Alternativ.nu

Djur => Biodling => Ämnet startat av: Hacke skrivet 29 okt-08 kl 19:46

Titel: Jag har blivit bibiten
Skrivet av: Hacke skrivet 29 okt-08 kl 19:46
Jag har som sagt blivit biten, eller kanske stungen (gammalt skämt, läst på en runsten i småland)
Jag ställer mig alltså i raden av bi-lös, nyligen bi-intresserad. Har läst en trave bi-böcker och tycker att det verkar vara väldigt intressant. Jag har alltid varit naturintresserad men begriper inte hur jag kunnat missat det här med bi, och honung inte minst. En förklaring kan kanske vara att jag har varit arbetslös en längre tid och har ärligt talat inte några större förhoppningar om att få något riktigt arbete, så som tiderna ser ut. Man försöker då att tänka kreativt (bi, vedförsäljning mm) Hoppas jag inte retar upp någon ärrad sk. bigubbe med detta för jag tror absolut inte att honungsbranchen är något för den som bara är ute efter snabba pengar. Jag har också blivit mer intresserad av blommor och växter när jag har blivit medveten om hur allt fungerar och binas roll i det hela, för den är ju inte så liten.
Kanske finns det väl i alla fall en liten förhoppning om att man kanske i framtiden skulle kunna leva, i alla fall på halvtid av honung, vedförsäljning och kanske något mer, den andra halvan har jag min sjukersättning. Vad jag kan begripa så är ju den största nyttan med bin kanske inte i första hand just honung, om man jämför med deras arbete med att pollinera. Inte långt härifrån så finns det en ganska stor jordgubbsodling. Jag har läst något om att gubbens blommor inte innehåller så mycket nektar och är väl då rimligtvis inte så intressant  för ett bi att besöka. Trots detta så står det att läsa i boken "LÄROBOK I BIODLING" av Eigil Holm att varje frukt hos jordgubben kräver 16-20 bi-besök. Ställer man en bikupa mitt i odlingen så att bina har nära till nektarn så kanske det kunde kompensera blommans relativa låga halt av nektar. Kanske kunde man diskutera med jordgubbsodlarn om ett samarbete. Det är i alla fall en ide som jag har. Finns det någon som har synpunkter eller erfarenheter av dylikt, så skriv gärna några rader. Nu går vi ju händelserna ganska långt i förväg;  först så skall jag gå en kurs i bi-odling, förhoppningsvis nu i vinter. Jag är väl lite orolig för hur jag skall komma överens med bina och vad dom skall tycka om mig. Jag har väl kanske inte världens bästa kynne för att passa ihop med bin. Blir ofta förbaskad och irriterad för småsaker. Bi-odlare ska ju vara så lugna, har man läst.
Blev ofta irriterad när jag skulle utfodra fåren (20 st ungefär) Ett bisamhälle kanske innehåller en 30 till 40 tusen individer och då är det nog inte så lyckat att bli irriterad.
Och man får väl se vad som händer när man skall öppna en kupa med tusentals bin för första gången, kanske skiter man på sig. Bin gillar väl inte starka dofter så då är det väl kört.  ;)

Det får vara bra så för i kväll.
Titel: SV: Jag har blivit bibiten
Skrivet av: anette i bugared skrivet 29 okt-08 kl 20:31
Välkommen till församlingen av excentriska biodlare, för visst är man excentrisk när man går där i sina UFOkläder, bland 10.000-tals surrande bin och bara njuter av doften/surret/känslan.

Vad beträffar jordgubben, så blommar den tyvärr samtidigt som andra, mer intressanta växter och träd, och humlor brukar därför vara den bästa jordgubbspollinatören eftersom den (humlan, inte jordgubben) inte flyger lika långt och dessutom vaknar tidigare om morgnarna och somnar senare än bina. Den flyger dessutom i regn. Men det var kanske lite OT, ursäkta.

