Alternativ.nu

Bygga & Bo => Bygga och renovera => Ämnet startat av: Finduss skrivet 21 dec-08 kl 20:41

Titel: Kubbhus
Skrivet av: Finduss skrivet 21 dec-08 kl 20:41
Går i tankar om att bygga ett kubbhus att bo i.

Är det någon som känner till vart man kan få tag på tillvägagångssättet/ritningar.

Jag vet ungefär hur man bygger men det kanske finns någon som vet mer om just Kubbhus

L.T

Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: Finduss skrivet 21 dec-08 kl 20:50
Upptäckte precis att man kunde göra sökning på det som har skrivits tidigare om kubbhus  :-[ 8)
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: LasseDalom skrivet 29 dec-08 kl 21:47
Ursäkta min okunskap, men vad är ett kubbhus?
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: Huggorm skrivet 29 dec-08 kl 22:05
Ursäkta min okunskap, men vad är ett kubbhus?
Man murar med vedkubbar i stället för tegelsten, om jag förstått saken rätt
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 01 jan-09 kl 18:11
Jepp man murar med ved i stället för sten.....

Fick en dum tanke när jag höll på att köra in ved...     
jag vet vad veden kommer att kosta per kvadratmeter om jag bygger med det...
Men vad kostar tex tegel, siporex, betong, ren trävägg givetvis med vedebörlig isolering och ytbehandling.   

Nånn som vet???
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: pappi747 skrivet 01 jan-09 kl 18:39
Jag har en byggbeskrivning för kubbhus skriven av en "gubbe" som var med i tidningen Land i ämnet. Jag kontaktade honom och åkte och tittade på hans byggen (mellan Laxå och Mariestad vill jag minnas..).
Lovar att leta efter beskrivningen. Skickar gärna den vidare om nån är intresserad...
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: Skytten skrivet 01 jan-09 kl 18:55
Kubbar och kalkbruk, spänn en tråd för att rikta, inte mer konstigt än att mura med sten.
Bruket måste ha elastisitet, för trä är inte helt statiskt.
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: pappi747 skrivet 01 jan-09 kl 19:03
Nja lite trixigare är det. Mellan innervägg och yttervägg med genomgående kubb ska man fylla upp med kutterspån som blandas med kalk för att hindra att myror trivs. Man bör också tänka på rejäla takutsprång och att hålla vägghöjden nere, ändträet i kubbarna suger gärna vatten...
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: Skytten skrivet 01 jan-09 kl 19:08
Rejäla takutsprång är viktiga med de flesta byggnader, t.ex lersten, halmhus mm.
Äldre hus hade ofta tilltagna takutsprång, sedan har en del blivit på tjocken efter tilläggsisolering utifrån.

Ett hus som inte är kallföråd ska givetvis ha någon isolering, och kutterspån duger , men det finns alternativ.
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: pappi747 skrivet 01 jan-09 kl 19:53
Finduss fråga gällde ju ett kubbhus att bo i så vi får hoppas att han inte vill bo i ett kallförråd. Vilka bättre alternativ till kutterspån finns, som är lämliga att använda i en kubbvägg?
F.ö så är mitt tips att, om man vill bygga med traditionellt sadeltak, bygga gavlarna på huset med annan metod (ex. trä eller Leca) och satsa på kubbvägg på långsidorna där man lättast skyddar väggen med rejäla överhäng. Ka tänka mig att det blir riktigt vackert!
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: sub rosa skrivet 02 jan-09 kl 12:43

Som svar på din fråga Termoträ!!! www.termotra.se (http://www.termotra.se)
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: pappi747 skrivet 02 jan-09 kl 13:57
Tack Sub Rosa! (Läser du Dan Brown´s böcker månne?) Mycket värdefullt tips och en intressant produkt! Jag har sett att du kommit med bra tips även i andra bygg-sammanhang. Att det finns duktiga hantverkare (duktiga = kan mer än kasta upp gips med bandad skruv på plåtreglar) i bygg-forumen tror jag är värdefullt för många som vill förverkliga sina drömmar!
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: Skogsvilde skrivet 02 jan-09 kl 19:24
När jag kom in på min kubb ide så tänkte jag mig sluttande tak åt alla håll...   
Dels för att på en bra avrinning osså e sådan hus så snygga...    :)


Fantiserade oxå att blanda kubb och halmbals teknikerna... 
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: ersam skrivet 04 jan-09 kl 14:16
För att återgå till ursprungsfrågan så skulle jag titta på hur traditionella korsvirkeshus är byggda (http://sv.wikipedia.org/wiki/Korsvirkeshus). Tanken är ju att spara på materialet och i frågan om kubbhus så krävs ju inga långa raka stockar som ju annars krävs vid timmerstomme.

Spontant känns det som om du skulle behöva putsa eller lägga brädfodring utanför eftersom ändträet suger in mycket fukt. Alternativt skulle du kunna använda nått hårt träslag eller olja ytan. Tycker det verkar som en krånglig lösning för hus för boende men det kan nog bli väldigt snyggt!

ES
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: Huggorm skrivet 04 jan-09 kl 14:32
Helst skall man använda senvuxen gran, alltså granar som vuxit upp i skuggan under andra träd och därför fått extremt dålig tillväxt och därmed mycket hård ved. Tror inte det blir något bra om man tar ner en frodvuen gran med årsringar på centimetern

Frågan är hur det skulle funka med tex. ek? Att man skall använda senvuxen gran beror väll på att det är det hårdaste man får tag på i större delen av landet, men i sydligaste sverige är det ju betydligt lättare att få tag på ek
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: ersam skrivet 04 jan-09 kl 14:34
Sen finns ju bok, lärk och kådrik fura.

Kanske nått tryckimpregnerat? - Nä jag skoja bara...  ;)

ES
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: Huggorm skrivet 04 jan-09 kl 14:36
Martallarna man brukar se i mängder på myrar och mossar borde funka, men det är ju synd att ta dom
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: pappi747 skrivet 04 jan-09 kl 19:32
Jag vill minnas att han jag talade med om kubbhus menade att det var särskilt bra med snabbvuxen gran pga träets lägre densitet. Ett "luftigare" träslag skulle enligt honom betyda bättre isolerande egenskaper. Nog så viktigt på en vägg där kubben är synlig på både in- och utsida.
Sen använde han linolja för att skydda ändträ, men tyckte det var lite trist att kubbarna svartnade något av behandlingen..
Titel: SV: Kubbhus
Skrivet av: Huggorm skrivet 04 jan-09 kl 19:52
Jo för isolationen är det förstås bättre med snabbvuxen gran, men då får man större problem med att kubbarna sväller vid fuktig väderlek