Alternativ.nu
Djur => Getter => Hus, hägn & bete för getter => Ämnet startat av: Vôllan skrivet 13 nov-08 kl 19:16
-
hej!
Jag ska skaffa getter. Och jag vill veta tex, vad ska jag ha för stängsel, hur stor hage ska jag ha, kraftfoder?, och hur mycket foder går det åt på vintern? jag bor i Bruksvallarna i härjedalen och medeltemperaturen på vintern är ca. -5 - 10 och jag undrar om getterna kan gå ute på vintern? MVH William :P
-
Roligt att Du tänker på dessa underbara men ibland sk besvärliga djur! Börja med att läsa boken Getter av Erik Sjödin ochHusdjur till Husbehov av Håkan Hallander , därefter tar Du kontakt med Föreningen Allmogegeten!!! Lycka till!
-
Om du inte vill ha svensk lant ;)
Rekommenderar varmt att läsa bakåt bland inläggen. Där har dina föregångare fått svar på många av de frågor du ställer.
-
Ja, surfa runt här under Getter, så hittar Du en hel del. Här är mina tips:
"Getter är underbart trevliga djur, som oftast befinner sig någon annan stans än Husse och Matte vill."
Bok, om Du läser utrikiska:
David Mackenzie. Goat Husbandry. Om Du lånar den eller lyckas få tag på den, så läs för allt i världen förordets första stycke, samt kapitlet om Control of Goats. Bilderna där är instruktiva och härliga.
Om Du tvekar ifall Du ska ge Dig in på projektet, leta rätt på tråden Getprommis (tror jag den hette) från ... eh... visst var det väl våren 2007? Minns Gruff?
-
Jag har sökt tråden, i olika varianter. Men jag hittar den inte. Kanske någon annan vet?
-
jag hittade den för några veckor sedan. Tror den hette "skogsprommis" el nå't sånt. Ska söka.
-
Här är den http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=17616.0
Härliga bilder!
-
Skogs-, så var det! Tänk att det redan är ett och ett halvt år sedan. Men visst är bilderna härliga! Jag tror minsann jag ska putta upp den.