Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: ClaesMotKlass skrivet 12 okt-05 kl 18:30
-
Med huset kom ett vårdträd, en kastanj, och nu undrar jag om man kan ha kastanjerna till något?
-
Hej!
Den kastanj som finns i Sverige är hästkastanjen. Jag vet inte om det går att använda till något, men det är ädelkastanjens nötter man kan rosta.
-
Hästkastanj som är den vanliga i sverige är inte ätlig, den är tom listad som giftig.
Så här skriver den virtuella floran om det hela : Hästkastanj (http://linnaeus.nrm.se/flora/di/hippocastana/aescu/aeschip.html)
Vackert namn har den iaf., familjen : Hippocastanaceae , vanlig hästkastanj heter Aesculus hippocastanum ... om nån bryr sig.
Äkta kastanj, som man äter, Castanea sativa, är inte släkt med hästkastanjen och är inte heller allmänt förekommande i Sverige men kan överleva i Zon 1 och kanske 2 i ett gynnsamt läge. Har nyligen fått veta att det skall finnas några träd i Lund men jag har ännu inte haft tid att gå ut och leta efter dem.
Men allt är inte mat här i livet, jag samlar ofta hästkastanjer för att de är så vackra och har en sån underbar yta. Som dekoration är dom utmärkta men skrumpnar och tappar sin lyster när dom torkar, har alltid några i fickan så här års. Jag har bla. använt dem till mattelektioner med min dotter.
-
Jag har alltid en kastanj i fickan, de sägs motverka värk... :)
-
Min mor brukar göra smycken av kastanjerna.
Om man är intresserad av energigrejs å sånt så sägs kastanjen ha neutral energi (vilket i sig egentligen är en stor laddning).
Dom är vackra att ha på fönsterbrädet också.
Här uppe i norr där jag bor har vi inte kastanj, så jag brukar samla när jag åker neröver.
-
I Skåne finns det en rad träd med äkta kastanjer! Många invandrare som plockar, svenskarna verkar inte veta vad man gör med dem.. eller så kan de bara inte skilja mellan de två..
avundsjuk är jag iaf... godast av allt är kastanjer, tar alltid med mig ett kilo eller två från utlandet... ;D
-
Ja, vad jag saknar dom! Innan jag flyttade ut så hade jag en grekisk mataffär som hade mkt. oftare än dom som bara tar in under säsongen. Sitta och krasa med rostade kastanjer och äta med smör när det stormar ute *lycka*
-
I helgen hade jag lyckan att hitta fullt utvecklade "nötter" av äkta kastanj (i sydöstra Skåne). Jag gissar att det är den långa sensommaren vi haft här nere som gjort att de lyckats mogna i år. Tyvärr var det bara ett fåtal som normalt befruktade och även de var alltför små för att äta. Tänkte istället plantera dem. Vem vet, om klimatet blir varmare blir det kanske riktigt bra träd med massor av kastanjer när jag blir pensionär.
Här är en bild på äkta kanstanjer.
http://www.aphotoflora.com/Castanea%20sativa-fruit-04-10-04.jpg
Och jag kan meddela att de är fruktansvärt taggiga, helt omöjliga att ta i.
-
Jag samlar alltid kastanjer om hösten och så bara har jag dem i skålar och så. Med några tandpetare eller tändstickor blir de till skitfina djur.
/Valma
-
Skulle det kanske gå att urlaka (det heter väl så?) hästkastanjer? Som man gör med ekollon?
-
Skulle det kanske gå att urlaka (det heter väl så?) hästkastanjer? Som man gör med ekollon?
I en av min böcker sägs det att det går i värsta nödfall. I nästa mening att man ska låta bli eftersom kastanjer är så giftiga. Så det är nog bättre att tigga bröd av grannen än att urlaka kastanjer om man har ebb i kassan.