Jag kan också bli irriterad och vara stressad bland de andra djuren, men fördelen med bina är att där kan man inte vara stressad, man kan inte jäkta, man kan inte forcera. Där måste man ta det lugnt!!! Det är lite som när man ser en kines utföra "Falun Gong" eller någon annan övning i slowmotion, man kan inte snabba sig och man kan inte avbryta mitt i för att nån telefonen ringer eller nån vill ha hjälp med något. Man svarar helt enkelt, tyvärr...jag håller på med bina ;) ;D.
Titel: SV: Jag har blivit bibiten
Skrivet av: Hacke skrivet 31 okt-08 kl 20:15
Tack för upplysningarna om bi och humlors morgonvanor. Tror att jag har lösningen, trots allt; jag inför helt enkelt tvåskift för de små rackarna. Man får väl lära sig att gå upp om mornarna, även små bin, om de vill stå sig i konkurrensen. Skämt å sido, du tror alltså inte att ett par bikupor i nära anslutning till en jordgubbsodling skulle göra någon skillnad på bärskörden.
Beträffande mitt ev framtida förhållande till bin, resonerar jag ungefär som dig; det lär vara helt fruktlöst att försöka stressa eller bli förbannad. Tänker till och med att de kanske skulle lära mig att bli en lugnare och mer harmonisk människa. Må hända är det att lägga lite för stort ansvar på de små djurens skuldror (När fick bin skuldror ???) Jag tänker i alla fall försöka att lära mig. För övrigt så har jag tänkt en hel del på det unika med bi-skötsel. Det är ju inte det enskilda biet som man vårdar egentligen, utan ett helt samhälle eller kanske till och med en organism. Det enskilda biet saknar ju egentligen helt något värde i det sammanhanget. För att inte tala om drönaren som får sig sin första (och sista) kärleksakt, för att sedan med bortslitet underliv signa ner, döende och kanske det sista han ser är en av hans kamrater som pillar bort hans könsorgan, för att sedan upprepa vad han själv just har gjort.
Det är ju nästan läskigt  :-\ . Jag har väl lite svårt att begripa vitsen med just detta.
Det blev lite djupt här på slutet, men det var vad som rörde sig i skallen just nu.
Bye Bye
Titel: SV: Jag har blivit bibiten
Skrivet av: anette i bugared skrivet 31 okt-08 kl 23:49
Men visst gör det skillnad i jordgubbslandet med bin i närheten, även om jordgubbsblommorna inte är binas förstaval. Kanske tar de helt enkelt så stor plats i de andra, läckrare blommorna, att andra insekter tvingas pollinera jordgubbar istället för äppleblom. Å andra sidan så tycks binas närvaro ha ökat mängden humlor här hos oss, vilket gynnar oss alla.

Sedan vet jag inte om jag blivit en lugnare människa sedan jag skaffade bin, men just i den stunden, då jag är i bigården, då är jag lugn, nästan meditativ och rör mig sakta, som i slowmotion.
En syn för gudar vill jag lova, att se en vit smurf med astronauthuva som sakta skrider fram, som på hjul, i bigården bland tiotusentals surrande bin, ibland småpuffande en vitaktig rök, ibland ståendes lutande sig över en låda med ännu fler bin surrandes runt astronauthuvan, småpratandes tyst för sig själv (och till bina). Mmmmmmmmmmmmm.........

Jag säger som Eleanor Bodel..."Jag önskar att det alltid vore sommar"!!
Titel: SV: Jag har blivit bibiten
Skrivet av: wictor skrivet 01 nov-08 kl 12:43
Jordgubbar ger inte speciellt mycket nektar.
Men de ger mycket pollen.
Och ju mer pollen de tar med hem, desto mer pollinerar de...
Och ju mer pollinering, desto mer blir diametern som den blivande jordgubben kommer att ha...

Placera dina bikupor vid jordgubbarna

Stora jordgubbar - gott

Pollen ger fler bin, honungen kommer in ...
Titel: SV: Jag har blivit bibiten
Skrivet av: Georgisten skrivet 03 nov-08 kl 19:36
Betyder detta att man bör placera sina bin vid jordgubbsfält om man vill skörda pollen i sina pollenfällor? Finns det mer bra grödor att ha i åtanke för att maximera pollenskördarna?
Titel: SV: Jag har blivit bibiten
Skrivet av: Hacke skrivet 03 nov-08 kl 20:00
Tack för synpunkterna.
Kanske är inte bi och jordgubbsiden helt ur-dum, i alla fall.  Man kunde ju testa med en kupa för att se om det gjorde någon skillnad på bärens kvantiteten , eller storleken. Jag läste just i tråden om tankar kring svart-vinbärsodling och idéen om svart-vinbärssmak på honungen. Eller, varför inte jordgubbssmak ? Lyckades man med det så kunde ju jordgubbsförsäljaren sälja den honungen åt mig, som tack för binas pollinering. Tenderar till att bli mer eller mindre fantasier av mitt resonemang. För i själva verket så vet jag ju inte så mycket vad jag pratar om, än så länge. Jag tycker att du är en god ambassadör för bi-odling, Annette. Hmmm, smurf  ???
Titel: SV: Jag har blivit bibiten
Skrivet av: Eko-Trädgård skrivet 03 nov-08 kl 20:15
hej,

jag ska pröva med svartvinbärs honung nästa år.... även om mina planer för att ärrendera en plantering inte går i lås har jag ett par buskar hemma... är det någon som har provat att tillsätta frukt saft som smat tillsättning i honung? Jag tycker också att du ANNETTE är väldigt förnuftigt i dina inlägg och pröva mycket av det som du skriva om. Tack för ditt engagemang.

Jonathan