Alternativ.nu

Djur => Andra husdjur => Ämnet startat av: Majasmamma skrivet 22 okt-08 kl 09:30

Titel: Introducera vuxna katter
Skrivet av: Majasmamma skrivet 22 okt-08 kl 09:30
Äntligen har sambon flyttat in. ;D  Det jag behöver hjälp med är katt-introduktionen.

Jag har en kastererad utekatta, 3 år. Han flyttade med sig sin 10 årige kastrerade utekatt (hane).
Min katta är supersocial (mot människor), mycket liten till växten och har under sin uppväxt fått bra nog med stryk av andra katter (främst hankatter) i byn. Hans katt är inte alls lika social, en typ enstöring och en enkänd slagskämpe.

Som det fungerar nu vill hon inte vara så mycket inne alls och verkar allmänt skrämd, mycket morr och fräs :-\ Hankatten får än så länge bara vara inne, för att vänja sig vid det nya hemmet. Han söker verkligen kontakt med lillkatta men på helt fel sätt. Vilket resulterar i slagsmål. Skall man som människa lägga sig i eller låta dem helt sköta det själva? Hur lång tid kan det ta innan de vänjer sig vid varandra?
 ??? ??? ???
Titel: SV: Introducera vuxna katter
Skrivet av: Kimma skrivet 22 okt-08 kl 09:37
Låt dem sköta det själv, det kan ta mellan 3-6 veckor innan de fallit till ro och hittat sin plats i hierarkin, bara att bita ihop med andra ord.  ;)
Titel: SV: Introducera vuxna katter
Skrivet av: LasseDalom skrivet 22 okt-08 kl 10:07
Här håller de på med hierarkien än efter två månader. Plus att alla har gått upp i vikt nu när det är noga att man slänger sig på maten innan nån annan har tagit den.   ;D
Titel: SV: Introducera vuxna katter
Skrivet av: sofiaho skrivet 22 okt-08 kl 10:13
Det kan ta tiiiiid!

Jag har innekatter och det tog betydligt mer än ett halvår innan de umgicks utan enbart fräs, morr och tjafs. Över ett år innan de faktiskt såg ut att uppskatta varandras sällskap. Det fräses och morras fortfarande stundtals, men jag är inte orolig att de ska bli nåt allvarligt mellan dem.

Kanske går det snabbare om ni håller båda katterna inne, så de tvingas att lära känna varandra? Risken finns ju att han annars ockuperar huset och hon helt enkelt väljer att flytta.

Lycka till
Titel: SV: Introducera vuxna katter
Skrivet av: Vurre skrivet 22 okt-08 kl 13:28
Jag tror INTE att man ska hålla katterna inne. Möjligen om man har ett mycket stort hus så att de kan dra sig undan varandra. Min erfarenhet är att katter behöver lång tid på sig för att acceptera andra katter och att det funkar smärtfriast om de får ta det i sin egen takt och har möjlighet att dra sig undan, både ute och inne. De kanske inte kommer att bli vänner, men de kommer att acceptera varandra.
Titel: SV: Introducera vuxna katter
Skrivet av: SarLa skrivet 22 okt-08 kl 16:41
skulle jag skaffat en katt till, så hade jag haft den nya instängd någon vecka.

Så att de hade fått vant sig med varandra genom dörren så att säga.

Titel: SV: Introducera vuxna katter
Skrivet av: Nettus skrivet 27 okt-08 kl 12:14
Jag tror Vurre har helt rätt, de behöver utrymme för att kunna gå undan. Och de måste få tid på sig att bekanta sig med varandra i sin egen takt. Men katter brukar reda ut sånt själva, även om de inte blir bästa kompisar.
Titel: SV: Introducera vuxna katter
Skrivet av: Majasmamma skrivet 27 okt-08 kl 12:43
Hej
Nu har det gått snart en veckan och mycket har hänt ;)

Lillkatta har kanske inte slutat att spotta och fräsa men det är betydligt mindre än i början. Hon är visserligen mycket ute men med detta fina höstväder kan jag inte mer än förstå henne :P

Han-katten har fått gå ut varje dag en stund i koppel och han har blivit modigare för varje dag. (Även om han inte gillar kopplet.) Idag fick han gå ut lös för första gången men det blev inte speciellt länge. Trodde han skulle pila iväg direkt men han satt bara helt nära mig på trappen i typ 5 min sen valde han att gå in när jag hörde att kaffet kokade ::)

En rolig detalj är att båda katterna verkar ty sig och bli lugna av själva närvaron av familjens Engelska Staffordshire Bullterrier ;D
Jag har nu goda förhoppningar om att katterna kanske inte skall bli bästa vänner men i alla fall kunna acceptera att bo under samma tak.