Alternativ.nu

Odling => Grönsaker => Ämnet startat av: oso1978 skrivet 16 jan-09 kl 00:39

Titel: så schema
Skrivet av: oso1978 skrivet 16 jan-09 kl 00:39
 ??? Fins det något enkelt schema för när man skall sätta sina grönsaker? Jag bor i södra Halland vid kusten och tänkte plöja upp gräsmattan på tomten nu snart, men jag börjar få panik  vilka grödor skall sättas först och under hur lång tid kan man sätta grödorna  för att skörda så länge som möjligt? Tänkte odla det allra mest grundläggande som:

Gullök,rödlök,morötter,tomater,sallad,vitkål,rödbetor,rädisor,haricoverts,gurka,potatis,vitlök,aubergine m.m.
om ni har tipps på fler enkla grönsaker så tippsa gärna.
Titel: SV: så schema
Skrivet av: mistel skrivet 16 jan-09 kl 16:32
Exakt datum kan man inte ge sverige är ett avlångt land och i skåne kan man ibland plantera grönsaker när det är snö i norr.

Man kan dock hitta info om ungefär hur många veckor innan utplantering man ska börja förkultivera (OBS! Olika växter kräver olika varmt en del kan inte planteras ut förren det blivit ganska varmt ute ex. gurka och tomat).

+Man kan hitta info om vid vilken jordtemperatur man kan börja direktså grönsaker (jordtermometrar går att köpa men det kan gå bra att tryckna ner en vanlig temp i jorden, tempen mäts på morgonen).

Runåbergs har en sån tabell i sin katalog (+på nätet, heter groningstabell och hittas under rubrik Ditt & Datt). Det finns även tydlig och mycket utförlig odlingsinformation om de flesta grönsaker i Runåbergs katalog + man kan hitta det på nätet också men det är lite mera klickande och letande.

http://www.runabergsfroer.se/html/index.htm (http://www.runabergsfroer.se/html/index.htm)


Även här kan du hitta en tabell om hur långt innan utplantering man kan behöva börja med förkultivering (scrolla ner på sidan)

http://www.odla.nu/metoder/forkulti.shtml (http://www.odla.nu/metoder/forkulti.shtml)
Titel: SV: så schema
Skrivet av: ekoStina skrivet 31 jan-09 kl 22:09
jag lade till några grönsaker som inte fanns på listan på länken som mistel lade ut. de siffror som är inom parentes är lägsta groningstemperatur enligt Lena Israelsson i boken köksträdgården. sen gjorde jag ett hemmasnickrat så-schema, där jag har räknat på att utplantering sker 1:a juni. eftersom jag är från norrland så det detta datum som är det "magiska". men ni sörlänningar kan väl säga när ni brukar plantera ut. om man har fiberduk så kan det väl ske en vecka tidigare. det är nog så jag kommer att göra. annars kommer jag att ha mina grönsaker i varmbänkar i maj månad när jag förkultiverar. det borde väl blir bra?

kolla pdf-filen nedan, förkultiveringstabell.
Titel: SV: så schema
Skrivet av: Anders S skrivet 31 jan-09 kl 23:41
Odlarens lathund från 1988:

http://chaos.bibul.slu.se/sll/forb_org_biol_odl/odlaren/ODN88-2/ODN88-2H.HTM
Titel: SV: så schema
Skrivet av: KjellX skrivet 07 feb-09 kl 11:09
Wow!!! Tack Anders!!! (ska se om jag kan lägga in den i excel, lättare översikt då, tycker iallafall en kontorsnisse ;)
Titel: SV: så schema
Skrivet av: Anders S skrivet 07 feb-09 kl 12:45
Wow!!! Tack Anders!!! (ska se om jag kan lägga in den i excel, lättare översikt då, tycker iallafall en kontorsnisse ;)

Ja det där är en mycket bra sammanställning. Tacka särskilt Odlarens redaktion för 20 år sen. Det verkar som hela redaktionen står för lathunden: L(ena?) Karlsson, Peter Einarsson, B(engt?) Olsson., K(enneth?) Kauppi, L(ennart?) Larsson. (Förnamnen tagna ur minnet.) 
Titel: SV: så schema
Skrivet av: awesome skrivet 10 feb-09 kl 13:28
Jag kan varmt rekommendera Lena Israelssons utförliga bok om grönsaksodling: jättebra information samt fina bilder!

Åsa
Titel: SV: så schema
Skrivet av: Vitis skrivet 10 feb-09 kl 13:33
Jag kan varmt rekommendera Lena Israelssons utförliga bok om grönsaksodling: jättebra information samt fina bilder!

Åsa


Utmärkt tips!

Den finns dessutom i Åters bokklubb.  :)

Handbok för köksträdgården (http://www.alternativ.nu/shop/item_list.php?maingroup=Åters%20bokklubb&secondgroup=Odling)
Titel: SV: så schema
Skrivet av: ekoStina skrivet 10 feb-09 kl 19:33
den har jag! den absolut bästa boken. behövs ingen annan om man har den. tittar knappt i mina andra böcker sen jag fick den.
Titel: SV: så schema
Skrivet av: Anders S skrivet 21 nov-13 kl 21:31
Ja det där är en mycket bra sammanställning. Tacka särskilt Odlarens redaktion för 20 år sen. Det verkar som hela redaktionen står för lathunden: L(ena?) Karlsson, Peter Einarsson, B(engt?) Olsson., K(enneth?) Kauppi, L(ennart?) Larsson. (Förnamnen tagna ur minnet.)


Uppdaterad länk till Odlarens lathund:
http://www.vaxteko.nu/html/sll/forb_org_biol_odl/odlaren/ODN88-2/ODN88-2H.HTM (http://www.vaxteko.nu/html/sll/forb_org_biol_odl/odlaren/ODN88-2/ODN88-2H.HTM)