Alternativ.nu

Övriga ämnen => Ekonomi => Ämnet startat av: Haga-Agnes skrivet 25 nov-08 kl 19:33

Titel: Freeganism
Skrivet av: Haga-Agnes skrivet 25 nov-08 kl 19:33
Freeganister, Containerdykare, Sopfolket ... Kärt barn har många namn  :) Någon som har erfarenhet av detta?
Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: pussling skrivet 26 nov-08 kl 11:29
Hej "syrran"!
Kul att se dig här. Kan berätta att jag igår ofrivilligt återvann en plastkasse textil i husets återvinningscontainer för kartong/förpackningar. Har inte hunnit/orkat besikta fyndet än men räknar med att det är användbart på secondhand-marknaden efter tvätt och lite fix.
Kram, Lena i Åmål
Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: Anarconda skrivet 10 dec-08 kl 23:16
Jag tror att hälften av vad jag äter och alla möbler kommer från containrar :)

Jag är ju glad för det, men på samma gång upprörd över att se vad som slängs! Helt felfria saker, som kan föda hur många som helst..
Om ett paket juice gått sönder i en pall och runnit ut över de andra, verkar det ibland som att dom slänger allt istället för att torka av de resterande paketen!  :-\
Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: getalina skrivet 10 dec-08 kl 23:30
Jag skulle vilja prova men bor i en liten by så här slängs inget.
Man får gå på loppis i stället. Tror det mesta jag äger kommer därifrån. Och arvegods.

Föresten krävs det väl en viss vighet för att utöva denna "sport".  ;)
Kom jag ner i konteinern så blev jag nog kvar där.  :-\
Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: E.Q u a l i t y skrivet 11 dec-08 kl 00:07
Men tänk vilket fynd för nästa som kommer!  ;D
Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: getalina skrivet 11 dec-08 kl 01:57
Men tänk vilket fynd för nästa som kommer!  ;D


 ::) :o :D ;D
Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: getalina skrivet 11 dec-08 kl 02:04
Min son har däremot dykit.
Å han hittade ett omaka par gympisar bakom en sport butik, en röd o en blå i samma sort.
Dom hade vräkt ut skor som stått till skyltning helt perfekta.

Oh, jag kom på mig med att visst ha dumper dykt. :-[

Bakom ett varuhus så stod en kontainer med varor som kom från djuravdelningen.
Mycket fågel leksaker. Så det norpade jag lite av. Jättefina grejer.

Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: Trollmor skrivet 12 dec-08 kl 00:38
Jag har slutat.  Lärt mig mera om bassilusker och andra småkryp, och fått en väldans respekt för deras förmåga att invadera mig.  På ren svenska:  Tänk på smittrisken!
Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: marymae skrivet 12 dec-08 kl 13:13
Här är en relaterad tråd:

http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=25484.0

Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: Parkettodlaren skrivet 14 dec-08 kl 20:10
Smittrisken är orsaken till att jag alltid tvättar mina fynd i 95¤ maskin eller kör dem i diskmaskin på hetaste programmet. Förvånansvärt mycket överlever, även om jag ofta får sprätta upp kuddar och klippa stoppningen i mindre bitar innan jag syr ihop dem igen. Jag har lätt för att bli sjuk, men det bättrade sig påtagligt sedan jag införde denna regim (och hysterisk handtvätt) - faktiskt den enda immunförsvarsstärkande kur jag provat som gjort skillnad.
Titel: SV: Freeganism
Skrivet av: Trollmor skrivet 14 dec-08 kl 23:49
Verkar förnuftigt, Parkettodlare.  Vi lever ju faktiskt i mikrobernas tidevarv, och det har vi gjort de senaste tre - fyra hundra år mil-jar-der-na.  De vet bättre än vi hur man klarar livhanken på den här planeten!  I övrigt håller jag med om att det slängs obehagligt mycket.  Värst är att se mat förfaras på detta sätt.  Jag hörde ett rykte att en stor firma hindrade alla att ta ur containrar, inte ens personalen fick ta hem dagsgammalt bröd.  För Att Hålla Upp Priset!!  Samtidigt som folk faktiskt går hungriga även i vårt land.  Vidrigt!  >:(