världen men finns det något du vill använda så varsågod. Jag har Hedemora och Öländs dvärg, genbank på båda.
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Göthes skrivet 19 jan-09 kl 15:28
jaa! vilket bra initiativ!! :D
bra jobbat!
Tyvärr har jag ingen bra bild att låna ut. Mina flickor (och pojken) blir så till sig när mat-tanten (jag) kommer att de inte har tid att sitta stilla.

Agnetha
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Johanna Sareklint skrivet 19 jan-09 kl 17:08
Mina flickor (och pojken) blir så till sig när mat-tanten (jag) kommer att de inte har tid att sitta stilla.
Agnetha

Mina är präglade på kameran.....nu har de till och med vant sig vid långa objektivet!  ;D

/ Johanna
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Bergslagsflickan skrivet 19 jan-09 kl 17:13
Jag kan bidra med massor av bra brahmabilder på höns och tupp, samt videoklipp om det är av intresse. Längre fram om jag får med mig kameran hem till andras hönshus kan jag säkert fylla på med fler raser. Har digital systemkamera som ger bra bilder av sig självt! :)

Christine
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Attes matte skrivet 19 jan-09 kl 17:18
Vilken superbra sida! Jättekul för en novis som en annan att kolla och jämföra utseende, vikt och äggfärg och sånt! Kanonbra!  :-*

/Sara
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Cecilia i Hillsjöstrand skrivet 19 jan-09 kl 17:27
TACK alla för ert stöd!! Det är himla kul att pyssla med rasbloggen, även om den inte är klar på långa vägar... och ALLT material är välkommet! Ös bara in det till min mail, så plockar jag ut det som passar!! *bamsekram till alla som hjälper till*
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Rakadero skrivet 19 jan-09 kl 22:16
Jag tänkte på en sak. Du kan inte ha en liten avdelning för hybridhöns, typ Lohman, Derco Isa brun och alla de där. Många har dem och kan tycka att det vore roligt att läsa något om dem också.

När jag fick mina visste jag inte ens vilken sort det var, det fick jag reda på här... då hade det varit roligt att hitta något om dem och kunna läsa lite om dem.

Jag tycker det är lite synd att dessa hönor aldrig ritkigt 'räknas med' bland andra hönor, det brukar bara räknas upp rashönsen och lantraserna. Och ändå är vi många, även här på alternativ som har ett gäng värphybrider också!
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Cecilia i Hillsjöstrand skrivet 20 jan-09 kl 09:49
Jag tänkte på en sak. Du kan inte ha en liten avdelning för hybridhöns, typ Lohman, Derco Isa brun och alla de där. Många har dem och kan tycka att det vore roligt att läsa något om dem också.
SJÄLVKLART kommer jag lägga in de olika värphybriderna också!! Jag tänker inte begränsa mig till de raserna som är "godkända", exempelvis blandar jag ju lanthöns med rashöns och har med Silveruddsraserna också ;) Bara någon skänker mig lite bilder och information (har fått på vit bovan, tex!), så kommer det upp... alla typer av höns är välkomna! :)
Titel: SV: FOTON och LÄNKAR sökes!!
Skrivet av: Linkoso skrivet 21 jan-09 kl 00:21
Wall-e och M-O, om dem kunde vara något.  ??? (Svart dv kochin)