Alternativ.nu
Djur => Andra fjäderfän => Gäss => Ämnet startat av: småland är bäst skrivet 26 okt-08 kl 21:38
-
halloj, undrar om nån snäll person kan skriva lite smått om gäss, har tänkt att köpa...t.ex hur många man behöver för att det ska löna sig(?), och vilken ras man ska välja(?) tacksam för svar ;D mvh "småland är bäst" ;)
-
jag ska ha gässen till kött isf..
-
ska du ha enbart för köttet så ska du ha honor av italenare och skånegås hanne. blir flest gäslingar och dom väger ungefär 5-6 kg slaktade.
-
okeej, tack så mkt! :D ;)
-
har en liten fråga till..Hur många kronor/kg får man ungifär för gäss?? ???
-
för gåskött alltså..
-
du kan ta mellan 50-90kr kg på en färdig slaktad gås.
-
Hur mkt foder äter gäss då? o vad för foder(vad kostar fodret?)? tänkte räkna på om det lönar sig o köpa en några.. ???
-
Tlite trådkapning; vad gäller för fjäderfäslakt eg? Måste kötet besiktigas om det skall säljas osv
-
Mycket bra fråga som förtjänar en utredning. Det är inte bara att slakta och sälja, det vet jag.
-
ursäkta att jag upprepar mig men..Hur mkt foder äter gäss7dag? o vad för foder(vad kostar fodret?)? tänkte räkna på om det lönar sig o köpa en några.. ???
-
köp korn och vete och sen värpfoder du får ju räka med att dom kostar lätt 300kr i månaden.
-
På sommaren klarar de sig med mindre "köpmat" för då äter de stora mängder med gräs om de får tillfälle till det. Har man tillgång till potatis, frukt, spillsäd och annat kan man också dryga ut. På vintern behöver de ha hö. Men ska man köpa allt foder då blir det dyra gäss.
Jag gissar att om man ska slakta för att sälja kött måste man ha en godkänd anläggning och köttet ska besiktas av veterinär före försäljning, tror det är samma regler som vid försäljning av annat kött.
-
okeej, 300 kr i månaden/ gås eller? Cirka hur många ägg värper gässen/ år då?
-
kan väl räkna 300kr på två gäss. mellan 30-60 per hona ungefär
-
Snarare 30 än 60 skulle jag tro. De värper varann dag från ca april till juni om man plockar bort alla ägg med några mindre uppehåll.
-
beror väl på vilken ras mina knölisar skulle lägga mellan 50-100 ägg vad jag hitta och just italenarna ska ju lägga mer.
-
Gäss blir mycket mer ekonomiska om man kan tillverka sitt eget gås-hö. Det ska inte vara långt och grovt som häst-hö. Att torka klippet från sin gräsmatta blir perfekt.
-
150 kr /månad /gås??
Jag har fått lära mig att de ska ha ca 1 hg havre per dag. Det blir på en månad 3 kg, och ett kilopris på 3 kr blir 9 kr /månad.
Ås å har jag alltid trott att de värper närmre 60, men nu säger ni 30, det är ju jättelite.
Hö har jag lärt mig att de inte äter, trots att de betar på sommaren.
vad är det här, så olika info.. suck. Det här är inte alls så lönsamt som jag har tänkt mig... Det är ölandsgäss jag har tänkt mig, å så ha de till bara äggproduktion för att sälja.
-
150 kr /månad /gås??
Jag har fått lära mig att de ska ha ca 1 hg havre per dag. Det blir på en månad 3 kg, och ett kilopris på 3 kr blir 9 kr /månad.
Ås å har jag alltid trott att de värper närmre 60, men nu säger ni 30, det är ju jättelite.
Det här är inte alls så lönsamt som jag har tänkt mig... Det är ölandsgäss jag har tänkt mig, å så ha de till bara äggproduktion för att sälja.
hahahaha du måste ju ha fler än en gås,,,annars blir det svårt att leva på den stackaren ;D
-
När jag skaffade mina gäss sent i höstas testade jag att ge dem ensilage men de var inte intresserade, toligen p g a att de inte var vana vid det. Efter ett tag började någon smaka och sen åt allihop med glad aptit ända tills för ett par tre veckor sen då gräset började spira. De gillar framförallt lite blötare ensilage med mycket klöver i. Får inte vara för grovt.
-
50-90 kr /kg? varifrån kommer uppgifterna? å är dte vitt eller svart? Tycker det var bedrövligt låga priser. Har räknat ut att om man föder upp Skånegäss ekologiskt, kostar de 100 kr/kilo att producera. Å andra sidan är dina priser inte ekologiska, för det finns inte en enda sådan uppfödare i hela Sverige.